Kaija Saariaho İstanbul’a geliyor

Borusan Müzik Evi, kasım ayına Grammy ödüllü çağdaş besteci Kaija Saariaho ile unutulmayacak bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.  2 Kasım akşamı gerçekleştirilecek konserde Saariaho’nun kemancı Richard Schmoucler için yazdığı ve Borusan Kültür Sanat tarafından sipariş edilen “Frises” isimli bestenin dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. “Ciaccona” başlıklı Konserde kemancı Richard Schmoucler’e Fransız elektronik müzik ustası Jean-Baptiste Barrière eşlik edecek.

Besteleriyle zaman ve akım farkı olmaksızın birçok müzisyene ilham kaynağı olan J.S. Bach’ın konserde seslendirilecek solo keman için yazdığı 2 numaralı partitası, özellikle son kısmı Chaconne, “Frises”in bestecisi Saariaho ve Schmoucler’in en önemli ilham kaynağı. Dinleyicilerin konserde bu iki eseri birbiri ardına dinleyebilme şansına sahip olmaları da ayrı bir önem taşıyor.

3 Kasım akşamı gerçekleştirilerek “Hommage a Kaija Saariaho” konserinde İsveçli orkestra şefi ve obuacı Jan Risberg yönetimindeki Sonanza Ensemble sahnede olacak. Bilgisayar ve elektronik destekli performanslarıyla dikkat çeken topluluk konserde Saariaho’nun Kuzey Işıkları’ndan esinlenerek besteledigi “Lichtbogen”, ay için yaptığı beste “Oikuu”, Polonyalı besteci Witold Lutoslawski’ye adadığı “Nocturne” ve gerek yapı gerekse his olarak şiire çok benzeyen “Lonh” başta olmak üzere, Saariaho’nun iz bırakan yapıtlarından bir seçki seslendirecek.

Borusan Müzik Evi etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve konser günü Müzik Evi gişesinden temin edilebilir.

Borusan Müzik Evi programı hakkında ayrıntılı bilgi için www.borusanmuzikevi.com adresi ziyaret edilebilir.

Nymphéa- Kaija Saariaho (1987):

YouTube Preview Image