Johnny Cash şarkıları yeniden hayat buldu

Yıl 2003… Arabada Radyo Eksen dinliyorum. Bir an yayın kesildi, radyoda acı bir anons: “71 yaşındaki Amerikalı efsane şarkıcı Johnny Cash bugün hayatını kaybetti” dedi mikrofonun öteki ucundaki kişi… Ve o an radyonun tüm yayın akışı kesildi, bütün gün boyunca Johnny Cash şarkıları çalındı. Ben de o andan itibaren hayatımda önemli bir yere sahip olan bu müthiş adamı kaybetmiştim. Hadi itiraf edeyim hatta bir parça ağlamıştım bile ilk duyduğumda… Cash nasıl unutulurdu ki? Folsom Prison’da verdiği o meşhur konseri, ‘yük katarı’ diye de anılan Tennessee Üçlüsü adlı orkestrası, siyah giysileri ve en önemlisi kalbimize dokunan o sesiyle…

June Carter’a olan aşkı sayesinde uyuşturucuyu bırakıp hayatının kadınıyla evlenen, sonra şarkılarıyla bizleri uyuşturan büyük insan… Depeche Mode’un Personal Jesus’ına ve Nine Inch Nails’ın Hurt şarkısına gitarıyla ve sesiyle bambaşka bir anlam katan, siyah paltolu adam… Hatta Hurt’ü dinlediğinizde canınızın yandığına mı yoksa bu adamı canlı canlı dinleyemediğinize mi üzüleceğinizi bilemediğiniz yakışıklı adam… Tüm konserlerini “Merhaba, ben Johnny Cash” diyerek sade bir takdimle başlatan mütevazi insan… Sistemin kenara ittiklerinin ve görmezden geldiklerinin duygularını samimi bir şekilde ifade eden büyük müzisyen…

 

 

Cash, kuşkusuz ölümüyle müzik dünyasının en önemli kayıpları arasında diyebiliriz.

Ancak geçtiğimiz günlerde güzel bir haber aldım… Kayıtları 20 Nisan 2012’de Texas’taki ‘The Moody Theater’da gerçekleşen ‘We Walk The Line: A Celebration of the Music of Johnny Cash’ adlı konserde birçok değerli müzisyen bir araya geldi ve Johnny Cash’in 80’inci yaşını ve müziğini anarak yıllarca hatırlardan silinmeyecek, nefes kesen bir konsere imza attı.

Grammy ödüllü prodüktör Don Was’ın müzik direktörlüğündeki bu konserde, Willie Nelson ve Kris Kristofferson gibi country müziğin önemli isimlerinin yanı sıra, Sheryl Crow, Evanescence grubundan Amy Lee ve Grammy ödüllü Train grubunun vokalisti Pat Monahan gibi müzisyenler de sahne aldı.

İki buçuk saatlik bu özel konserde sayısı 20’yi geçen sanatçı, Johnny Cash’in en sevilen ve en bilinen şarklarını yeniden yorumladılar. İşte bu tarihi konserin kayıtları şimdi ilk kez CD ve DVD’den oluşan özel versiyonuyla ve Sony Music etiketiyle müzik marketlerde sunuluyor. ‘Get the rhythm’, ‘Ring of fire’, ‘Hurt’, ‘Folsom prison blues’ gibi sevilen Johnny Cash şarkılarının farklı sanatçılar tarafından yeniden seslendirildiği albümde, ‘I walk the line’ şarkısını ise birçok sanatçı birlikte seslendiriyor. DVD’de yer alan Johnny Cash’in yaşamı ve müziği üzerine özel röportajlar ve ünlü Hollywood yıldızı Matthew McConaughey’nin ‘The man comes around’ şarkısını seslendirdiği performansının da yer aldığı bonus içerikler bu özel albümü Cash hayranları için arşivlik bir albüm yapıyor.

Akıllardan silinmeyen şarkılarıyla Johnny Cash müzik tarihi üzerindeki etkisi tartışılmaz bir isim. Johnny Cash’in şarkılarını şimdi de farklı sanatçıların yorumlarıyla dinleyin derim. Johnny Cash’in şarkılarına hayat veren müzisyenler ise şöyle:

Folsom Prison Blues – Brandi Carlile

Ring Of Fire – Ronnie Dunn

Hey Porter – Buddy Miller

Hurt – Lucinda Williams

Wreck Of The Old 97 – Rhett Miller

Jackson – Carolina Chocolate Drops

The Long Black Veil – Iron & Wine

Big River – Kris Kristofferson

Why Me Lord – Shelby Lynne

Help Me Make It Through the Night – Pat Monahan

It Ain’t Me Babe – Shelby Lynne / Pat Monahan

Sunday Morning Coming Down – Jamey Johnson / Kris Kristofferson

Get Rhythm – Andy Grammer

Cocaine Blues – Shooter Jennings

I’m So Lonesome I Could Cry – Amy Lee

Cry, Cry, Cry – Sheryl Crow

I Still Miss Someone – Willie Nelson

If I Were A Carpenter – Willie Nelson / Sheryl Crow

Highwayman – Willie Nelson, Kris Kristofferson, Shooter Jennings, Jamey Johnson

I Walk The Line – Full Ensemble

Johnny Cash’den Folsom Prison Blues:

YouTube Preview Image