Jo: Paris sokakları Jean Reno’ya emanet!

Hollywood’un  hatırı sayılır oyuncularını son yıllarda mini diziler cezbederken onları TV ekranlarında görmenin cazibesi de biz izleyenleri cezbetmekte. Son birkaç yıldır, Kate Winslet’lı Mildered Pierce, Dustin Hoffman’lı Luck, Benedict Cumberbatch’ lı Sherlock ve Parade’s End, Hatfields & McCoys ile Kevin Costner, Daniel Radcliffe’lı  A Young Doctor’s Nootbook , Kevin Spacey’li  House of Cards derken (listenin sonu gelmeyecek gibi duruyor) devleri dizilerde görmeye iyice alıştık.. Şimdi de Paris sokaklarında arz-ı endam edecek Fransız polislerinin hikayesi Jean Reno’nun başrole yerleştiği bir dizi ile ekranlara geliyor.

Yapımcılığını Law and Order dizisinden hatırlanması muhtemel,  Emmy ödüllü isim Rene Balcer üstleniyor. Jean Reno,  dedektif Jo. St. Clair’den ismini alan dizide bir dizi faili meçhul cinayeti ekibi ile gün ışığına çıkarmak için çaba sarf eden kıdemli bir dedektifi canlandırıyor. İlk bölümü Notre Dame olan dizi, her farklı bölümde ‘bölüm adını’ Paris’in farklı bir bölgesinden alacak ve her bölüm farklı bir yönetmen tarafından çekilmiş. Toplam sekiz bölüm olacak dizinin çekimleri için toplam 4.5 ay kadar Paris’in dondurucu soğuklarında çalışmış bir ekibin alın teri var. Türkiye’de de Fox Crime’de ekranlara gelen  dizide Jean Reno’ya eşlik eden isimler şöyle; The Borgias’tan göz aşinalığım olan Tom Austen dedektifin sağ kolu olarak karşımıza çıkan yakışıklı. Jill Hennessy çizgi dışı bir rahibe ve Orla  Brady dedektifimizin patronu olarak dizide yerini alıyor.

İlk dizi deneyiminde Jean Reno nasıldır diye merak ederseniz Salı akşamları Fox Crime’de yada malum ortamlarda diziyi bulup izleyebilirsiniz. Bu arada unutmadan söyleyeyim dizi her ne kadar Eyfel Kulesi’ni, Notre Dame’ı, Catacomb’u, Place Vendome’u yani buram buram Paris’i arka planına yerleştiriyor olsa da senaryonun İngilizce olması sanki tadı biraz bozuyor. Bu tabi ki benim fikrim, daha geniş bir kitleye hitap etmek söz konusu olduğundan  (120 ülkede yayınlanacakmış) İngilizce tercih edilmiş. Şimdiden iyi seyirler!

Jo Fragman:  İtalyanca Fragman şaşırmayın :)

YouTube Preview Image
Comments
  1. Orhan Meriç

    Geçen gün bir bölüm seyrettim Fox Crime HD’de pek lezizdi. Olmuş…