Işıkların senfonisi: Hong Kong

Gökdelenler kenti, Feng Shui merkezi, alıuşveriş cenneti, uzakdoğuda ekonominin kalbi… Hong Kong’u tanımlamak için daha pek çok başlık sıralanabilir. Ben de sizin için bu renkli ada hakkında  pratik bir gezi rehberi hazırladım. Buyrun gezimiz başlıyor…

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong temelde 2’si ada 4 ayrı bölgeden oluşuyor. Bunlardan en dikkat çekicileri; Hong Kong adası ve Kowloon yarımadası. Hong Kong adası ışıltılı caddeleri ve göz alıcı gökdelenleri ile Hong Kong’un şaşaalı yüzünü, Kowloon ise hareketli ve kalabalık sokakları ile yerel yüzünü temsil ediyor. Hong Kong adası Manhattan’ı aratmayacak gökdelenlerle dolu ve limanda her akşam bir  ışık gösterisi yapılıyor, Hong Kong adası üzerindeki gökdelenlerin pek çoğunun katılımıyla gerçekleşen “Işıkların Senfonisi” Guiness Rekorlar Kitabına bile girmiş. Gösteriyi en iyi Kowloon adası sahilindeki Tsim Sha Tsui Saat Kulesi önündeki gözlem platformundan  ya da gösteri için özel olarak denize açılan turistik teknelerinden izleyebilirsiniz.

Eğer kuşbakışı bir manzara ile şehri tanımak için tarihi tramvay “The Peak” ‘e gitmek gerek. Sky Terrace bileti alarak en tepeye çıkarsanız nefes kesici Hong Kong manzarasını izleyebilirsiniz. Statue Square görülmeye değer yerlerden bir başkası. Eski yapılar ile gökdelenlerin bir arada olduğu bu bölgede özellikle en yüksek bina olan IFC ile altındaki IFC Mall alışveriş tutkunlarını bekliyor. Terasdaki manzaralı restoranlarda keyifli bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz. Tüm Hong Kong’u binalardan ve gökdelenlerden ibaret sanmayın. Hong Kong İsland’ın güneyi çok güzel plajlarla dolu. Şanslıysanız pembe yunuslarla yüzüp, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Bu arada güney Asya’nın ve dünyanın en büyük deniz parklarından biri olan Ocean Park’ın Hong Kong’da olduğunu hatırlatalım.

 

Eğlence ve yemek için  doğru adres So Ho ve Lan Kwai Fong .Denizden çıkan her türlü canlının yendiği Hong Kong’da, pekin ördeği ve yılan çorbası spesiyal lezzetlerden. Asya’nın Las Vegas’ı ünvanını taşıyan Hong Kong’da at yarışına da ilgi büyük. Farklı bir akşam geçirmek isterseniz, yarışları hipodromda izleyebilirsiniz.

Ulaşım çok kolay

Hong Kong  özellikle teknoloji alanında iddialı bir kent. Her bölgeyi örümcek ağı gibi kaplayan metro hatları, lüks alısveriş merkezleri, bozuk para ihtiyacını ortadan kaldiran Octopus Card yaşamı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Octopus Card, temel olarak ulaşımda kullanılmak üzere tasarlanmış, içine para yüklenebilen bir kart. Metro, vapurlar ve otobüslerde kullanılmasının yanı sıra marketler, kafeler gibi dükkanlarda da ödeme için kullanilabiliyor.

 

En büyük Buda

Dünyanın en büyük ‘‘açıkta oturan Buda heykeli’’ Hong Kong’da. Bronz heykel tam 26 metre yüksekliğinde ve 202 ton ağırlığında. Ngong Ping Plateau tepesineli Po Lin Manastırında bulunan heykel turistlerden büyük ilgi görüyor. Heykeli daha yakından görebilmek için yüzlerce basamak tırmanmak gerekiyor.

 

Ne alınır?

Hong Kong’da  gece-gündüz alışveriş yapmak mümkün.  Pazarlar, alışveriş merkezleri, küçük dükkânlar, sokak pazarları sizi bekliyor. Özellikle Temple Street Gece pazarı ile Mong Kok Ladies Market’de iyi kalitede taklit ürünler satılıyor. En önemli kural pazarlık etmek.

Nerede yenir?                                                                                                                    

Hutong, 28/F One Peking, 1 Peking Rd

Gaddi’s, Salisbury Rd Peninsula Hotel

Restaurant Petrus, Supreme Court Rd Island Shangra-La Hotel

SPOON by Alain Ducasse, 18 Salisbury Rd InterContinental Hong Kong

Va Bene, 58-62 D’Aguilar St