İyi günde, kötü günde; kırmızı ruj

Kırmızı ruj her kadını bir Hollywood yıldızına dönüştürür! Çok mu iddialı oldu? Başa sarıp yeniden deniyorum: Kırmızı ruj güzel, çekici, kadınsı, neşeli hissetmenin en kolay yoludur. Deneyenler bunu bilir. Bana gelince: Uzun uzun makyaj yapmak istemediğimde; özellikle siyah giydiğimde; kötü hissettiğimde ya da tam tersi keyfim yerinde olduğunda; yağmurlu veya pırıl pırıl bir günde aklıma hep o gelir: Kırmızı ruj! Benim için fazlasıyla kutsal, kesinlikle sihirli. Ruj fobimi kıran renktir. Ondan önce hiç (ruj) sürmediğimi söylesem… “Ben, ben” diye anlattığıma bakmayın, eminim bu pek çok kadın için geçerli.

Kullanmaya başlamadan önce kırmızı ruj çok zor bir renk gibi gelir. Biraz öyle ancak onunla bir defa “tanıştınız” mı, kendisiyle ilgili tüm tereddütler buharlaşır. Kırmızı ruj kendisini bir sevdirdi mi, vazgeçilmez olur. Bakmayın siz günümüzde mordan turuncuya binlerce çeşidi olduğuna, rujun doğuşu bile kırmızıyla başladı… Kırmızı daima ana renk, ana kraliçe! Gücü, daha doğrusu etkisi inkar edilemez. Scarlett Johansson, Gwen Stefani, Adele, Kate Bosworth, Blake Lively, Sienna Miller ve Katy Perry gibi ünlülerin favorisidir, fark etmiş olmalısınız. Tabii Marilyn Monroe’yu da unutmayalım. Sakın bu isimlere bakıp da kırmızıdan uzak durmayın, kırmızı ruj her kadına yakışır.

 • “Bana hiç yakışmıyor” demeden önce en az birkaç farklı tonunu deneyin. Kırmızının onlarca seçeneği var. Mükemmel kırmızı ruju bulmak emek ister. Denemeden bilemezsiniz.
 • Ancak açık tenli kadınların kırmızı ruju daha kolay kullandığı bir gerçek.
 • Bunu bilmeyen yok ama hatırlatmaktan zarar gelmez: Kırmızı ruj sürdüğünüzde makyajınızın geri kalanı hafif, yani yok denecek kadar az olsun.
 • Kırmızı ruj yanık tende hoş durmuyor, o yüzden “yaz”ın değil diğer üç mevsimin makyaj malzemesi.
 • Kırmızı, geceden çok gündüze yakışıyor.
 • Pek çok kişi bunun fazla olduğunu söylese de kırmızı ruj ve aynı renkte oje iyi bir ikili. Ancak kırmızı ruj sürdünüz diye kırmızılara bürünmeyin, hatta bunu kesinlikle yapmayın.
 • Rujunuzu yanınızda taşıyın; yemek yediğinizde, bir şeyler içtiğinizde tazeleyin. Silinmiş, yarım yamalak kalmış (kırmızı) ruj hiç hoş olmuyor.
 • Kırmızı ruj en çok sade kıyafetlerin tamamlayıcısıdır.
 • Sadece bir makyaj malzemesi olarak görünse de, iltifatları da beraberinde getirir.
 • Kırmızı ruj “gizli” bir mesaj içerir mi? Evet, içerir. Mesajımız şudur: “Canım istedi, kırmızı ruj sürdüm. Hoşunuza gittiyse, ne güzel…”
Comments
 1. Elif Sarıoğlu

  süper tespitler 😉 ama bence ince dudaklı kadınlar kırmızı ruj sürmesin :)

 2. max cavalera

  detaylarini elbette sizler daha iyi bilirsiniz ama bir erkek gozuyle “yerinde tespit” oldugunu soylemem yeterli sanirim.
  Makyaj yapmayi sevmiyorum bla bla diye boş konuşan hatun kişileri ise “seni erkekten ayiran binlerce yillik bi mevzuyu bu kadar aptalca toparlayabilirdin ancak ” demekten başka birşey gelmiyor insanin aklina.
  kirmizi ruj candir :)

 3. Müşerref Us

  şimdi hemen gidip kırmızı rujumu sürecemmmm

 4. Suzan Yurdacan

  Yorumları okumaya bayılıyorum:) sağ olun

 5. Şükran Öztürk

  Ben başkasında görünce şu kırmızı ruja bayılıyorum,ama kendime bir türlü yakıştıramıyorum.
  Gerektiğinde ise çok hafif sürüyorum.Galiba biraz daha cesur olmalıyım :)

 6. makyaj videoları

  Merhaba, web sitenizi google’da makyajla ilgili web sitelerini gezerken buldum. Ben de makyaj videolariyla ilgili bir web sitesi açtım ve sizin gibi tecrübeli isimlerden tanıtım için yardım rica ediyorum. Kısa da olsa bir yazıyla veya sosyal medyada makyajvideolari.com ‘dan bahsedebilirseniz cok sevinirim. Tesekkurler, Deniz