Iggy Pop and the Stooges geri dönüyor

12013 ‘müziğin yılı’ ilan edilmeli. Zira sevdiğimiz tüm adamlardan birer birer yeni albüm müjdesi geliyor. Müziğin tanrısı David Bowie’nin çiçeği burnunda albümü The Next Day’in ardından şimdi de efsane grup Iggy Pop and the Stooges’dan yeni albüm müjdesi aldık. Iggy Pop and the Stooges geçtiğimiz günlerde Ready to Die ismini verdikleri son albüm kayıtlarını tamamladı. 2007’de piyasaya çıkan The Weidness albümlerinden sonra ilk defa stüdyoya giren Iggy Pop and the Stooges’ın albümü bu yıl piyasaya çıkacak. Yeni albümleri için 70’lerin punk topluluğu Raw Power’dan da hatırladığımız yapımcı ve gitarist James Williamson ile çalışmışlar. Albümün çıkış tarihi henüz netleşmese de albümün içerisinde  “I Got a Job But It Don’t Pay Shit” ve “Gun” isimli iki şarkının olacağı söyleniyor.

Albümün mixleri de uzun süredir Stooges ile çalışan Ed Cherney tarafından yapılmış. Kısacası klasik Stooges sound’unu bu albümde bol miktarda bulacağımız belli. Iggy Pop’un öncülüğünde 1960 sonlarına doğru kurulan Iggy Pop and the Stooges, hem punk hem de rock müzik için mihenk taşı özelliği taşır. Çünkü Iggy Pop and the Stooges, modern rock’ın tarifini o dönemlerde yapmıştır. The Stooges’ın kurulması, James Jewel Osterberg’in bir partide dinlediği Velvet Underground and Nico plağından sonraya denk gelir. Osterbeg sahne ismini değiştirip adını Iggy Pop haline getirir ve yanına birkaç arkadaşını daha alır.

2Önce Psychedelic Stooges adıyla, sonra ise Psychedelic’i de atarak sadece Stooges adıyla konserlere başlarlar. Who, Kinks, Rolling Stones ve The Doors etkili, vokalde Iggy Pop, gitarda Ron Asheton, bas gitarda Dave Alexander ve davulda Scott Asheton ile bu grup, pek de ilgi görmeyen ve grup ile aynı ismi taşıyan ilk albümlerini 1969 yılında çıkarır.

Ancak punk müziğinin adeta simgesi haline gelen I wanna be your dog, 1969 ve No fun yine bu albümün içindedir. 1970 yılında çıkan Fun House ise prodüksiyonunu Kingsmen’in klavyecisi olan Brian Ross Myring tarafından yapılmıştır. Bu albümle birlikte grup, garage rock’a selam da çakıyordur aynı zamanda. Tv eye, 1970gibi efsane şarkılar da yine bu albümde yer almaktadır. Ancak uyuşturucudan ayakta duramayan grup elemanları tam dağılmayı düşünürken imdatlarına David Bowie babamız yetişir. Stooges hayranı Bowie, Iggy ile tanışmış ve ona yeni albüm için beraber çalışmayı önermiştir.

3

Bowie artık grubun menajeri olur ve geldiği gibi grup elemanlarında değişikliğe gider. Grubun adını Iggy Pop and The Stooges haline getirir. Sonuç olarak ortaya 1973’te piyasaya çoğu kişinin en iyi Stooges albümü dediği Raw Power çıkar. Ancak  Bowie’nin prodüksiyonu, özellikle ilk albümü tutan Stooges hayranlarını tatmin etmez hatta onlara göre Bowie Stooges’ı katletmiştir. Satışların kötü gitmesi ve Iggy’nin bitmek bilmeyen eroin ihtiyacını karşılamak grubun mali açıdan sarsılmasına yol açar ve 1975 yılında grup dağılır. Ancak Iggy ile Bowie’nin süren kadim dostluğu hiçbir zaman bitmez. 1977’de Iggy’nin ilk solo albümü olan Lust for life da Bowie’nin prodüktörlüğünü görmek mümkündür.

33 yıl aradan sonra tekrar birleşen grup, 2007 yılında The Weidness’ı yayınlar. 6 yıllık aradan sonra yeniden bir albüm müjdesi veren Iggy and The Stooges’a bizim kadar Sex Pistols, Nirvana, Sound Garden gibi pek çok grup borçludur. Zira onlar olmasaydı punk, grunge, new wave belki de hiç olmayacaktı. Olsa da ete kemiğe bürünmüş hali çok yavan kalacaktı.

Albümün ilk Ep’si Burn de düşmüş durumda. Pek de bir şahane duyulmakta. Dinlemek için buyurunuz…

YouTube Preview Image