İstanbul Modern’de Haneke günleri

Amour (Aşk, 2012) ile geçen yılın ve de kariyerinin en ses getiren, çoğu eleştirmene göre de  en başarılı filmine imza atan, onlarca ödül toplayan ve yıl sonu yapılan “en iyiler” listelerinin neredeyse tamamında 1 numaraya oturan Michael Haneke; 28 Şubat – 14 Mart tarihleri arasında tüm filmografisiyle İstanbul Modern’e geliyor.

Goethe Enstitüsü, Avusturya Kültür Ofisi ve Fransız Kültür işbirliğiyle düzenlenen Haneke Hakkında Herşey isimli etkinliğe Avusturyalı yönetmenin ilk filmi After Liverpool (Liverpool’dan Sonra, 1974) başta olmak üzere, Türkiye’de daha önceden gösterim yüzü görmeyen diğer tüm televizyon filmleri ve de sinema filmleri dahil. Programın en çekici yanı da zaten bu televizyon filmleri. Yine program dahilinde, 28 Şubat’ta, “A Companion to Michael Haneke” isimli kitabın yazarı Roy Grudmann’ın katılacağı bir söyleşi de gerçekleşecek.

Kanımca yaşayan en büyük 3 yönetmenden birisi olan Michael Haneke’nin izlediğiniz, izlemediğiniz tüm filmlerini bir arada görme şansını yakalayacağınız bu toplu gösterim gerçekten kaçırılmaması gereken bir etkinlik.