İzmir metrosunda bisiklet sorunu

İzmir son aylarda bisikletle ilgili önemli bir sınav veriyor. Ulaşıma bisikletin uyumu konusunda ciddi aşamalar kat eden güzel şehir, oluşum sürecinin sertliklerinden de nasibini alıyor. Hatırlarsınız 28 Kasım tarihli yazımda İzmir metrosundaki bisiklet yasağı konusundan bahsetmiştim. İzmirli bisiklet sever Seçkin Erden’ in metroya bisikletle binme girişimi görüntülerini izlediğimiz günden bu yana olumlu gelişmeler oldu tabi. Artık metroya bisikletle binilebiliyor ancak gerçekten anlamsız, yıldırıcı sınırlamalarla.

Ulaşım amaçlı kullanılmadığı sürece bisiklet eğlence amacının dışına çıkamaz. Bu nedenle kişilerin ihtiyacı olduğu zamanlarda bisiklete binebilmesi gerekir. İzban yetkilileri saat sınırlaması ile ulaşım amaçlı bisiklet kullanımını engelliyorlar. Vagon kullanımı konusundaki engellemelerle de adeta bisiklet kullanıcılarını toplum baskısıyla karşı karşıya bırakıyorlar. Koydukları sınırlamalarla neredeyse bisikletin rahatsız edici bir araç gibi görülmesini istemekteler.

Bir diğer konu ise bisikletliden ekstra yolculuk bedeli istenmesi. Bu konu aslında İstanbul için de baş ağrısı. Defalarca şikayetçi olup sormama rağmen hiçbir mantıklı yanıta ulaşamadığım bisiklet taşıma ücretinde hasarlara karşı sigorta bedeli olsa üzülmeyeceğim. Öyle ya! Madem bedel alıyorsunuz, hasar durumunda da karşılayabilmelisiniz. İzban da bisikletli yolcunun yürüyen merdiven ve asansör kullanması da yasakmış. Bisikletini taşırken hasar veren bir yolcu bunun karşılığını taşıma ücretinden talep edebilecek mi? Bence hukukçu bir bisiklet severden bu konuda fikir alınmalı!

Facebook’da  “bisiklet eylemliliği ” grubu bu konuda hazırladığı bir anket aracılığıyla yetkililere seslerini duyurmayı amaçlıyor. Mesafesi bisiklet için avantaj sağlamayan İstanbul metrosunda birkaç kez bisiklet taşıdım. Normalde ücret alınmasına rağmen ödememeyi talep ederek yaklaşımlarını ölçmüşlüğüm de vardır. Ayrıca her defasında yürüyen merdiveni geçişi engellemeyecek şekilde de kullandım. Toplu taşımada bisiklet kullanımı denenerek farkındalık sağlanmalı.

Umarım toplu ulaşıma bisiklet uyumunu başarmış olan örnek alınabilecek ülkelerdeki gibi bir sonuca ulaşırız. Bunun için vaz geçmeden çaba harcamak gerekiyor.

Konuyla ilgili bir de video var:

Comments
 1. Seçkin Erden

  Aziz tşk yazı için; çok güzel özetlemişsin, eline sağlık. Dediğin gibi, mevcut düzenleme şu an malesef bisikletli ulaşıma değil, hobi bisikletçiliğine hizmet ediyor :-(
  Görseller, facebook’taki bisiklet eylemliliği sayfasına emek veren arkadaşların eseri :-)

  • Aziz Alparslan

   Sorununuz, hepimizin sorunu. Bunu fark edebildiğimiz anda problemler çözülür. Neden kötüyü örnek kabul ederiz. Az çok her birimiz bu işin gerçek gelişmiş sosyal ülkelerde nasıl olduğunu biliyoruz… neden yüzümüzü oralara dönmeyiz!

 2. Seçkin Erden

  Mrb Aziz. Bu yazina yine denk geldim :-)
  Dikkatimi o zaman cekmemis; ben de paylastim, fakat o videolari cekip internete dusuren ve paylasmamizi saglayan kahramanimiz Cerem Cem Aslan’dir. Kendisi tek kisilik mucadelesini hep surdurmustur. Gec de olsa bu bilgiyi verebildigim icin mutlu oldum :-)