Jason Bourne ve Clint Eastwood severlere

Başlığı böyle attık ama aslında bu iki önemli set, iyi film ve sinemadan hoşlanan herkese…

Ev sineması firması As Sanat (benim de zamanında ürün müdürü olarak çalıştığım eski firmam) bu gün itibarıyla Universal etiketli  bu iki seti piyasaya çıkaracağını dün duyurunca ben de sizleri bu önemli hadise hakkında bilgilendireyim dedim. Biri eski kuşak diğeri yeni kuşak iki maço, iki aksiyon kahramanı aynı anda biri blu-ray diğeri formatında sevenleriyle evladiyelik ev sineması versiyonlarıyla buluşacak. Hadisenin aslı aslı astarı nedir kısaca bir göz atalım:

The Complete Bourne Movie Collection (Blu-ray):

Set şu dört filmden oluşuyor: Identity, Supremacy, Ultimatum, Legacy

Tahminimce serinin ilk üç filminde Matt Damon’ın oynadığı –ki bu rol ile kariyerinin en iyi işlerine imza attığı söylenebilir- efsane Jason Bourne Serisini bilmeyen sinema sever kalmamıştır sanırım.  Sınırlı üretim metal kutu içinde, çok şık bir ambalajla sunulan üründe yer alan serinin dördüncü filmi hakkında biraz ek bilgi verilebilir sanırım.

Zira Bourne öykülerinin sahibi Tony Gilroy, heyecan verici aksiyon serisinin yeni filmi Legacy’de, Bourne evrenini genişletmek üzere geri dönüyor. Bourne’un Mirası, ilk üç filmdeki olayların tetiklediği hayatta kalma mücadelesinde, bizleri yeni kahraman Aaron Cross (Jeremy Renner) ile tanıştırıyor. Bourne’un Mirası’nda Renner’ın yanı sıra, ilk filmlerden aşina olduğumuz Albert Finney, Joan Allen, David Strathairn ve Scott Glenn’den oluşan kadroya Rachel Weisz ve Edward Norton da dâhil oluyor.

Şimdi biraz da teknik özelliklerden bahsedelim: 2.40:1 geniş ekran görüntü seçeneği ile 1080p high definition (yüksek çözünürlük) görüntünün tadı tam anlamıyla çıkarılacak bu sette. Ayrıca set Türkçe 5.1 DTS ses seçeneğine sahip. Yani altyazı okumayı sevmeyenler, aksiyon bombası bu setin özel ses efektlerinden Türkçe dil seçeneğinde de mahrum kalmayacaklar. Blu-ray seti İngilizce DTS-HD Master Audio 5.1 orijinal ses seçeneği ile ciğer söken bir ses kuşağına sahip söyleyelim. Komşuları nefret ettirmek için gerekli ses kuşağı bu tabii ki.  Son söz olarak blu-ray setin Türkçe ve İngilizce altyazı içerdiğini söylemek lazım.

Clint Eastwood Western Koleksiyonu:

Amerikan sinemasının en karizmatik erkek figürlerinden biri olan Clint Eastwood’u sevmeyen var mıdır? Gençliğinde çok yakışıklı ve yetenekli bir aktör olan Eastwood, yaşını aldıktan sonra ne kadar iyi bir yönetmen de olduğunu sayısız filmle bizlere kanıtlamış durumda. Onu ve sineması anlatmaya ne bu yazı ne de başka yazılar yetmez deyip, ustanın western dönemi filmlerinden oluşan DVD setine bir göz atalım. Toplam dört DVD’den oluşan setin içerisinde bulunan filmler şöyle: Bir Avuç Dolar İçin –bir klasik, daha doğrusu efsane-, Kasabadaki Yabancı, Joe Kidd, Sara’ya İki Katır…

Filmlerle ilgili detaylı bilgi için yazıdaki görsele göz atabilirsiniz. Teknik özellikler daha çeşitli bu sette. İşin en iyi tarafı dört filmi de geniş ekran formatının şahı 2.35:1 ile izleme şansına sahip olacağız. Bulunmaz bir nimet… Her dört film de Türkçe altyazı seçeneğine sahip. Gelelim ses seçeneklerine. Orası biraz karışık…  “El Classico” Bir Avuç Dolar İçin Türkçe 2.0 ve İngilizce 5.1 sese sahip gayet iyi, Kasabadaki Yabancı Türkçe ve İngilizce 2.0 sese sahip kabul edilebilir, Joe Kidd İngilizce 2.0 ve Türkçe altyazılı tamam ama eksik fakat Sara’ya İki Katır Türkçe 2.0 ve Türkçe altyazı! Bu olmamış. Orijinal ses kuşağı olmadan olmaz! Umarım kartonetteki bilgi bir yazım hatasıdır.

Durum bu… Sözün özü yarın itibarıyla iki tane önemli box set raflarda olacak. Sevenleri kaçırmasın.