İstanbul’da en iyi 10 koşu parkuru

İstanbul’da yaşamak zor olabilir ama spor yapmak aslında en zor olan şey bence. Doğru yerde doğru zamanda olmazsanız antrenmanınız eziyete dönebilir!

Her yazımda açık alanda spor yapın önerisinde bulunuyorum. Açık alanda spora yürüyerek başlayın. Eğer düzenli spor yapmıyorsanız seçeceğiniz rotada ilk 4-5 denemede tempolu ( hafif terleyebilecek bir tempo) yürüyün. Yürürken mesafe ve süreyi mutlaka kaydedin. Bunun için ölçüm cihazları olduğu gibi cep telefonu uygulamaları da çok kullanışlı. Ben I-Phone un run keeper programını kullanıyorum. Bu uygulama kendi oluşturduğum arkadaş grubumun antrenman takibini yapmama ve tüm aktivitelerimi düzenli tablolama seçeneği de sunuyor, tavsiye ederim. Yürüme çalışmaları bir yerde sizi kesmemeye başlayınca sağlık sorununuz da yoksa koşmaya başlamalısınız. Ama nerede? İşte size İstanbul’da en keyifle yürüyüp- koşulabilecek 10 rota.

1-Zeytinburnu – Bakırköy sahil yolu:
Benim de en sık kullandığım, genelde araç yolundan uzak seyreden tüm gün koşabileceğiniz, koşarken balıkçı oltasına yakalanmayacağınız Temiz bir 7 km.si olan hattır. Yenikapı – Bakırköy yönünde koşarken öğlene kadar arkadan esen rüzgar, ters yöne döndüğünüzde iflahınızı kesebilir. Yine rüzgar olan yöne döndüğünüzde güneş rahatsız edebilir, şapka veya gözlükle koşmak tavsiyemdir. Tüm gün özel güvenliğin bisiklet üzerinde takipte olması içinizi rahatlatacaktır.

2-Balat – Fener sahili:
Bu bölgeye yakın oturuyorsanız ve hafif bir rüzgarın hakim olduğu havada farklı bir rota arıyorsanız denemeniz gereken 3 km.’lik bir mekan var. Sahilde koşabileceğiniz “tüm güzellikleri” barındıran bir güzergahtır. Haliç üzerindeki Atatürk ve Haliç köprüleri arasındaki bölgededir. Çok erken başlamamış veya akşam güneş batışına bırakmışsanız koşunuza oltalarla engelli antrenmanını ekleyebilirsiniz. Yolda olta balıkçılığı hiç hız kesmese de bu arkadaşlar bir çok yere göre halden pek bir anlarlar. Zaman zaman gölgeniz olup koşanlar, bisikletiyle çevrenizde daireler çizip apaçi dansı yapanlara aldırış etmeyecekseniz bu güzel yolda 3 ve katları km.’leri deneyin derim. Hafif esintisi ile sıcağı az hissettiren rota, basık ve sisli günlerde kullanılmamalı.

3-Maçka Parkı:
Şehir içinde koşucular tarafından kurtarılmış bir cennettir. Sabah 04.30 dan başlayarak sporcuları görebilirsiniz. Çok merkezi olmasından olsa gerektir. sürekli kullananları zamanla tanır bir açık alan salonuna benzer bu yerde keyifli koşunun garantisini verebilirim. Tüm gün ağaçlar sayesinde serinliğini koruyan bu alan sabah saatlerini ıskalarsanız şehir merkezi olmanın nasibini egzostan almaya başlayacaktır. Parkın deniz tarafında sert toprak yüzeylerden oluşan set set yollar istediğiniz zorlukta çalışmaya izin veriyor. Çok sık kullandığım bu koşu alanı merdiven antremanı için de çok keyifli. araçla gidildiğinde erken saatlerde üst girişinde serbest park imkanı da sunuyor. Daha ne olsun!

4-Belgrad Ormanı Neşet suyu koşu parkuru:
İstanbul’un en keyifli koşu alanıdır. Herkes bir kez olsun buraya gidip yürümeli veya koşmalıdır. Aktif sporcuların takım antrenmanları için çok tercih ettikleri bu 6,5 km’lik koşu parkuru orman ve parkın özelleştirilmesinden sonra giriş ücretine yapılan anormal artışlarla tercih edilmez oldu. Zaman zaman koşu organizasyonları da yapılan parkur düzenli olmasa da bir kez görmeye değer. Ağaçların yazın gölgesiyle serinletmesi, kışın rüzgarları keserek korunak sağlaması  ve göl kenarında koşmanın zevkini denemelisiniz.

5-Emirgan Parkı tartan zeminli koşu yolu.
Yeni keşfettiğim bu yol. Yaya olarak ücretsiz girilen Emirgan Parkının Kuzey köşesinde kalır. Son derece ilgili olan güvenliğine sorulduğunda parkur hemen bulunur. Park en yoğun gününde 10 binlerce kişiye piknik imkanı sağlayabilecek kadar geniş bir alana yayılmış bu nedenle bulmak için sormanızı öneririm. Dairesel tam  1000 metrelik sert bir kros parkurudur. Zemini Tartan (kauçuk) olması sürekli sert zeminde koşanlar için avantaj olacaktır. Nisan ayında lale festivaline ev sahipliği yaptığı için araçla gidilmesi pek uygun değildir diğer zamanlarda makul bir park ücreti ödeyerek pist yanına kadar araçla gidebilir veya aracınızı park dışına bırakıp gidebilirsiniz.

6- Enka Sadi Gülçelik Atletizm Pisti:
İstinye civarında oturanların takım antrenmanlarının olmadığı saatlerde kullanabildiği sporcuların kullandığı olimpik ölçüdeki atletizm pistidir. Araştırmadan gidildiğinde bir yarışla karşılaşılabilen ve el çırpma egzersizleri yapabileceğiniz bu pist yanındaki atış poligonunun silah sesleriyle inleyebilmekte. Kendinize bunu kamçı şaklaması hissedebilirseniz rekora koşabilirsiniz. Koşu testiniz dışında kullanmanızı önermiyorum. Zaten yer bulamayabilirsiniz.

7-Burhan Felek Spor Sitesi Atletizm Pisti:
Benim çocukluğumda her futbol sahasının çevresinde ölçülü parkur vardı. Seyirci sayısını arttırmak için tribünleştirilen bu parkurlar izleyici sporculara destek verse de biz uygulayıcıları mutsuz etti. Ama ne önemi var canım yapılmasa da olur izlensin yeter! Daralan spor yapma alanlarından sonra geriye kalan tek gerçek halka açık koşu pisti olan bu yer. Anadolu yakasının yükünü çekmektedir. Bu nedenle Burhan Felek’te önceliğin profesyonel sporcularda olduğunun unutulmaması gerekir. Tek antrenman alanı olan bu yer kullanılacaksa da en dış kulvar kullanılmalıdır. Bilindiği gibi olimpik atletizm sahalarının bir tur ölçüsü 400 metredir.Dışa doğru çıkıldıkça her kulvar bir turda yaklaşık 6,5 metrelik fark yapar. Sekizinci kulvarda her turunuz 450 metre kadar olacaktır.

8- Feneryolu – Suadiye sahilyolu:
6,5 km.’sinden söz edeceğim bu yol aslında Tuzlaya kadar devam ediyor.
Benim tavsiye ettiğim bu bölümde sıcak aylarda sabah erken saatlerde yoğun bir kullanım göreceksiniz. Özellikle hafta sonu ülke sporunun yüzünü güldürecek derecede yoğun kullanılmaktadır. Avrupa’ nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz sayıda kişinin sabah sporu için tercihi olan güzergahta bisiklet yolunu kullananlara özellikle minik kardeşlere dikkat etmenizi öneririm.

9-Bebek- Ortaköy sahili: Yoğun yaya ve araç trafiği olan bu yolda çok koşan görüyor olsam da ben keyif almadan koşuyorum. Araç ve yayalar tarafından tempom hep bozuluyor. Ancak yakın oturanlar için nefis boğaz havası için çok erken saatlerde tavsiye edebilirim. Mesafe sorunu yok zamanınıza göre sahili takip edin!

10- Beşiktaş bölgesinde oturanlara torpil geçip için üç yer birden önereceğim. Ne de olsa “Semt bizim ask bizim” değil mi yani :)
Yıldız parkı: Profesyonel kros antrenmanına bile izin verebilecek bu yer ileri düzeye hitap eder ancak seçeceğiniz düz yollarla kendinize uyarlamalar yapabilirsiniz.
Abbasağa Parkı: Bir ara çok sık kullandığım bu alan sakin bir mahalle içinde bulunmakta. Yıldız yokuşundan inerken Ortaköy’e dönüş veren ışıkların sağ arkasında kalır. Yokuştan aşağı inerken otobüs firma ve fast food dükkanları silsilesinin arka sokağında da diyebiliriz.
Yahya Kemal Parkı: Yıldız yokuşundan aşağı inerken solda Conrad otel önünde kalan parktır. En son Avrasya Bisiklet Turu çıkış noktası olarak kullandığım bu yer gürültülü ve  yoğun olmasının yanında. Merkeze yakın ve her saat canlıdır. Zemin olarak pek iç açıcı değilse de epey ağaca ve onların gölgesine sahiptir.

Ben bu rotaların her birinde spor yapma fırsatı buldum eleştirilerinizi bekliyorum hadi deneyin bakalım.

Comments
 1. Dilek

  Gerçekten de koşu alanları hakkında yazdıklarını okurken her bir alanda geçirdiğim koşu günlerinin hazzını yaşar gibi oldum.Sağol Aziz hocam. Zeytinburnu Bakırköy sahil yolu dışında her bir parkurda koşar adımlarım oldu.Beşiktaş-Dikilitaş’ta hele bir de koşu sever arkadaşlarımla birlikte oturmanın avantajını yaşıyorum. Koşu kulubümüzün başlangıcı öncesi de eşimin teşvikiyle ufak ufak antremanlar yaparken şimdi daha bir sever oldum, koşmak bir zevk haline geldi, sizler gibi profesyonel,yol gösteren,neşeli, dostlarla daha nice parkurlar yapılır. Ama bilmek istedğim bir konu var. Örneğin çoğu koşuyu ki uzun parkur bunlar müzik kulağımda koşmaya alıştım. O müzikleri duyunca tempo arttırıyorum ya da motivasyon sağlayıp azalmışken gücüm hızlanabiliyorum tekrardan.Acaba bunun koşu kondüsyonuma ve beyne olumsuz etkisi varmı? Merak etmişimdir hep…Aziz hocam bu parkur önerilerini koşu sever dostlarımla paylaşıyorum. Sevgiler….

  • Aziz Alparslan

   Bu yazımda amacım özellikle yürümeye ve koşmaya yeni başlayan arkadaşlara motivasyon vermekti. Ama sizin gibi düzenli koşan ve bunu alışkanlık olarak yapan dostlarımın da yararlanıyor olması sevindirici. Koşarken dinlediğin müzik konusunda bir kaç şey söylemek isterim:
   İnsanın bir iç ritmi var. Eğer müzik aşırı motivasyonla bunu bozuyorsa zararlı olabilir. Örneğin normal tempoyla geçilmesi gereken bir km. müzik nedeniyle normalin üsünde geçilmişse sonraki km.’lerde olumsuz etkisi olabilir. Psikolojik tükenme anlarında pozitif motivasyon etkisi ise olumlu yanıdır. Bunu en iyi sen anlayacaksın. Bir diğer konu; senin de bahsettiğin koşu parkurları dışında, araç trafiğine açık yerlerde, duymamızı engellemesi veya dikkatimizi dağıtması söz konusu ise zararlı olabilir. Bu nedenle bisiklet üzerinde hiçbir şekilde müzik dinlemeyi önermiyorum. İlginize teşekkür ederim.

 2. Nihat Diler

  Bu mekanlar çok güzel tarif edilmiş, 2 si de benden ; ÇEKMEKÖY ORMANI – AYDOS ORMANI.

  • Aziz hoca

   Sevgili Nihat uygun bir zamanda seninle onerdigin bu iki rotada kosmak isterim.Mailini bekliyorum.

 3. yıldız

  İstanbul Fatih te oturuyorum.Bu civarlarda bir bayan olarak bazan tek başıma bile koşabileceğim bir alan arıyorum.Ankara da bir arkadaşım Anıttepe koşu pistine yakın oturduğu için sıklıkla buraya gidip koşuyormuş.İstanbul da niçin böyle pistler yok?Mesala ben Haliç tarafında koşamam,mazallah başıma ne gelir bilemiyorum.Ben napıcam?Eve koşu bandı aldım ama pistlerde olduğu gibi değil..Fatih bölgesine yakın,bir bayan ın başına bişi gelmeden koşabileceği pistler var mı?Tşk ederim..

  • Aziz Alparslan

   Bu bölgede ilk aklıma gelen ve benim de ara sıra antrenman yaptığım Çukurbostan parkını tavsiye ederim. 480 metre uzunluğunda dairesel bir tartan piste sahip, günün her saatinde herkesin son derece güvenli spor yapabileceği bir yer. Park; Fındıkzade Seyit Ömer mahhalesinde. TEGV vakfı Parkı olarak da biliniyor.
   Millet caddesinden Kızılelma caddesine dönünce sağda 3. sokağın sonunda ( Türkçü sokak ). İyi antrenmanlar :)

   • yıldız

    Çok teşekkür ederim.İyi ki sizin gibi değerli spor adamlarımız var.Tekrar teşekkürler..

 4. Ozan

  Selamlar

  Yaklaşık 6 aydır,bilinçsizce sert zemin koşuları yapıyordum.Kondisyonumun artmasıyla,daha tempolu ve uzun koşulara başladıkça,dizlerimde ancak çok uzun süre dinlenmelerle geçen ağrılar oluşuyordu.Bunun üzerine doktor tavsiyesiyle sert zemin yerine toprak zemin tercih etmeye başladım ancak yine yüksek tempolu ve uzun koşularda ağrılarım hortluyor.

  Yani uzun lafın kısası hocam:),Bahçelievler-Basın Sitesi civarında bildiğiniz tartan pist,veya benzeri yumuşak zeminli bir koşu parkuru var mı?

  • Aziz Alparslan

   Sevgili Ozan bölgede koşabileceğin yerleri araştırıp sana en kısa zamanda bilgi vermeye çalışacağım.

 5. Erhan T.

  Değerlendirmeleriniz faydalı oldu. Ben de bugün Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca’da koşmayı denedim. Denedim diyorum çünkü Büyük Çamlıca spor yapmaya zaten hiç uygun değil. Kısa taşlık bir yolu var ve tepenin turistik özelliğinden dolayı günün hemen hemen her saatinde yaya trafiği var. Çok erken gelmeniz lazım. Parkta aynı zamanda yol yapılmamış fakat oldukça geniş ormanlık bir alan var. Ağaçlar sık değil, zemin toprak fakat eğim var. Bu bölümde bir kaç tur atmayı denedim fakat kafelerin olduğu kısma inat bu alan da çok tenha ve güvenlik yok neredeyse.

  Küçük Çamlıca ise park boyunca iri taşlı yolların olduğu, daha spor yapılabilir bir parkur. Dairesel, iri taşlarla örülmüş bir yol var fakat buradaki problem oldukça fazla olan eğim. Giderken tırmanıyorsunuz adeta, dönerken ise yokuş aşağı yuvarlanıyorsunuz.

  Genellikle Caddebostan Dalyan Parkını ve Kalamış Parkını terci ederim. Ormanlık alanda koşu tecrübesi yaşamak istiyorum. Aydos ve Belgrad’ı deneyeceğim. Onun haricinde bildiğiniz ormanlık parkur var mı, özellikle Anadolu Yakasında?

  • Aziz Alparslan

   Verdiğin bilgiler için teşekkürler Erhan. İlerde yayınlamayı düşündüğüm parkurlardan biri var denemeni ve yorum yazmanı isterim. Uzun bir süredir ben de kullanmıyorum nasıl olmuştur acaba?
   Üsküdar Fıstıkağacı semtinin boğaza bakan sırtında Fethi Paşa Korusu içinde sıkı bir kros parkuru vardı. Yaklaşık 300-500 metre dairesel pist özelliğinde, ağaçlar arasında, zorluk derecesi fena sayılmaz, şahane bir parkurdu. Deneyimlerini bekliyorum.

   • Erhan T.

    Merhaba Aziz Hocam. Çarşamba Belgrad Ormanındaydım. Giriş kişi başı 2,5 TL idi. Araçla gelirseniz 10 TL ödüyorsunuz, kişi başı ücretten muaf oluyorsunuz. Şu meşhur Fıratpen tarafından yenilenen parkur bayağı içerideydi. En az 2 km sürdüm aracı parkura ulaşmak için, yanlış hatırlıyor da olabilirim. Parkur nefis tabi, müthiş bir sessizlik, sık ve gür ağaçlar, parkurun ortalarına doğru göl manzarası harika. 6 ya da 6,5 km olması lazım. Yalnız buraya gitmek çok maliyetli. Hem giriş ücreti hem de yol masrafı nedeniyle, merkezi yerlere uzak sayılır. Düzenli gitmektense arada bir tercih ederim zannediyorum. Saat 15:00 civarı gittim ve park çok tenhaydı, güvenlik görevlisi, devriye gibi önlemler hiç yoktu. Ben ve arkadaşım ile beraber parkurda iki koşucu vardı. Tedirgin olduk yer yer doğrusu. Çünkü ormana girişte polis olay yer inceleme ekibi vardı :)

    Fethi Paşa korusunu duydum, hatta gitmişliğim de vardır fakat koşu parkuru olduğunu bilmiyordum. Vakit bulduğumda deneyeceğim.

    • Feridun

     Ben herhafta 1-2 gün Belgrat ormanına gidiyorum. Yanlız koştuğumda çok olmuştur.
     Güvenlikle ilgili bildiğim hiçbir problem olmadı. Başımada birşey gelmedi. (Oryantiring sporu yaptığım için ormanın hemen heryerinde koşmuş biri olarak gönül rahatlığıyla size önerebilirim. Oryantiring ile ilgil bilgi için http://www.iog.org.tr ye bakabilirsiniz.)
     Validebendi tarafından neşet’e girerseniz 10 tl araç ücreti ödemeniz gerekir. Belgrat ormanının kemerburgaz yolundan giderken Irmakkapı bölgesinden o parkura güneyden giriş yapabilirsiniz.
     O zaman arabayı dışarı park edip 2.5 tl ile yaya girişi yapabilirsiniz.
     Hiç ücret ödemeyeyim derseniz 2 yöntem önerebilirim :
     1-Neşetten çıkışda yol kenarına park edip 2K fazladan yolu koşup parkura girip geri dönebilirsiniz.
     2- Irmak kapının 50 mt ilerisinde Kırazlı bent var oraya arabayı park edip 100-150 mt ileri gidip çitlerin bittiği yerden koşu parkuruna gidebilirsiniz :))

 6. Erhan T.

  Bu arada Küçük Çamlıca’da spor yapanlar için 7:00 – 10:00 arası İspark ücretsiz.

 7. Önder Küçükural

  Rotalar için çok teşekkur ederim, yurtdışından geldikten sonra Istanbul’da güzel koşu parkurları ararken çok işime yaradı.
  Runkeeperdan bahsetmişsiniz. Bu rotaları vaktiniz var ise Runkeeper’da çizmeye nasıl bakarsınız. Rotaların Runkeeper’da harita üzerinden görülmesi hem mekana gitmeyi kolaylaştırısıyor, hem de istanbul’u hiç bilmeyenlerin yeni koşu parkurları hakkında görsel olarak da bilgi sahibi olmasını sağlıyor.
  Tabii bu rotaları Aziz Hocaya destek için ilgilinen ve bilen herkes de girebilir, ben bir tanesini girdim, şuradan ulaşabilirsiniz.

  http://runkeeper.com/user/Onderk/route/1603932

  Sevgiler

  • Aziz Alparslan

   Sevgili Önder, fikrini değerlendireceğim. Bu arada paylaşımın için teşekkürler.

 8. erdem

  Merhaba,
  Burhan felek’i hangi günler ve günün hangi saatlerinde kullanabiliyoruz, bilgi verir misiniz?

  • Feridun

   Sabah 10 a kadar sorun olmaz akşamda 5 ten sonra özel bir durum yoksa koşabilirsiniz.

 9. Utku İnan

  Anadolu yakasında Bağdat Cd. Selamiçeşme mevkiinde Özgürlük parkında da bir tartan pist bulunmakta. Tartan pistin bazı bölümleri zaman ile sertleşmiş olsa da deniz kenarına inmek için vakit olmadığında gayet kullanışlı oluyor. Strava’da açılmış bir segmenti de var parkurun.

  http://app.strava.com/segments/2700249

 10. Feridun

  Anadolu yakası için size önerebileceğim 2 güzel pist var.

  1. Validebağ öğretmenevinin bahçesi. (Koşuyolu Acıbadem arasında.)
  Burası gerçekten güzel ve saklı kalmış bir park.

  2. Hacegan ormanı – Ümraniye Carrefour’dan çavuşbaşına giderken sağda güzel bir park. Tek dezavantajı otobana yakın olması.

 11. Ulaş Apak

  Anadolu yakası için iki parkur önerisi de benden:

  İdealtepe’de, minibüs caddesinin birkaç sokak üzerinde İdealtepe Kurusu var. Burada da yaklaşık 1 kilometrelik bir koşu parkuru var. bu 1 kilometrede 25 metre civarı irtifa alınıyor, bu yüzden çok ağır olmayan irtifa antrenmanları için ideal.

  Bir de Başıbüyük’te, eski Süreyyapaşa sanatoryum arazisinde Bir tarafta Başıbüyük mahallesi ile diğer tarafta Zümrütevler-Narcity arasına sıkışmış küçük bir ormanlık arazi var, onun içinden geçen dar yollar koşu için ideal. Az oranda asfaltlanmış olsa da büyük bölümü toprak zeminden oluşuyor. Yollar tepenin yanından dolaşıp zirveye kadar ulaştığı için ciddi de eğim alınıyor. Buranın da 8 ila 10 kilometrelik, 300 ila 400 metre irtifalı arazi koşusu antrenmanları için bire bir olduğunu söyleyebilirim.

  • Aziz Alparslan

   Arkadaşlar emeklerinize sağlık! Özellikle yeni keşfettiğiniz doğal parkurları denemiş olanlarınızla koşmak isterim. Lütfen size ulaşabileceğim mail adreslerini “azizhoca@gmail.com” a iletin. Sağlıkla kalın.

 12. Yavuz

  Merhaba Aziz bey,

  Sayenizde Belgrad Ormanındaki neşet suyu koşu parkurunu denedim..Gerçekten çok keyifli bir yer..iki pazardır gidiyorum,bir aksilk olmazsa bu pazarda gideceğim..Bir yanında orman bir yanında göl(su bendi),İstanbul gibi bir yerde daha ne olsun :) ama havaların ısınmasıyla çok kalabalık ve trafik çilesi olacağını düşünüyorum..Alternatif olarak Feridun beyin Validebağ’da bahsettiği yeri deneyeceğim..
  Çekmeköy taraflarında,Şile yolunda da güzel yerler var mı acaba..Bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim..

 13. isa küçükisbir

  araştırmalarınız için tbr ederim.YEŞİLKÖY-YEŞİLYURT BETON KOŞU GÜZERGAHI VARDIR. 5000 METRE. ORASINIDA TAVSİYE EDERİM.KOŞU GÜZERGEHLARINDA BELGRAT GOL ÇEVRESİ 6 KM TARTIŞMASIZ HARİKA BİR KOŞU VE YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHIDIR. O PARKURUN YAPILIŞINDA EMEGİ GEÇEN SAYIN NEVZAT FIRAT BEYE BİR KOŞUCU OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUM. AYRICA ÇOK HARİKA BİR ÇEŞME YAPTIRMIŞ OLUP ESKİ PARA İLE 3 TRİLYON MASRAF YAPMIŞDIR. SAYGILARIMLA.

 14. Tarkan Kuşpınar

  Merhaba Aziz Hocam,

  kismet olursa, bu yilki Avrasya Maratonuna Berlin’den gelerek katilacagim.
  Istanbul’un yabancisi oldugumdan, size fikir danismak istiyorum:
  Bana 42 km’lik kosunun finisine yakinlarda bulunan uygun bir otel ve yine buraya yakin olan yumusak zeminde kosabilecegim bir parkur tavsiye edebilirmisiniz?
  Simdiden cok tesekkür ederim…

  Saygilarimla
  Tarkan Kuşpınar

  • Aziz Alparslan

   Mail adresinize gerekli bilgileri yolluyorum.

 15. SERDAR UNALAN

  İstanbul u çok seven ve Ankara da yaşamak zorunda olan ve koşmayı seven birisi olarak çok ama çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 16. Koşucu Emin

  Kağıthane civarında (Emniyetevler Çeliktepe civarında olursa daha memnun olurum) tartan pist bilen birisi var mı?

 17. fsn dmrtrk

  Merhabalar ben bahcelievler yayla da ikamet ediyorum 3 ay gibi kısa bir sure iş nedeniyle ankarada kaldım. birazda skıntıdan spora merak saldım ve kurtuluş parkında koşmaya başladım( insanların ilk tepkisi oranın cok tekin olmadığı yönünde ancak ben hiç bir skıntı yaşamadım üstelik aksam saat 22:00’ye kadar koşmuşluğum var) bir yıl oluyor istanbula döneli ancak hala şevkle koşabileceğim doğru düzgün bir yer bulamadım. koşu bandı aldım ancak onunla koşmak bile istemiyorum yaylaya yakın önerebileceğiniz beninde rahatça koşabileceğim bir yer varmı acaba ?
  Şimdiden tesekkürler…

  • yagmur

   yaylada milli egemenlik parkını önerebilirim size. gerçekten keyifle spor yaptığîm bir yerdi sabah 7den gece 12ye kadar rahatça spor yapabilirsiniz

 18. Erol BAL

  Aziz Hocam, yürüyüş parkurlarıyla ilgili bir soruşturma yapayıö dedim. İlk haber olarak kardeşim,Aziz’in haberi çıktı. çok beğendim. Doğa aşkına ve doğallığına hayranım.
  başarılarının devamını diliyorum.

 19. merhaba,
  çok güzel bir yazı olmuş, sayenizde bu parkurlardan haberim oldu desem yeridir. konu ile ilgili olarak tempolu yürüyüş yapmak isteyenler için yazdığım ve internet sayfamda ücretsiz olarak paylaştığım TEMPOLU YÜRÜYÜŞ ve NEFESLİ ADIMLAR isimli kitabımı tüm yürüyüş meraklılarına tavsiye ederim.

 20. Murat

  Merhaba,

  Küçükçekmece Cennet Mah.’de oturuyorum, koşu için Küçükçekmece gölü kenarındaki koşu pistine gidiyorduk ama orası iş çıkışı çok tehlikeli bir hal aldı. Bu civarda önereceğiniz koşu parkurları var mıdır?

  Dönüşü mailime yaparsanız sevinirim, teşekkürler.