Joe Satriani’den Satchurated

Rock müzik seviyorsanız mutlaka gitar virtüözü Joe Satriani’yle bir tanışıklığınız vardır. Mükemmel tekniği, metronom gibi çalabilme performansı ve proje üretkenliğiyle kendisini mesafeli olarak severim.

“Mesafeli” dedim çünkü bazı Satriani albümleri bana biraz fazla mekanik ve duygusuz geliyor. Aslına bakarsanız bence yaşayan üç efsane gitaristi şöyle sınıflandırırım: Satriani kusursuz mekanik , Vai oyuncaklı ve gizemli, Malmsteen vahşi ve melodik.

Neyse kusursuz tekniği, hızı ve ilginç projeleri nedeniyle Satriani benim bir numaralı adamlarımdan biri olmasa da üstat ne yaparsa takip ederim.

Hiç bilmeyenler ya da az tanıyanlar için Satriani kimdir kısa bir bilgi verelim. 1956 New York doğumlu Joseph “Joe” Satriani ondört yaşında bir futbol antrenmanı sırasında Jimi Hendrix’in öldüğü haberini alır. Ardından koçuyla tartışarak futbolu bıraktığını ve kariyerine gitarist olarak devam edeceğini söyler ve çekip gider. İşte bu kadar deli bir adam var karşımızda! Ders aldığı biri gitarist diğeri piyanist olan iki jazz müzisyeni tüm kariyeri boyunca onun müzikal tarzını belirler. Kısa sürede gitar öğretmeni olacak düzeyde çalmaya başlar ve öğrenciler yetiştirir. Öğrencileri arasında kimler var merak ettiniz mi? Eh sıkı durun o zaman. Onun kadar efsane bir gitarist olan Steve Vai, Metallica’dan Kirk Hammett, Testament’ten Alex Skolnick! Onun adına özel üretilmiş Ibanez JS serisi gitarlar ve Peavey JSX amfiler kullanan Satriani’nin onunla özdeşlemiş krom rengi Ibanez’inin bir de takma adı vardır: “Chrome Boy”.

Örneğin arşivimde Satriani’nin üç G3 turnesinin DVD’si var. Eric Johnson, Yngwie J.Malmsteen ve John Petrucci’nin konuk gitarist oldukları konserler… Tabii ki bu üçü arasında benim vazgeçilmezim Malmsteen’in konuk olduğu konser “Live in Denver”. Nasıl olmam ki! Joe Satriani, Steve Vai ve Yngwie J.Malmsteen yan yana çalıyorlar. Tüm rock tutkunlarının hayaliydi bu konser. Özellikle bu konserin sonundaki jam session’da çaldıkları Neil Young coveri Rockin’ In The Free World ve Malmsteen’in resmen döktürdüğü iki Hendrix klasiği yorumu (Little Wing ve Voodoo Child) tadından yenmez.

Genelde enstrümantal albümler yapan büyük yetenek Satriani, geçtiğimiz günlerde değişik bir konseptle yepyeni bir konser albümü çıkardı: Satchurated: Live in Montreal.

Joe Satriani’nin “Black Swans and Wormhole Wizards” stüdyo albümünden sonra çıktığı 2012 yılındaki “The Wormhole” turnesinin Montreal ayağında kayda alınan konser görüntüleri “SATCHURATED: Live In Montreal” 2 CD, DVD ve Bluray olarak 3 farklı versiyonu ile müzikseverler ile buluşuyor. The Who ve Deep Purple ile de çalışmış olan Grammy ve Emmy ödüllü konser filmi yapımcıları, Pierre ve François Lamoureux tarafından kayda alınan görüntüler, Amerika’da sinemalarda 7.1 Dolby Surround Sound ile ve 3D olarak sanatçının hayranları ile buluşacak.

Şimdiye dek canlı kayıtları ve stüdyo albümleri 10 milyonluk bir satış rakamına ulaşan ve 15 kez Grammy Ödülüne aday olan Joe Satriani diğer usta sanatçılarla gerçekleştirdiği projeler ile de büyük beğeni topladı. Van Halen solisti Sammy Hagar, Michael Anthony ve Red Hot Chili Peppers’ın davulcusu Chad Smith ile birlikte kurduğu altın plak ödüllü grup Chickenfoot’un yanı sıra “G3” adını verdiği projesi ile de Avustralya’da efsanevi gitaristler Steve Vai ve Steve Lukather ile aynı sahnede yer alacak.

Yaşayan en ünlü ve en yetenekli gitar virtüözlerinden Joe Satriani’nin canlı konser görüntülerinden oluşan ve sanatçının hayranlarının arşivlerinde mutlaka yer alması gereken SATCHURATED: Live In Montreal”, şimdi DVD, Bluray ve 2 CD’lik üç farklı versiyonla Sony Music etiketiyle müzikseverler ile buluşuyor.

SON SÖZ 1: Satriani dinlemeye başlamak isterseniz kendisinin ikinci stüdyo albümü olan “Surfing With The Alien” ile başlayın. Müthiş gaz bir albümdür ve gerçekten çok başarılıdır.

SON SÖZ 2: herhangi bir G3 turnesini merak ederseniz mutlaka Malmsteen, Vai ve Satriani’nin bir arada olduğu “Live in Denver”i deneyin. PAL olarak ülkemizde de çıkmış. Ben zamanında bekleyemeyip NTSC versiyonunu Amazon’dan beklemiştim haftalarca.

Satchurated Fragman

YouTube Preview Image

 

Satchurated Teaser

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Ufuk Sönmez

    öncelikle yazı için eline sağlık. satriani’yi o kadar çok dinledim ki, artık adamı tükettiğimi düşünüyorum. şu konser beni çok heyecanlandırmaz diye tahmin ediyorum. live in san francisco ve 3 adet g3 konseri muhteşemdir gerçekten. ama sonrası benim için bir tekrardan ibaret. satriani’nin bütün şarkılarını defalarca dinlemiş biri olarak dönüp baktığımda onu benim için en özel yapan noktası düşük tempolardaki şarkılarda verdiği hissiyattır. bu bağlamda senin yapmış olduğun “kusursuz mekanik” tanımına pek katılamıycam. kusursuz mekanikler bence piyasadaki shredçiler. ama bu adamın bir crying’i, the forgotten’ı, until we say goodbye’ı, home’u, always with me always with you’su, echo’su, come on baby’si, bamboo’su, wind in the trees’i, a cool new way’i işte bu şarkılardaki tribal ve duygusal çalışı onu özel kılıyor. bak mesela bu şarkılarda hiç virtüözlük peşinde değil kendisi. yoksa satriani hep aynı kelime ve cümleleri kullanıyo konserlerde, sıkıyo insanı doğal olarak. ama besteciliği, yaratıcılığı, müzisyenliği 10 numara bence. bu arada son bir bilgi, stüdyoda yazdığı soloların nerdeyse tamamı doğaçlama bu adamın. mesela crushing day planlı bir solo ama diğerleri bildiğim kadarıyla o anda ortaya çıkmış sololar ya da attığı doğaçlama sololardan en beğendiğini seçiyor şarkıya.