İkisi bir arada: Jon Hamm & Daniel Radcliffe

Son zamanlarda mini dizileri daha bir sever oldum, kısa ve öz olan her şeye daha bir yakın ve sıcak bakıyorum… Sadece yeni yapımlara değil fırsat buldukça izlememiş olduğum dört beş bölümden ibaret eski dizileri de arşivlemeye başladım. İleride en iyi mini seriler üzerine bir yazı yazma planım var fakat şimdilik konumuz  A Young Doctor’s Notebook! Mad Men’den Jon Hamm’ı ve gözümüzün önünde büyüyüp serpilen, biricik Harry Potter’ımıza can veren Daniel Radcliffe’yi bir araya getiren bu mini dizi aralık ayının ilk haftası izleyiciyle buluştu. Rus Edebiyatının en iyi yazarlarından biri olan Michail Bulgakov’un mini öykülerinden uyarlanmış dizi İngiliz yapımcıları tarafından hayata geçirilmiş.  Rus devriminin yeni yeni baş göstermeye başladığı bir dönemde taze mezun, çaylak bir doktorun görev yaptığı küçük bir köyde yaşadıklarını anlatan dizi, asıl mesleği doktorluk olan ve genç yaşlarında bu mesleği bırakıp kendini edebiyata adayan Bulgakov’un  (belki de) vazgeçtiği ‘yaşanma ihtimali olan’ biyografisidir. Bilemedim!

Briyantinli saçları ve elinde sigarasıyla Jon Hamm ve D. Radcliffe’in aynı karaktere yani Viladimir Bomgard’a hayat verdiği dizi bir kara komedi.  Hikayeden kısaca bahsedeyim. Yıl 1917 Moskova Üniversitesinden yeni mezun olmuş doktor Viladimir Bomgard okul hayatını birinciliklerle bitirmiş çok hevesli bir doktordur. Ülkemizde de sıklıkla bir çok doktor, öğretmen adayının başına gelen durum Bomgard’ın da başına gelir. Alışık olduğu yaşamın çok uzağında imkanları son derece kısıtlı yaptığı uzun tren yolculuğunun dışında bir gün boyunca da arabayla mesafe kat edilerek ulaşılan bir köye tayin olur. Pratikte neredeyse sıfır bilgiyle vardığı köy hastanesinde hevesle çalışmaya başlayan doktorun başına birbirinden ilginç olay gelecektir. Daha çok doktorun gençliğini anlatır gibi dursa da hikaye Jon Hamm ve D. Redcliffe’i sıklıkla bir araya getirerek neredeyse Bomgard’ın olgun halinin toy haline rehberlik edişini izliyoruz.

Anlatımı açısından oldukça farklı gelen diziyi izlerken bir birinden absürt karakterle tanışmak mümkün. 1917 karlı bir Rus gecesinde başlayan genç Bomgard’ın hikayesi fonda çalan müzikle bile izleyeni etkilemeyi başarıyor. Günümüz teknolojisine sırtını dayayıp karizmasıyla bizi telef eden doktorları bir yana bırakmamıza vesile olan dizi bir yandan da tıp tarihine inceden göz kırpıyor. Önümüzdeki haftasonu tekrar ziyaretimize gelecek olan kar yağışını da fırsat bilip bu diziyle iyice soğuk Rusya atmosferine girebilir ve genç doktorun sık sık karşısına çıkan olgun Bomgard’ın peşinde dolaşabilirsiniz. Sıcak kahvenizi yanınıza almayı unutmayın der iyi seyirler dilerim. İmdb notu: 8.2

Orijinal adı: A Young Doctor’s Notebook
Ülke: İngiltere. Tür: Dram – Komedi.

 

A Young Doctor’s Notebook :

YouTube Preview Image
Comments
 1. gürcan

  yazınızı okur okumaz hemen alt yazısı varmı diye kontrol ettim bulunca da hemen indirmeye başladım.
  bizleri böyle kaliteli yapımlara yönlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. yeni keşiflerinizi de paylaşmanızı bekleyeceğim.
  ayrıca en ufak bir karşılık beklemeden altyazı hazırlayıp paylaşıma sunan arkadaşlara da çoook çok teşekkürler. gerçek paylaşım gerçek internet ruhu budur işte.

  • Ebru Şenkartal

   gürcan bende sana bu güzel yorumun için teşekkür ederim.. tabi senin vasıtanla bir teşekkürde bölümler sosyal ortamlara düşer düşmez çevirisini yapıp bize ulaştıran emekçi arkadaşlara.. çünkü bu işler gönüllü yapılıyor . sevgiler :)