IOS 6 neler getiriyor ?

Apple’ın IPhone, IPad ve IPod’larda kullanmış olduğu yazılımın son sürümü IOS 6, 28 Eylül’de piyasaya çıktı. Apple’ın yaptığı lansmanda IOS 6’da 200’den fazla yenilik olduğu ifade edilmişti. Bunların aslında bir çoğu normalde fark edemeyeceğimiz özellikler ancak yine de IOS 6 bir çok yenilikle birlikte geliyor. Bunlara göz atmadan önce nasıl güncelleme yapacağımıza bakalım.

IOS 6’yı iki şekilde yükleyebilirsiniz. İlk yol Wi-Fi yani kablosuz bağlantı ile güncelleme. Settings (Ayarlar) bölümünden General (Genel) ve Software Update (Yazılım Güncelleme) menüsüne girdiğinizde yazılımınızın yeni versiyonu olup olmadığını görebilir varsa buradan güncelleme yapabilirsiniz. IOS 6 her cihaza yüklenemiyor, güncellenebilecek cihazlar; IPhone 3GS, IPhone 4, IPhone 4S, IPhone 5, IPod Touch (4 ve 5. jenerasyon), IPad 2 ve Yeni IPad. Bu arada IOS 6 yüklemek için yazılım sürümünüzün IOS 5’ten eski olmaması gerekiyor.

Güncellemenin ikinci yolu ise PC üzerinden data kablosu aracılığıyla yüklemek. Bunun için bilgisayarınızda ITunes 10.7 sürümünün bulunması gerekiyor.

Yükleme ve sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor ancak yine de her ihtimale karşı verilerinizi (resim, müzik, adres defteri vb.) yedeklemeyi ihmal etmeyin (ITunes üzerinden). Ayrıca yükleme sırasında şarjınızın tam dolu veya prize takılı olmasına dikkat edin; yükleme esnasında şarjınız biterse sorun yaşamanız kuvvetli bir ihtimal. Ayrıca IOS 6’ya geçtikten sonra geri dönüş olmadığını da unutmayın.

Gelelim IOS 6’nın yeni özelliklerine :

Türkçe Klavye : En faydalı özelliklerden biri. Artık noktalı harflere ulaşmak için sürekli parmağınızla harfin üzerinde durup sağa sola gitmekten kurtuluyoruz. Tüm Türkçe karakterler klavye üzerinde yer alıyor. Özellik güzel ama yine de bazı sıkıntılar var. Iphone’larda yeni tuşlar eklendiği için klavye tuş aralıkları biraz daralıyor. Bunun da ötesinde Apple’ın kulaklarını çınlatacağınız bir saçmalık daha var; Türkçe klavyede nokta ve virgül arka sayfaya taşınmış. Hızlı yazı yazarken sürekli diğer sayfaya dönmek zorunda kalıyorsunuz. IPhone’da böyle bir sıkıntı olması bir derece mazur görülebilir ancak 3 kat daha büyük ekrana sahip IPad’de de neden aynı mantık kullanılmış anlamak mümkün değil.

Siri : Apple’ın konuşma tanıma uygulaması Siri daha da gelişmiş. Artık size sesli ve yazılı cevap da verebiliyor. Maç sonuçlarından, yol tarifine, mail yazdırmaya kadar bir çok işe yarıyor bu akıllı asistan. Yalnız IOS 6 yüklü Siri sadece IPhone 5 ve Yeni IPad’de çalışıyor, ayrıca henüz Türkçe de desteklenmiyor.

Facebook ve Twitter entegrasyonu : Artık IOS 6 sosyal medya ile çok daha uyumlu hale gelmis. Facebook’ta resim ve yazı paylaşmak çok hızlı ve kolay. Ayrıca adres defteriniz Facebook uzerindeki bilgilerle güncellenebiliyor. Twitter entegrasyonu da eskisine oranla çok daha iyi.

Harita : IOS 6’da artık Google Maps yok bunun yerine Apple kendi harita uygulamasını kullanıyor. Harita güzel görünüyor; parmaklarınızla istediğiniz istediğiniz yöne çevirebildiğiniz 3 boyutlu ve sesli komutlara sahip harita  hoş olmuş. Ancak buna rağmen harita Apple’ın en çok eleştiri alan uygulamalarından biri, özellikle doğruluk ve yön bulma konularında henüz Google Maps kadar başarılı değil.

Alarm : Artık alarmlara melodi olarak cihazınıza yüklediğiniz şarkıları atayabiliyorsunuz. Güne en sevdiğiniz şarkıyla uyanmanın keyfi de ayrı. Bu özelliği görünce neden zil sesi olarak kullanılmıyor diye de düşünüyor insan; Apple’ın zil sesleri hala çok yetersiz. Alarm özelliği IPad ve IPod’lara da eklenmiş.

Mail : Maillere VIP ozelliği ekleyebiliyor, ayrı klasöre atabiliyor, parmağınızı aşağı doğru çekerek maillerin yenilenmesini sağlayabiliyorsunuz. Yine IOS 6 ile gelen özellik sayesinde maillere artık dosya (resim veya video) ekleyebiliyorsunuz. Basit de olsa maillerde düzenleme fonksiyonları konulmuş, yani Bold, Italic, Underline yapabiliyor, satır başı özelliğini (Quote) kullanabiliyorsunuz.

Rahatsız Edilmeme : En yararlı özelliklerden birisi. Telefonunuz açık olduğu halde gelen aramaları engelleyebiliyorsunuz. Bu arada önemli kişileri VIP olarak tanımlamayarak istediğiniz çağrıları almaya devam edebilirsiniz.

Çağrı Yanıtlama : Telefon çaldığında “Reddet” ve “Cevapla” seçeneklerinin yani sıra “Mesaj ile Yanıtla” “Anımsat” seçenekleri de eklenmiş mesajları da ayrıca kendiniz tanımlayabiliyorsunuz.

Safari : Safari’de kısayol tuşlarına link paylaşma, kopyalama, Twitter ve Facebook’ ta yayınlama, print alma gibi ekstra özellikler eklenmiş. lPhone’larda ise telefonu yan çevirince tam ekran moduna geçilebiliyor. “Okuma listesine kaydet” özelliği ile kaydettiğiniz sayfaları daha sonra internete bağlı olmadan da okuyabiliyorsunuz.

Passbook : Apple’in gözdelerinden ve yeni pazarlar yaratacak bir uygulama Passbook. Bu uygulamayı sanal cüzdan olarak düşünebilirsiniz. Kredi kartı, bilet, uçuş kartı, indirim kuponları vb. bir çok şeyi burada tutabiliyorsunuz. Yalnız henüz Türkiye’de çalışmıyor. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bir çok şirket bu uygulamanın içerisinde yer almak için yazılım geliştirmeye başlayacaklar, özellikle de bankalar, hava yolu şirketleri, bilet firmaları vb.

Kamera : Kamerada artık panorama (geniş açılı çekim) özelliği mevcut. Bu özellik sadece IPhone 4S ve IPhone 5’lerde çalışıyor. Facetime’ın 3G üzerinden çalışabilmesi, daha fazla gizlilik seçenekleri, reklam kısıtlama, gece müzik dinlerken etrafı rahatsız etmemek için “Gece Modu”, mesajlarda sadece adres defterinizdekilerden mesaj alma özelliği, uygulamaları güncellerken şifre istenilmemesi, “Arkadaşlarımı Bul” özelliği (haritada yerlerini görme), engellilere yönelik uygulama kolaylıkları gibi başka özellikler de mevcut. Sahip olduğunuz cihazlar arasında telefon hattına gerek kalmadan mesaj atabilmeniz için imessage özelliği de güzel; yani evde çocuğunuz IPad’den size mesaj atabiliyor (bizimki sürekli atıyor oradan biliyorum : )

Kötü yanları ise; Youtube artık yok; isterseniz uygulama olarak Appstore’dan indirebiliyorsunuz ancak verimli çalışmıyor, aradğınızı bulamıyorsunuz, aramalarda alakasız sonuçlar çıkabiliyor. Appstore yenilenmiş ama çok kullanışlı değil. Uygulamalar çok büyük ikonlar halinde gösteriliyor, genel bir uygulama arıyorsanız yüzlerce sayfayı dolaşmak biraz zor.

Son Söz : Yeni sürüm yüklendikten sonra insanda yepyeni bir ekran, farklı bir arayüz beklentisi oluşuyor, telefon açıldığında yine aynı bildik ekranda fazla bir değişiklik olmadığını görünce biraz hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Yine de tüm bu anlattıklarımızın ışığında, bazı ufak tefek sıkıntı ve hatalara rağmen IOS 6’nın en gelişmiş ve en iyi sürüm olduğu bir gerçek.

 

IOS 6 yeni özellikler

YouTube Preview Image

 

 

Comments
  1. Burcu Tuvay

    Çevremdeki herkes yükleme diyor Metin, şimdi senin yazını okudum kafam karıştı…

    • Metin Tiryaki

      Yedekleme yap mutlaka, onun dışında bir sorun olmaz, eninde sonunda geçmek durumunda kalacaksın nasıl olsa : )