İyi kalpli sporcu için Cardiofit Clinic

Son günlerde medyada Trabzonsporlu futbolcu Giray Kaçar’ın kalp rahatsızlığı nedeniyle 6 ay sahalardan uzak kalacağı haberi sıkça yer aldı.  Spor sahalarında benzer olayları sıkça duyuyoruz.  Hatırlarsanız 34. Avrasya Maratonu’nda 34 yaşındaki Ali Ferda Anıl kardeşimiz de benzer bir sağlık sorunu nedeniyle yaşamını yitirmişti.  Aslında o günden beri “Bu konuyla ilgili ne yapabilirim?” diye düşünüyordum. Erken ve doğru teşhis hayat kurtarabilirdi.  Son olaydan sonra kendim ve sizler için doğru adresi bulmaya çalıştım. Sonunda ülkemizde bu konuda hizmet veren ve Avrupa ya da Amerika’da bile benzeri az olan bir sağlık kurumu keşfettim.Ergosipirometrik değerlendirme cihazı aparatları üzerime bağlanıyor.

Öyle hemen ilk anda akla gelen reklamı bol hastanelerden biri değil bulduğum yer. Hani sporcu sağlık kontrolü denince futbolcuların üzerine bağlı cihazlarla o çok bilindik kulüplerin sponsoru olan sağlık kurumlarının isimleri gelir ya –  bu klinik “henüz” fazla adı duyulmuş bir yer değil. Cardiofit Clinic Giray Kaçar’ın daha önce yapılmış tüm incelemelere rağmen sağlık sorununu belirleyebilen ilk kurum. Sanırım bu günden sonra da biz sporcuların tercih etmesi gereken ilk adres olacak.

Cardiofit Clinic, İstanbul Etiler’de çok sevimli bir mekan. Bu benim için önemli bir özellik, çünkü sağlıklı halde gitsem bile hastane ortamından mutsuz ayrılanlardanım. Daha önce telefonla konuştuğumuz Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu beni bahçede karşıladı. Dürüst olmak gerekirse sıcak ve yakın tavırları nedeniyle doktorumun o olduğunu anlayamadım önce. Birlikte uzun ama hafif bir kahvaltı sonrası sporcu sağlığıyla ilgili sohbete giriştik.

Erdem Hoca ile ilgili kısa bir bilgi veremiyorum çünkü geçmişi ve çalışmaları kısaltılabilecek gibi değil. Kednisi her biri birbirinden değerli çalışma ve eserlerini başarıları ve eserleri süslemiş idealist bir akademisyen.

Erdem Hoca Cardiofit Clinic’ i 20 yıllık mesleki emekle kurabilmiş. Ağırlığını futbol oluştursa da tüm spor branşlarının ölçüm ve değerlendirmeleri üzerine çalışıyor. Yola çıkarken hedefi “Sporcu sağlığı denince akla gelen; üzerine malzemeler bağlanmış sporcular ve arkada hastane reklamından oluşan kareyi unutturmak” olmuş. Sorun yaşayarak gelen çoğu sporcu daha önce bu tür kurumlarda olumlu sonuç almış kişiler. Cardiofit’e gelenlerin bir kısmı da farklı tanıyla gelip değişik bir sonuçla ayrılanlardan oluşuyor.

Erdem Hoca bu denli hassas bir alandaki ciddiyetsizlik ve umursamazlığı anlayamadığını söylüyor. “Bizim alanımızdaki bulgular kas sakatlığındaki gibi değil. Bizde bulgu ölümdür” diyerek işin ciddiyetini vurguluyor. Verilere göre sporcularda kalp rahatsızlıklarında gelişen 10 olgudan 3’ü ölümle sonuçlanmış. Yine verilere göre ülkemizde bulunan 500 bin lisanslı sporcudan yaklaşık 1000 tanesi her an risk taşıyor. “Son bir ayda ise sadece 3 adet tespit edebildim,” diyor Erdem Hoca.

Sürekli ve değişik gruplarda spor yapan biri olarak ben de tüm bu testlere girmek istedim ve  yaptırdım. Önümüzdeki günlerde doktorumun benim için gerekli gördüğü dinamik ekokardiografik değerlendirmeye de gideceğim.

Her şeyden değerli olan yaşamımızı riske atmamak için biz sporcuların en az 6 ay da bir bu testlere girmemiz gerekmekte. Her nedense araçlarımıza bile kendimizden daha çok bakım yaptırmaktayız. Unutmamak gerekir ki kalp problemlerinin bulguları ölümle geliyor. Erken tespit hayat kurtarır.

Kendimi evimde hissettiren yakın tavırları ve klinik ortamı ile sohbet sonrası kendimi testte bulduğum Cardiofit Clinic çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Onların sloganı ile bitirmek isterim. “İyi Kalpli sporcu için Cardiofit Clinic”

http://cardiofitclinic.com/

Adres : Funda sokak No : 5 / A 1. Levent- Beşiktaş / İstanbul
Telefon : 0212 – 283 79 81

Konuyla ilgili daha önceki yazılarım:

http://www.birinciblog.com/avrasya-maratonunda-neler-oldu/

http://www.birinciblog.com/spor-omru-kisaltir-mi/

 

Comments
 1. Erol

  Aziz kardesim, sporcu sagligi ile ilgili çok önemli bir konu işlenirsin. Seni dinleyeceğim. Çünkü verdigin bilgilere inanıyorum.

  • Aziz Alparslan

   Sevgili Erol Bey; Yazıda da bahsettiğim gibi hep ikinci plana attığımız sağlığımız her şeyimiz. “Kendimize değer vermiyor olabiliriz” Hiç değilse sevenlerimizi düşünelim :) Kimseyi üzmeye hakkımız yok!

 2. srp

  umarım sende ciddi bir şey çıkmamıştır ve blogunda güzel belirtmişsin,aracımıza kendimizden çok bakıyoruz…Aslında sanıyorum bunda görevini ciddiye almayan,üç kuruşa reçetesini ilaç firmalarına satan haysiyetsiz sözüm ona doktor ve sağlıkçı (mesleğini gönlüyle yapanları tenzih ediyorum,onlara saygımız da sevgimiz de sonsuz) duygusuz,ilkesiz,insan sıfatına bile layık olmayan pisliklerin de payı büyüktür…sonuç?…güven yerlerde…
  eğer saygı görmek istiyorsan,önce insana saygı duymayı öğreneceksin,aksi durumda bilmem kaç sene okumuş ve insan kesip biçen psikopatın tekisindir en fazla…

 3. Ali

  Paylaşım için teşekkürler. Çok faydalı bir yazı. Klinik’te yaptırdığınız testler için ne kadar bir ücret ödediniz?