Iron Man 3 ve biraz hayal kırıklığı

Marvel’in 2002’de ilk Örümcek Adam filmi gösterime girdikten sonra roket hızıyla yükselen başarı grafiği Iron Man serileri, Thor, Captain America ve yüzyılın en iyi fantastik filmi Avengers ile zirve yaptı. Hayranlar arasında en çok tutulanı her zaman Iron Man oldu orası kesin. İyi yazılmış senaryoları, kötü adam seçimleri, muhteşem güzellikte ve detaylı İron Man zırhları ve tabii ki de Robert Downey Jr.’ın “ Ben Iron Man / Tony Stark olmak için doğdum” dercesine iyi oturttuğu karakteri bu filmi gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlaması haline dönüştürdü.

Ve tabii ki bu başarılı serinin ve Avengers’ın zihnimizde bıraktığı muhteşem tadın ardından hepimiz nefesimizi tuttuk ve Iron Man 3’ü bekler olduk. Fragmanlar sosyal medyada kedi videolarından bile fazla döndü, yorumlar, açıklamalar derken beklenen gün geldi ve 3 boyutlu olarak muhteşem bir görsel şölene hazırladık kendimizi. Peki ya sonra??

DİKKAT YAZININ BUNDAN SONRASI SPOILER İÇERİR. FİLMİ HENÜZ İZLEMEDİYSENİZ DEVAMINI OKUMAYIN.

mandarin

Beklediğimden çok daha durağan başlayan filmi başından sonuna kadar büyük bir keyifle izledim dersem kesinlikle yalan söylemiş olmam. Mükemmel efektler, yepyeni zırhlar ve yeniden Tony’i büyük ekranda izleme şansı paha biçilemezdi. Ama ufak bir sorun vardı ikinci yarıda beni yavaş yavaş rahatsız etmeye başlayan. Bu sorunun adı Mandarin. Sir Ben Kingsley’in oyunculuğunu bir yana koyuyorum çünkü gerçekten inanılmaz bir aktördür ve tartışma kabul etmez. Ama çizgi romanlarında Iron Man’in en ölümcül düşmanlarından birisi olan Mandarin’in sadece bir kukla olması ve olayın arkasında bambaşka güçlerin olduğunun anlatılması bu seriyi sevenler için adil bir senaryo muydu?

İlk filmi izleyenler hatırlayacaktır. Tony Stark’ı kaçıran ve ona zorla Jericho füzesi yaptırmaya çalışan grubun adı neydi? Ten Rings, yani Türkçe çevirisiyle On Yüzük. Peki Mandarin’in çizgi romanlarda neredeyse sınırsız olan gücünün kaynağı nedir? İki elinin tüm parmaklarında takılı On Yüzük. On Yüzük çetesiyle Mandarin’in gönderdiği tehdit videolarının arka planları, tarzları bile neredeyse aynı örgütten çıkmış kadar benziyordu. Epik bir son için ilk filmdeki konuyu, elinde bu kadar güzel bir malzeme varken On Yüzük’e bağlamak yerine Mandarin’in yüzüklerinin bir sahnede bile dikkat çekmeyecek kadar silik olması ve aslında hiçbir şeyden haberi olmayan, özel hiçbir gücü olmayan Trevor Slattery adında ayyaş bir dublör olması fikri benim gibi birçok Iron Man hayranını fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı.

IRON MAN 3

Çizgi roman uyarlamalarında hayranlar ve benim gibi geek tayfası kötü adam seçimlerine çok önem verir. Bir önceki örümcek adam serilerinin sonuncusunda 3 kötü adam olmasına rağmen başarısız bir film olması bu villain’ların iyi konumlandırılmamasındandır. Bence Mandarin de bu furyaya kurban gitmiş ve de harcanmıştır. Filmin ikinci fragmanı yayınlandığında dikkatli fan’lar Mandarin’in ensesindeki Kaptan Amerika kalkanı dövmesine takılmışlardır. Acaba nasıl bağlayacaklar derken o dövmeyi filmde bir daha gören olmadı. Muhtemelen ayyaş Trevor’ın hayranlığının bir sonucu olarak düşünüp üzerinden geçtik.

Ancak bütün bu geek tartışmalarını bir kenara bırakırsak, yepyeni zırhlar (özellikle Igor ve Shotgun), War Machine’den Iron Patriot’a dönüş ve üzerine yapılan espriler, patlayan Air Force One uçağından düşenleri Tony’nin tek tek kurtarma sahnesi ve bunun gibi daha birçok güzel ve aksiyonu bol sahne Iron Man 3 filmini büyük ekranda bir şölene dönüştürdü. Ben bu kadar şikayet etmeme rağmen 3 kez izledim o da cabası.

Filmin Fragmanı

YouTube Preview Image