İçimdeki hayvan…Bir leopar

Önce bir itirafta bulunmalıyım: Bundan birkaç yıl önce leopar desen bana çok “eski moda”, abartı, yorucu, bayağı kısaca hem uzak hem de her şeyiyle çok ama çok fazla geliyordu. Zaten böyle düşündüğüm dönemde de kimse leopar desen giymiyordu. Milyonda bir birisi üzerinde denk geldiğimizde, adeta şoka giriyorduk çünkü genelde o leopar bluz veya her neyse, naftalin kokuyordu. Leopar hiç ama hiç çekici değildi. Çok daha uzak bir geçmişte, 20’lerde, 30’larda leopar fazlasıyla egzotik, fazlasıyla Hollywood, hepimize çok uzaktı.

Gün olur devran döner, hangi arada ortaya çıktı? Önce hepimiz, “gerçekten mi?” diye inanamadık ama öyle bir flörtöz, öyle bir cilveli (ve güçlü) bir geri dönüş yaptı ki, itiraz edecek halimiz kalmadı. “Sen de amma kolay ikna oluyorsun” demeyin, bu konuda tek başıma değil. Leopar çok çok iyi hesaplanmış bir hamleyle girdi hayatımıza. Ve yeni haliyle o kadar sevildi ki, pek çok kişi leopar için “yeni siyah”, yani en kolay ve çok kullanılan renk dedi.  Bu doğru mu? Kesinlikle doğru. Çünkü bu leopar başka.

2013 leopar desen kuralları

Kural dediğime bakmayın, bunlar sadece ipuçları. Gerisi tamamen kişiye, yani size kalmış. Her şeyde olduğu gibi, yorum çok önemli. İyi bir sonuç almanız tamamen sizin elinizde.

Leopar desen illa tek ve büyük bir parça olmak zorunda değil. Ya leopar elbise ya hiç uzak bir geçmişte kaldı. Artık adeta sonsuz seçeneğimiz var.

Leopar mutlaka alıştığımız klasik renginde olmak durumunda da değil. Lacivert bir leopar desen jean veya pantolon da hala leopardır.

Leoparın “ağırlığını” almak için onu jean parçalarla kombinleyebiliriz. Bu onu sadeleştirip daha spor görünmesine de yarıyor.

Hardal rengi gibi sıcak ama abartı olmayan tonlar leopara çok yakışıyor. Örneğin incecik bir leopar desenli gömleği hardal rengi bir ceket veya hırkayla tamamlayabiliriz.

Seçtiğimiz leopar parça aksesuar da olabilir. Leopar desenli küçük bir çanta, babet ya da fular özellikle tek renk kıyafetlerde harikalar yaratır.

Leopar bir eteği veya taytı günümüzde her türlü renkle bir araya getirebiliriz. Misal, leopar taytın üzerine sarı veya yeşil bir kazak; leopar eteğin altına kırmızı veya lacivert ayakkabı giyebiliriz.

Altın rengi veya rengarenk takılar leoparla birlikte çok hoş görünüyor.

Leopar paltolar da çok hoş. Tabii ki sadece baskıdan, yani desenden bahsediyorum.

Zarif bir leopar desenli stiletto, babet, bot ya da hatta spor ayakkabı. Yeter ki nasıl kombinleyeceğimizi bilelim, hepsi iyi fikir.

Hep leopar leopar dedik ama farkındasınız, tüm hayvan desenleri çok çok hoş. Gerçek olmadığı sürece (onlara kesinlikle ve yürekten karşıyım), dünyamızın tüm güzel hayvanlara gönderme yapan, onların güzelliğinden ilham alan her şeyi, tüm kıyafet ve desenleri (kullansam da kullanmasam da) ben şahsen seviyorum.