“Indie” gerçekten Türkiye’ye indi mi?

Bu çocuklar bir harika! Indie sahnesinin Türkiye’deki yeni, oldukça iddialı ve aslında sayılı (bana göre tek) gruplarından; 4 tane birbirinden yetenekli, enerji dolu genç isimden oluşan The Away Days ile grup, temsil ettikleri müzik ve genel geçer hayat üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

Sizler röportajı okumaya başlamadan önce kısaca grup üyelerinden bahsetmek istiyorum ki ülkemizde yaptıkları müzik adına ciddi anlamda umut vaad eden ve henüz daha 20’li yaşlarında olan bu genç topluluğu daha iyi dinleyin ve anlayın..

The Away Days gitar ve vokalde Oğuzcan Özen, gitar ve geri vokalde Sezer Koç, bas gitar ve geri vokalde Burak Serter ve davulda Berk Tekelioğlu’ndan oluşuyor.

*Grup ve çalışmaları özelindeki sorularıma geçmeden önce aslında bilenler ve dinleyenlerden çok bilmeyenler ve dinlemeyenleri aydınlatacak bir soru sormak istiyorum. Bu müzik türünü icra eden kişiler olarak “indie” müziği bize anlatabilir misiniz? Nerde doğmuştur, bu müzik türünün temel bileşenleri nelerdir, dünyada iyi örnekleri kimlerdir?

Oğuzcan: Indie aslında çok geniş bir müzik kavramı, independent’tan geliyor. Plak şirketlerinden bağımsız kendi şarkılarını yayınlayan gruplar indie olarak adlandırılır. Daha sonra bu indie kavramı daha çok tarz olarak karşımıza çıkar. Daha çok İngiltere bazlı gruplar bu tarzın doğuşuna hakim olmuşlardır. Bununda müzik tarifi pek kolay değil açıkçası. Ama The Away Days indie bir grup değil sadece tarzı indie/rock olan bir gruptur.

Türünün iyi örnekleri için ise başta Arctic Monkeys, Bloc Party, Foals ve birçok grup gösterilebilir.

 

*The Away Days nasıl bir araya geldi?

Oğuzcan: Sezer’le benim geçen sene üniversite 1.sınıfta tanışmamızla başladı hikaye. Daha sonra Berk’i dahil ettik ve en son olarak Burak da bizimle.

*İlk büyük ölçekli sahne deneyiminiz hangisiydi? O anı düşündüğünüzde neler hissetmiştiniz, bizlerle kısaca paylaşır mısınız? Bunun dışında hangi platformlarda sahne aldı The Away Days?

Berk: Disko Kralı oldukça heyecan vericiydi. Onun dışında Babylon Newcomers Festival de çok iyiydi. Çok heyecanlıydık o konserde, ilk büyük sahnemizdi. Daha sonra yer aldığımız mekanları sayarsak: One Love Festival, Bahçeşehir Üniversitesi Mayfest, I.T.Ü Taşkışla Festival, Peyote, Beyoğlu Hayal Kahvesi, Ankara IF Performance Hall.

*İlk EP’niz “How Did It All Start?” önemli prodüktörlerden Çağan Tunalı desteğiyle yayınlanacak, bu albümde de yer alan “Dear Blender”a geri dönüşler nasıldı?

Oğuzcan: Evet, Çağan Tunalı çok iyi bir dostumuz. Kendisi Türkiye’nin en yetenekli mix/mastering ve sound engineer’ı bize göre. EP’miz ”How Did It All Start” çok yakında iTunes ve benzeri yerlerde yer alacak. O zamana kadar bu EP’den official olarak yayınladığımız ”Dear Blender” şarkısını insanlar dinleyebiliyor online olarak. Şu ana kadar aldığımız tepkiler çok güzel, özellikle yurtdışından.

*Bildiğim kadarıyla yurt dışına açılmaya hazırlanıyorsunuz ve hali hazırda Jag Jago’dan gelen bir albüm teklifi var. Eminim ki çok heyecanlısınızdır… Bunun hikayesini anlatır mısınız, nasıl oldu, nasıl gelişti?

Sezer: Evet, oldukça heyecanlıyız. Temellerimizi İngiltere’ye doğru yöneltiyoruz. Bununla birlikte mekanlar ve prodüktörlerden de teklif geliyor ilk albümümüz için. Jag Jago’nun prodüktörlüğünü yaptığı son The Maccabees albümü ”Given to the Wild” şuan Mercury Prize ödüllerinde en favori aday olarak gösteriliyor. Bu bizim için gurur verici.

*Indie müzik türünde şu anda size büyük bir misyon yüklendi sanıyorum, peki siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz? Yani aslında indie müzik Türkiye’de dinleyen ve müzik profesyonelleri temelinde ne durumda? Yaptığınız ve yapmak istedikleriniz anlaşılıyor mu, kabul görüyor mu?

Oğuzcan: Açıkçası misyon yüklendi mi bilmiyoruz. Tek düşündüğümüz içimizden gelen müziği yapmak. Bunun dışındaki şeylerle pek ilgilenmiyoruz. İlgilenmek de istemiyoruz. Yaptığımız müzik Türkiye’de gittikçe daha iyi karşılanıyor. Umarız zamanla insanlar Türkiye’de yeniliklere daha açık bir vizyonla bakarlar.

*Yakın gelecekte bir Avrupa turnesi söz konusu, rota belirlendi mi? Kimler izleyecek The Away Days’i?

Sezer: Evet söz konusu bir turne var, yakında açıklayacağız. Web sitemizden takip edebilirsiniz.

*Yurt dışı tamam, bir de Türkiye projelerine bakalım. Sizi dinleyenler ya da dinlemek isteyenler tarih olarak en yakın zamanda sizi nerde izleyebilecek?

Berk: 6 Ekim Radio Adidas Party’sinin açılış grubu olacağız, 11 Ekim Beyoğlu Hayal Kahvesi ve 19 Ekim’de Ghetto’da çizenbayan’ın partisinde çalıyoruz.

*Sohbetimizin sonuna gelirken hepinizden ayrı ayrı müzik, hayat ya da okuyucularımızla herhangi bir konuda paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey üzerine yorumlarınızı alabilir miyim? Neler söylemek istersiniz?

The Away Days: Herkese iyi müzikler dileriz.

http://www.theawaydays.com/

https://www.facebook.com/theawaydays

E-Mails : music@theawaydays.comtheadband@gmail.com 

YouTube Preview Image

 

YouTube Preview Image