Kalbimizi kıran film: Broken

Bu yıl Filmekimi’nde şansım çocuk ve gençlik teması üzerine kurgulu filmlerden yanaydı. Koşulsuz Sevgi de (Broken) bu filmler arasındaydı. Zira bu sefer dekor Kuzey İngiltere’nin sakin bir mahallesinde 11 yaşındaki şeker hastası bir kız çocuğu olan Skunk’ın ekseni etrafına kurulmuştu.

Oyuncu kadrosunda The Incredible Hulk filmi ve Lie to me dizisinden tanıdığımız Tim Roth, The Dark Knight Rises, Tron Legacy, Inception gibi baba filmlerde oynamış Cillian Murphy’i dahil eden Broken, iftirayla insanların hayatlarının zincirleme bir şekilde alt üst oluşunun, şiddetin tanıklığına maruz kalan bir çocuğun masumiyetini yitirişinin güzel bir anlatımı.

Film, baba sevgisi, çocuk sevgisi, aşırı korumacılığın gün gelip çığrından çıkması, zorbalık ve ebeveyn olmanın sorgulanışı gibi kavramların etrafında şekilleniyor. Filmin konusu ise şöyle:

11 yaşında şeker hastası olan Skunk, annesi tarafından küçük yaşta terkedilmiş olsa da son derece anlayışlı ve sevgi dolu babası ve ağabeyiyle mutlu bir hayata sahip sevimli bir kız. Skunk şiddetle, sevimli ancak çeşitli ruhsal problemleri olan karşı komşuları Rick’in yan komşusu Bay Oswald tarafından tecavüzle suçlanıp dövülmesiyle tanışıyor. Okula başlayan ve Bay Oswald’ın birbirinden sevimsiz üç kızının tacizlerine maruz kalan Skunk, şüphe, keder, endişe gibi kavramları ilk kez hissetmeye başlıyor.

Ünlü İngiliz tiyatro ve opera yönetmeni olan Rufus Norris’in beyazperdedeki ilk deneyimi olan Broken’da şiddetin ve acımasızlığın yerleştiği bir toplumda büyüklerin yaptığı yanlışları çocukları merkez alarak anlatma çabası var. Zira art arda yaşanan şiddet ve kötü olaylar Skunk’ın hikayesinden çıkıyor ve etrafındaki herkesi zincirleme bir şekilde etkiliyor. Ancak hikaye yeniden Skunk’a döndüğü için Broken’a kısaca 11 yaşındaki bir kızın rafine hayatından zorla çıkarılarak, “Gerçek dünyaya hoşgeldin” mesajı da diyebiliriz.

Skunk’a hayat veren Eloise Laurence, bana Nathalie Portman’ın Leon’daki karakterini hatırlattı. Laurence yeni bir Portman olur mu bilinmez ancak filmdeki oyunculuğu büyük bir alkışı hakedecek cinsten. Diğer rollerde ise Tim Roth, Bill Miner, Zana Marjanovic, Rory Kinnear, Cillian Murphy ve Robert Emms’i görüyoruz. Broken, Rufus Norris‘in  Daniel Clay’in romanından uyarladığı bir film. İşin ilginç yanı Clay de bu karakteri Harper Lee’nin ‘To Kill a Mockingbird’ eserinden esinlenerek yaratmış.

Açıkçası filmin konusunda çok müziklerinin Damon Albarn tarafından yapılmış olması bu filmi izlememde büyük ölçüde etkili oldu. Filmin müzikleri Damon Albarn ve yönetmen Norris imzalı. Laurence ise müzikleri bizzat kendi seslendirmiş. Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nın açılış filmi olan Broken, bir çocuğu odak alarak, aslında biz yetişkenlerin şiddet ve acımasızlıkla dolu dünyasının altını çiziyor ve övgüyü hakediyor. Bu arada kalbimizi kırmayı da başarıyor.

 

 

Filmin fragmanını izlemek için:

YouTube Preview Image