Metroya bisiklet tekeri bile giremezmiş

Birçok yazımda bisikletin yaşamımızdaki yeri ve şehircilikte ne denli önemli bir ulaşım çözümü olduğunu hep vurgularım. Dünyanın en kalabalık şehirlerinde bile bisiklet bir ulaşım aracı ve çözümü olarak görülürken, neden bizde bu durum gözardı ediliyor anlamıyorum.

Her gün bu konuda daha iyi çalışmalar yapılması gerekirken sevgili dostum Dilek’ten gelen bir maille şaşkına döndüm. Önce bir şaka olduğunu sandığım haberde “Metroya bisikletin tekeri bile giremez” dendiğini okudum. Hem de İzmir gibi hep yaşamayı hayal ettiğim bir şehirden geliyordu bu haber…

İzmir Metrosu’na bisiklet tekeri bile giremezmiş diyorlar. Önce haberi şaka zannetmiştim. Konuyla ilgili görüntüleri izledim. Kamera şakası sandım. Hala inanamıyorum – inanmak istemiyorum. Ama ne yazık ki olay gerçek! Metroya teker bile giremiyor? Şu videoya bir bakın :

YouTube Preview Image

Olayı kaynağından bilgi almak istedim ve mailime sarıldım.

İzmir Metro A.Ş.’ye konuyla ilgili bir yazı yazacağımı ve detaylı bilgi isteğimi belirttim. Gelen cevap çok şaşırtıcıydı. İsmimi bile yanlış yazan bir yetkili “Kuralların 41. maddesi bisiklet ile ilgilidir ve şöyledir,” diyerek  “istasyonlara bisiklet sokulması yasaktır. Bisiklet kullanıcıları istasyon girişlerinde bulunan bisiklet parklarından yararlanmalıdırlar” cevabını yolladı.

Bununla yetinmeyerek sayın yetkiliye “Bebek arabası, pazar arabası ve valiz konusunda bir sınırlama söz konusu mu?” sorusunu yönelttim. Aldığım ‘’Sayın Aziz Alpaslan (!) bebekli ebeveynler, engelliler (akülü, aküsüz sandalye kullananlar), valiz, el çantası metro araçlarına alınıyor’’cevabı ise beni şimdilik pek rahatlatmıştı! İlerleyen günlerde valiz için, bebek arabası için belirli saatlerde metro sınırlamasına hazır olun sayın İzmirliler!

Dünyadaki gelişmiş ülkelerde toplu ulaşımda bisiklete verilen değeri hepimiz biliyoruz. Peki bu uygulama İstanbul’da nasıl? Yoğunluğu herkes tarafından bilinen İstanbul Metrosu’na doğal olarak bisiklet alınıyor. Perondan geçerken bisiklet için ek bir ödeme yapılıyor olsa da olumlu bir işleyiş var. Metronun baş ve son vagonlarının kullanılması uygun görülüyor ki son derece doğal. Bisiklet kullanan hiç kimse zaten yoğun bir araca ite kaka bisikletle binmeye çalışmaz. Bisikletli hoşgörülüdür! Biz İstanbul’da bisikletten ücret alınmasına tepkili iken İzmir’den gelen bu haberle irkildim doğrusu. Umarım bu hatalı uygulama kısa sürede düzeltilir ve güzel İzmir’in imajına yakışır bir uygulama süreci başlar.

Bisiklet sürdürülebilir ulaşımın önemli bir parçasıdır. Bisikletli ulaşım lüks değildir, metrolarda fazladan ücret ödeme zorunluluğu da kaldırılmalıdır.

Alttaki linke imza vererek gerçek şehircilikte önemli bir adıma destek olalım.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/metrolarda-bisiklet-ücretlerinin-kaldırılmasını-talep-ediyorum#share

Konuyla ilgili önceki yazılarımdan birini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

http://www.birinciblog.com/bisiklete-gercekten-onem-veriliyor-mu/ 

Comments
 1. Dilek

  Sevgili Aziz hocam, bu yazınız umarım büyük kitlelere bir şeylerin yolunda gitmediğini farkına vardıracak ve yararlı olacak, bisikletin günümüzde ne kadar önemli bir olgu olduğunu idrak edecek aydın görüşlü idarecilerin artacağı ve hedeflediğimiz bisiklet projelerinin gerçekleşeceği bir Türkiye dileklerimle, destekçileriniz olarak bu konuda daha geniş araştırmalar yapmak üzere İzmir’e gidiyorum.Sevgiler.

  • Aziz Alparslan

   Sevgili Dilek bu konunun peşini bırakmamak gerek. Senden haber bekliyoruz.

 2. Hande

  sevgili aziz cok haklisin ama biliyor musun londra’da da metroya otobuse bisikletle binemiyorsun, sadece trende-o da bazi hatlarda- bisiklete izin var. londra’da bisikletimi eve uzakca bir yerden aldim. o zamanlar sehirde yeniyim, yollari bilmiyorum. haritadan baktim, eve donmek icin nehri de gecmem gerekiyor. neyse ki londra’da baska sehirlerden farkli olarak sahane bisiklet yollari var. tingir mingir, normalde metroyla 20 dk olan yolu izleyerek tam 4 saatte evime ulastim. harika bir yolculuktu, o yolu bir daha yapamadim :( diyecegim su ki izmirliler uzulmesin buralarda da durum ayni :) cok selamlar. ellerine saglik

  • Aziz Alparslan

   Gitiiğim her şehirde otomatik şekilde bisikletli yaşamı merak edip inceliyorum.
   Londra metrosu ilk seferini 1863 yılında yapmış 12 hatta çalışıp 400 km lik bir yol yapıyor. 149 yıl önce yapıldığından giriş çıkışları yürümek için bile dar. Bizdeki metrocuklara örnek değil anlayacağın. Ayrıca ben bindiğim hatlarda herhangi bir kısıtlama yaşamamıştım. Belki olimpiyat döneminde gitmemle ilgisi vardı. Ama Moskova ve Paris metrosunda hiç bir sınırlama yok. Kaldı ki onları bırak İsatnbul metrosunu bile örnek verebiliyorken olumsuzdan feyz almaya neden gerek duyalım?! Hem Londra da nerede bisiklet yolu yok ki? Büyük şehirlerde her yere bisikletle gidilebilse “toplu taşımadan bize ne” diyeceğiz. Bir daha gelirsem birlikte deneyelim şu metro ve bisiklet yollarını:)

 3. hande

  evet kesin yapalım. hatta her yıl gece bisiklet turu yapılıyor. suna bi bak: http://www.nightrider.org.uk/ hadi gel de buna katılalım beraber :)