İyi ki doğdun Uzay!

Sen bizi hiç bırakmadın ki!..

uzay+hepar+sonsuzluk

Bugün 24 Temmuz 2013, Türk müzik dünyasının çok çok çok önemli isimlerinden Uzay Heparı’nın doğum günü. Ben de dahil olmak üzere bir jenerasyonun hayallerini süsleyen bir müzisyendi o.. İyi ki tanıdık!

tumblr_lxpecoJtWo1r4j4fho1_r1_500

Dünyadaki birçok örnekleri gibi erken kaybettik Uzay’ı da… Ölümün vakitlisi olmaz ya hani, ama onun ki çok zamansızdı, çok erkendi. 1969 yılının bir 24 Temmuz günü dünyaya gelmişti Uzay. Yayla ve Eti Heparı’nın asi ruhlu, yakışıklı oğulları Uzay, Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’ne girerek müzik konusunda profesyonelleşmenin adımlarını attı.

Birçoğumuz onun piyano tuşlarına dokunuşuyla, onun müziklerini dinleyerek en derin duyguları yaşamadık mı? Onun müziğini, piyanosunu mezun olduktan sonra ilk kez Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu ve Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde duyduk. Daha sonra başta Türk pop müziğinin kraliçesi Sezen Aksu olmak üzere Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel gibi isimlerle çalışarak albümlerinde besteci ve yapımcı kimliğiyle yer aldı. Sezen Aksu’nun Deli Kızın Türküsü albümünden Masum Değiliz, Levent Yüksel’in Med Cezir’i ve daha birçokları…

Türkiye’nin James Dean’i diyorlardı O’na; o yakışıklı serseri görüntüsünün altında duygusal bir adam da vardı. İkisi de erken ayrıldı aramızdan. Adına yakışır bir adamdı Uzay; uçsuz bucaksız, özgürlüğüne düşkün… Tutkunu olduğu motoruyla tutunuyordu belki de özgürlüğüne… Tutkusu olduğu motoruyla ışıklar içinde kavuştu ebedi özgürlüğüne…

uzay-hapari

93 yılında evlenmişti, 94 yılında O’nu kaybettiğimizde kendisi gibi yakışıklı olan oğlu Kanat’a 5 aylık hamileydi modacı Zeynep Tunuslu. Geçenlerde bir dergide rastladığım Kanat, ne de benziyor Uzay’a!

O’nun ardından müziğin bir yanı buruk kaldı hep. Dostları O’na şarkılar yaptı; Levent Yüksel’in  ”Yas” ve Candan Erçetin’in “Daha” isimli şarkıları Uzay’ın gidişine yazılan birer ağıt olarak anlatılır hep… 2008 yılında ise anısına Uzay Heparı – Sonsuza adlı albümü yayınlandı.

Bugün Uzay’ın doğum günü. O’nu tanıyan, dinleyenler için o hiç aramızdan ayrılmadı; kaç yıl geçerse geçsin, hep böyle genç hep böyle güzel kalacak. İyi ki doğdun Uzay!

 

YouTube Preview Image
Comments
  1. Gamze İyem

    Merhaba;

    Kültür-sanat-edebiyat dergimiz Masa Dergi’nin içeriğinde Uzay Hepari çalışmasına yer vermek istiyoruz. Yazarınız Elif Sarıoğlu ile bu çalışma hakkında görüşmek isteriz. İletişim konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Sevgilerle.