İmdat !!! Rolüm üstüme yapıştı

Her aktörün ya da aktrisin en büyük hayali unutulmaz bir rolde oynamak ve ölümsüzleşmektir sanırım. Ama şöhretin bedeli ağırdır bebişim, Hollywood adamı yer bitirir. Ya o oynadığın rol senin de önüne geçerse, yarın öbür gün sohbet geyiklerinde isminle değil de “Öldüren Tekme filmindeki adam yok mu, o işte” şeklinde daha uzun bir isimle anılırsan? Özellikle de daha film kariyerinin başındaysan bu gerçekten büyük bir sorundur. Niye diyeceksin? Söyliyim canım, bugün Burce Willis’den bahsederken Die Hard serilerindeki adam diye bahsetmiyoruz. Ya da bizim için söylemesi “Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” cümlesinden bile zor bir soyada sahip Arnold Schwarzenegger’i, Terminator’deki adam olarak anmamız bir şeyi değiştirmiyor. Onlar yapacaklarını yapmışlar zaten.

İşte ben sırf şu ikilemi yaşamamak için aktörlük kariyerimi başlamadan bitirdim. Zihnimde. Valla diyorum. Yoksa bir Oscar, bir Emmy, bir Blueberry ödülü dediğin nedir ki. Ama ben yerimi aşağıdaki listede yazdığım arkadaşlara bırakmıştım. Onlar da henüz üzerlerindeki bu yapışan rolleri atamadılar.

Daniel Radcliffe – Harry Potter

İlk filmi izleyip sonra sonuncu filme geçerseniz Daniel Radcliffe’in ne kadar büyüdüğünü 5 dakika içerisinde gözlemleyebilirsiniz. İlk seride neredeyse elinde pamuklu şeker ile gezebilecek kadar küçük olan Radcliffe sonuncu seride bana sorarsanız sahne aralarında tıraş bile oluyordur. Panama Terzisi filmindeki rolünü saymazsak ilk büyük rolünün bu kadar bilinen bir filmde olması ve bu filmin 7 adetlik bir seri olması Radcliffe’in en büyük dezavantajı. Nitekim sonrasında onun oynadığı başka film aklınıza geliyor mu? 1 tane var 3-4 ay önce sinemalara gelen ama hatırlamıyoruz.

Altın fiyatları düşmüş Sam, yüzüğü ucuza bozdurdum..

Elijah Wood – Frodo Baggins

Bence Elijah Wood ve Harry Potter’daki çocuk (bak ya yine unuttum adını daha yeni yazmıştım) ara ara buluşup birbirlerine terapi yapabilirler bu “yapışan roller” konusunda. Yüzüklerin Efendisi serisinin baş karakteri Frodo Baggins’i büyük bir başarıyla oynayan bu genç kardeşimiz ne yazık ki bu rolün gölgesinde çok uzun bir süre kalmaya mahkum gibi görünüyor. Happy Feet, American Dad ve 9 gibi filmlerin seslendirmelerinde rol alan Elijah’ın, Yüzüklerin Efendisi serilerinden önce de hatırı sayılır bir filmografisi var. Hatta ben kendisini Sin City’deki Kevin rolüyle de tiksintiyle hatırlıyorum.

Abi seviyosan git konuş bence..

Tobey Maguire – Spider Man

Ben sana ne diyeyim şimdi kardeşim? Sen bu yaşadıklarını sonuna kadar hakediyorsun mu diyeyim? Dünyanın en cool süper kahramanlarından birini alıp ağlak bir muhallebi çocuğuna çevirdin, arkadaşlarla seni bir yerde yakalarsak vericez pelit odununu böğrüne böğrüne mi diyeyim? Örümcek Adam olmadan önce Amerikan dizilerinde ciddi bir rol geçmişi bulunan Maguire her ne kadar serinin ilk bölümünde bize kendini sevdirse de, gerek yanlış senaryo ve replikler gerekse üçüncü bölümde dinmek bilmeyen saçmalamalarıyla az kaldı bizi soğutuyordu Örümcek’ten. Ama kabul etmek gerekir ki bugün Tobey Maguire dediğimizde yekten kim olduğunu çözemiyoruz çünkü onu Peter Parker / Spiderman olarak tanıyoruz. Ne olur bi daha süper kahraman oynama oğlum bak Allah’ın adını verdim.

Ne olmuş Justin Bieber ve Celine Dion dinliyorsam?

Robert Pattinson – Edward Cullen

Sevgili Robert, yukarıda Tobey için yazdıklarımdan daha kötüsünü yazacağım sana haberin olsun. Bak Harry Potter serilerinden birinde Cedric Diggory’i oynadın hiç mi feyz almadın Daniel’dan. Hadi o büyücü müyücü bir şekilde durumu kurtarıyor, kitabı güzel filmleri de gayet güzel ama ya sen? Kiraz dudaklar, güneşte zenci hip-hopçu mücevheri gibi parlayan ten, altında Volvo, ne o ben vampirim. Yavrum, sen hiç mi Vampirle Görüşme izlemedin? Tom Cruise, Lestat rolüyle sana hiçbir şey mi öğretmedi? Sonra Water for Elephants, Cosmopolis falan ama olmayınca olmuyor işte. Bence Alacakaranlık serilerindeki, kötü oduncu pardon oyuncu kız arkadaşını da yanına al bir cafe falan açın siz. Bu iş size göre değil. Hadi benim ılık vamrpirime, hadi benim kiraz dudaklıma.

Evet,yukarıdakilerin hepsinden daha cool olduğum doğru,çünkü ben Darth Vader’ım.

Hayden Christensen – Darth Vader

Öncelikle bu arkadaşın önünde saygıyla eğiliyorum. Ne de olsa benim bugüne kadar sinema tarihinin en baba karakteri olarak gördüğüm bir karakteri oynadı. Hem de ne oynadı. Sizi bilmem ama Hayden’in Vader performansı bence gerçekten iyiydi. Tarafsız bir yorum değil bu biliyorum ama zaten öyle bir çabam da yok. Tabii ki hem oynadığı rolün yukarıda diğer yazdıklarıma göre nereden baksan 10 kat daha önemli ve efsanesi çok önceden gelen bir rol olması, hem de kendisinin iyi performansı sayesinde bu rol artık Hayden Christensen’i hayatının sonuna kadar takip edecek. Star Wars sonrasında Jumper, Awake gibi filmlerde rol almasına rağmen her ekranda gördüğümde kendimi Star Wars İmparatorluk marşını mırıldarken buluyorum. İşin zor Hayden ama sıkı çocuksun. Adamımsın.

Var mı sizin de aklınıza gelen bu tarz arkadaşlar? E yazın madem

Efendim, bir sonraki dersimizde de “Efsane Aktörler Efsane Roller” konusunu işleyeceğiz. Çalışıp gelin lütfen.

Comments
  1. Defne

    Ben basarili buldum yazini. Samimi yazmissin