Issız Erkekler Korosu ile bir akşam vakti

Canan Tan’ın son kitabı Issız Erkekler Korosu, mart ayında raflardaki yerini aldı.

İsminde geçen “ıssız” kelimesi sakın ha zihninizde türlü ön yargılar oluşturmasın; zira son yılların yükselen trendi “Issız Adamlık” müessesi ve bu kitaptaki adamların ıssızlığı arasında dağlar kadar fark var. Çevirdiğiniz her yeni sayfada, öykülerini şarkılara emanet eden erkeklerin hayatlarına sanat müziğinin en can yakan, en göz dolduran, en yürek sızlatan nağmeleriyle tanıklık ederken, aşkı kaprisler ve aç gözlülükle yoğurmaya pek meraklı günümüz ıssız adamlarının yalnızlık serzenişlerinin bir kulağınızdan girip ötekinden çıkacağının garantisini bizzat veriyorum.

Şayet kitabı okuyup yalnızca erkeklere hizmet veren Ademoğlu Pansiyon’un artık gelenek haline gelen fasıl gecelerinden birinde pansiyon sahibi Recep’in konuğu olmaya karar verirseniz tedarik etmeniz gerekenler var:

  1. Kitabın son üç sayfasında yer verilen listedeki şarkıların tamamı
  2. Şarkı listesinde bulunmayan Ece bonusu: Zeki Müren, Ah bu şarkıların gözü kör olsun
  3. Kitabı bitirdikten sonra muhakkak ihtiyaç duyacağınız 35’lik rakı + iki dilim peynir (mümkünse Ezine tam yağlı inek peyniri)

Chorus – Maya Kulenovic

Sonra sıra gelecek âşık, yalnız, özleyen, korkan, dayak yiyen, dayak atan, ezilen, hata yapan ve kaçan erkeklerin hatıralarına dalmaya. Yazar, bu titizlik, dikkat ve anlayış gerektiren işi insan sarrafı pansiyoncu Recep’in omuzlarına yüklüyor. Recep masa masa dolaşıp, hikâyedeki karakterlerin anılarını gün yüzüne çıkmaya zorlarken, bazı noktalarda yazarın kendisiyle bütünleşiyor. Sonuç olarak ortaya erkek hikayelerinin kadın gözünden, kadın duyarlılığıyla anlatıldığını şiddetli biçimde hissettiren bir üslup, bununla bağlantılı olarak da erkekler kadar kadınların da (hatta belki daha çok kadınların) kendilerine yakın bulacağı ve keyifle okuyacağı bir metin çıkıyor.

Hikâyeler arasında üniversite kampüsünden, tek göz küf kokulu bir gecekonduya geçerken, büyük olasılıkla “bu öykülerde kendinizi bulmayacaksınız.” Ama yalnızca kendinizle çevrelediğiniz hayatınızın içindeyken başka hayatların atmosferinden bir iki nefes olsun almanın keyfine mutlaka varacaksınız. Şayet hikâye türünden beklentileriniz anlatılan hikâyenin anlattığı hikâyeyle sınırlıysa (evet, böyle bir cümle var), Issız Erkekler Korosu’nun sizi hayal kırıklığına uğratmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Nizam, Yusuf, Raşit, Vecihi gibi yeni yüzler; Vedat, Murat ve Haşim gibi Canan Tan’ın önceki romanlarından çıkıp Issız Erkekler Korosu’na konuk olan tanıdık simalar… Hepsinin burada olmak için haklı nedenleri var. Üstelik bu akşam envai çeşit yemiş ve mezeyle sofra da kuruldu – sizi bekliyorlar!

Paşa’dan gelsin o vakit: Ah bu şarkıların gözü kör olsun

YouTube Preview Image