Yeni IPhone’lar geliyor

Haziran ayında açıklanması beklenen IPhone 5S ile ilgili dedikodular gittikçe netleşmeye başladı. Apple’ın sürprizlerinden birinin de IPhone Mini olması bekleniyor. Ayrıca Apple’ın bir süredir bahsettiği “Ucuz IPhone” da yakında piyasaya çıkıyor.iphone-5s

Önce ucuz IPhone’dan bahsedelim. Apple CEO’su Tim Cook’un ağzından açıklandığı üzere ucuz IPhone’lar ile özellikle hızlı büyüyen kalabalık pazarlar (Çin, Hindistan vb) hedefleniyor. Bilindiği üzere yurt dışında IPhone 5’ler 900 $ civarında bir fiyatla satılıyor. Apple bir telefon için bu bütçeyi ayırmak istemeyenler için daha düşük konfigürasyonlu, daha az özellikli bir model çıkartmayı ve 300-350 $ civarında bir fiyatla satmayı planlıyor. Öncelikle kasa metal değil plastik (Polikarbonat) olacak. 5 farklı renkte piyasaya sürülmesi planlanıyor. Siyah ve beyaz dışında, sarı, mavi ve yeşil renklerde piyasaya sürülecek. Temmuz – Ağustos gibi piyasaya sürülmesi beklenen telefon IPhone 5 ile aynı ekran boyutuna sahip olacak. Tabii ki fiyatı etkileyen en önemli parçalardan biri olan retina ekran olmayacak. Onun yerine daha düşük çözünürlükte bir telefon geliyor.

Yeni IPhone 5S ise büyük ihtimalle en büyük rakibi Galaxy S4 gibi 13 MP olacak. 20 Haziran’da lansmanının yapılması beklenen telefon Ekim ayında raflarda olacak gibi görünüyor. IOS 7 işletim sistemi ile gelecek telefonda ön kameranın da Full HD kayıt yapılacağı söyleniyor. LG ve Samsung telefonlarda olan Dual Shot (her iki kameranın aynı anda kayıt etmesi) özelliği de olacak. IPhone 5’de beklenen ama konulmayan NFC özelliği ise büyük ihtimalle 5S’de yer alacak. Yine hızlı A7 chip olması beklenen telefonda parmak izi sensörü olacağı da çok konuşuluyor.

Yine dedikodulara bakılırsa Apple’ın bir başka hamlesi de Samsung Galaxy’de olduğu üzere IPhone Mini isimli daha küçük bir IPhone olabilir.iPhone-5-mini-ideal

IPhone 5’de dişe dokunur hiç bir yenilik gelmemesi de çoğu kullanıcı gibi bende de hayal kırıklığı yarattı. GsmArena puanı 10 üzerinden 5.5 olan telefonun Apple’ın imajına zarar verdiği ve böyle giderse güçlü rakipleri Android Kardeşler (Samsung, HTC, Sony, LG ) karşısında yenilgiye uğraması muhtemel. Yeni IPhone’lar her ne özellikle gelirse gelsin Apple’ın ilk çözmesi gereken sorun pil süresi. Yeni aldığım IPhone 5’in şarjının yarım gün ancak gittiğini ve bu yüzden koyu bir IPhone fanatiği olmama rağmen telefonumu satıp HTC One’a dönecek olduğumu da sevgili okuyucularıma bildirmeyi bir borç bilirim : )

(Not: Resimler temsili olup gerçeği yansıtmamaktadır.)

Comments
  1. telekupon

    Bu ben telefonu sevenler için iyi bir haber.