En iyi kablosuz TV kulaklıkları

Siz de benim gibi bir müzik aşığı iseniz mutlaka kulaklık deneyiminiz olmuştur. Bir çok ortalama kullanıcı aldığı cihazın yanında verilen kulaklıklarla idare eder; bunların yanı sıra aradaki farkı çok bilmediklerinden sadece şekline, markasına bakarak veya arkadaş tavsiyesi ile kulaklık alırlar. Ancaaaaaak,  kulaklık seçmek aslında çok önemli ve ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu yazıda kulaklık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, öne çıkan marka ve modelleri kısaca tanıtmaya çalışacağım.

Temel olarak kulaklıklar 4 grupta toplanabilir; tüm kulağı kaplayan , kulak üstü, kulak içi ve kulak kanalı içi modeller.

Tüm kulağı kaplayan modeller, genelde profesyonel ekipmanlarla kullanılır. Siz de benim gibi geceleri yüksek sesle TV izlemeyi seviyorsanız, özellikle TV için üretilmiş olan modellere bakmanız yerinde olacaktır. TV kulaklıklarının genel olarak kablolu ve kablosuz modelleri mevcut. Bu modeller tüm kulağı kapattıkları ve büyük boyutlu olduklarından daha güçlü ses verirler. Dezavantajları daha  ağır olmaları ve taşınabilirlikten uzak olmalarıdır.

3,5 mm & 6,35 mm jacklar.

Televizyon izlerken hareket serbestliği için kablosuz modeller tercih edilebilir. Kablosuz teknolojisinde 2 tip bağlantı yöntemi mevcuttur: Infared (IF) artık modası geçmiş bir teknoloji olup, vericinin tam karşısında durmazsanız ses kesilmesi ve parazitler yaşanabilir; radyo dalgası (RF) ile çalışanlar şu anda daha popüler, radyo dalgaları duvarlardan da geçebildiği için evin her yerinde ses almak mümkün. Gelecekte ise TV ‘lerde Bluetooth ve Wireless özelliklerinin yaygınlaşması ile bu bağlantıya sahip modeller artacaktır.

Kablosuz kulaklık teknolojisinde daha hafif olmaları sebebiyle, genelde küçük (AAA) piller kullanılıyor. Bunları şarj etmek için de 2 yöntem mevcut: Birincisi bir kablo vasıtasıyla kulaklığa giriş yapılarak şarj edilmesi, diğeri ise bir “Beşik” vasıtası ile kullanmadığınız zamanlarda beşik üzerinde bırakarak kendi kendine şarj olması şeklinde. Tabii ki beşikli olan modeller daha pahalı.

Tüm dünyada genel olarak, telefon, mp3 player, ipod vb. gibi ürünlerde 3,5 mm  standart girişler (jack) kullanılıyor. Bunun daha kalını olan 6,35 mm’likler genel olarak profesyonel DJ kulaklıkları, müzik setleri, profesyonel müzik aletlerinde kullanılıyor. Ayrıca kulaklık ucunun altın uçlu olması da ses kalitesinin arttırılmasında önemli bir kriter.

Sennheiser RS 220

Kulakla temas eden kısım ise genellikle deri veya kumaştan yapılıyor. Deri biraz daha fazla terletmesine rağmen, temizlenebilme avantajı var. Kumaş modellerin kullanımı ise daha rahattır.

Elektronik mağazalarında bolca bulunan Creative, Philips gibi markaların piyasada farklı ürünleri var. Bunlar genel olarak uygun fiyatlı ancak ses kalitesi açısından vasat ürünler. Sony, Pioneer tatmin edici  kalitede ses verir ancak gerçekten berrak ses isteyenler AKG, Shure, Sennheiser, Bose, Onkyo gibi markalara bakmalılar.

TV kulaklıklarında Sennheiser ‘ın RS serisi en iyilerden sayılabilir. Fiyatları 300-1000 TL aralığında. Sennheiser’ın en üst modeli “RS 220” ise 1000 TL’yi aşkın fiyatıyla meraklısına hitap ediyor.

Daha uygun fiyat arayanlar için Sony MDR serisini önerebilirim; bunların fiyatları da modellerine göre  150 TL ‘den başlıyor. MDR  serisinin amiral gemisi MDR-DS6500 ise 1200 TL civarında. Kulaklık DTS, Dolby Digital ses sistemlerini desteklemesinin yanısıra 7.1 kanal surround hissi de veriyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ergonomi tabii ki. Bazı modeller çok yüksek kalite vaat etseler de hoşunuza gitmeyebilir.

Sony MDR DS6500

 Örneğin Sennheiser’ın en iyi modellerinden biri olan RS 180’de kontrol tuşları birbirine çok yakın; bu da sesi arttırıp azaltırken cihazı kapatmanıza yol açabiliyor. Kulaklık seçerken kontrol tuşlarının kulaklık kafanızdayken rahat kullanılabilir olması, kulak kısımlarının aşağı yukarı, sağa sola hareket edebilmesi (en rahat pozisyonu bulabilmeniz ve kafanızı sıkmaması açısından) ve hafif olması (300 gramdan sonra ağırlık rahatsız etmeye başlayabilir) gibi özelliklere de bakılması önemlidir.

Modeller bunlarla sınırlı değil, yurt dışında yüzlerce farklı model ve marka da mevcut. Ben mümkün olduğunca ülkemizde tanınan ve bulunabilen modellerden bahsetmeye çalıştım. Sonuçta her zevke ve bütçeye göre çok fazla seçenek var, son karar tabii ki size ait…

 

Best Wireless Headphones for TV:

YouTube Preview Image