Jason “Newsted” ile geri döndü

Eğer Metallica’ya gönül verenlerdenseniz, ömrünü adayanlardan, Jason Newsted‘in kalbinizde çok ayrı bir yere sahip olduğuna kesinlikle eminim. Ve hatta kalıbımı basarım. Belki James’i, Lars’ı -çok düşük bir ihtimal de olsa- Kirk’ü daha çok seviyor olabilirsiniz ama Jason’ın yeri kesinlikle çok ama çok ayrıdır.

Cliff Burton gibi bir efsanenin arkasından gruba dahil olup onun boşluğunu kendi benliğinle doldurabilmek gerçekten her yiğidin harcı değildir… Gruba kendi ruhunu-kanını enjekte ederek, Metallica’nın METAL GODS statusüne yükselmesinde başrollerinden birisini oynamak. Metallica için nasıl Cliff öncesi ve sonrası diye bir şey varsa kesinlikle Jason’dan önce ve Jason’dan sonra diye bir kronoloji de var.

Jason’ın Metallica için nasıl bir ölümcül değere sahip olduğunu kanıtlamak ya da daha doğrusu hatırlatmak adına aşağıda 1992 Live Shit: Binge & Purge San Diego konserinden Jason’ın bass solo bölümünü paylaşıyorum.

 

Metallica – Jason’s Bass Solo & Orion Jam (Live Shit: Binge & Purge San Diego 92)

YouTube Preview Image

Jason’ın 2001 yılında Metallica’dan ayrılması grup için ciddi bir kırılma ve yıkım oldu. Yerine gelen Rob Trujillo tabii ki de onun boşluğunu hiçbir şekilde dolduramadı. Jason, kendine çizdiği yeni yolda eski grubu Flotsam & Jetsam ve 2002’de dahil olduğu Voivod ile daha underground işlere imza attı, kendini ressamlığa adadı ve 2012 yılına dek irili ufaklı bir çok projede yer aldı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise Newsted adını verdiği yeni bir grup kurduğu haberi ve grubun ilk single’ı olan Soldierhead‘in videosunun teaser’ı ile bir anda ortaya çıktı.

Davullarda Jesus Mendez Jr., gitarda Jason Farnsworth ve tabii ki bass ve vokalde Jason’dan oluşan Newsted, “Metal” ismini verdiği ilk EP’sini geçtiğimiz hafta yayınladı. 4 şarkıdan oluşan, trash metal janrına dahil edebileceğimiz albüm, isminden de anlaşılabileceği üzere gayet damardan bir old-school metal tadına sahip. Videosu da çekilen Soldierhead dışında benim EP’deki favori şarkım “King Of The Underdogs” oldu. Jason’ın “My Friend Of Misery’i akıllara getiren bass solosuyla açılan şarkı her şeyiyle dümdüz rock’nroll bir parça. Bununla birlikte Godsnake ve Skyscraper da her dinleyişte “Çok özlemişiz be Jason!” dedirten gayet sıkı parçalar. Jason’cıysanız hemen dinlemeniz tavsiyesiyle…

 

Newsted – Soldierhead

YouTube Preview Image
Comments
  1. Seyhan Ahen

    HELL YEAH \M/
    Çok güzel olmuş yahu bana bu aralar gaz şeyler gerekiyordu.Jason’cıyız ezelden:)

  2. Mustafa Gündoğdu

    en sevdiğim metallica elemanıdır, jason’ın metallica’da olmaması ise böyle hisstememi hiçbir zaman engelleyemedi, engelleyemez de!! çok yaşa jason!!