İbrahim Paşa sayesinde onu tanıdık

Onu tanıdık derken, Okan Yalabık’ı daha iyi tanıdık, ne kadar iyi bir oyuncu olduğuna şahit olduk demek istiyorum. “Muhteşem Yüzyıl”ın 16 Ocak tarihli bölümde ölüm fermanı yazılan İbrahim Paşa, epey konuşuldu; yani hem o, hem de kendisini canlandıran Okan Yalabık. Hemen ertesi gün, İstanbul Fındıklı’da bulunan ve paşaya ait olduğu iddia edilen mezar ziyaretçi akınına uğradı. Dizide Pargalı İbrahim Paşa’yı canlandıran Okan Yalabık, ELLE dergisinin Mayıs 2011 sayısına konuk olmuştu. İki yıl kadar önce konuştuklarımızın küçük bir bölümünü, 4-5 soru/cevabı burada paylaşıyorum. İki yıl öncesine dönüyoruz… Sohbetimizin başında, Okan Yalabık’a küçükken bir oyuncuya, posterlerini odasının duvarlarına asacak kadar hayranlık duyup duymadığını sormuştum. Okan Yalabık “Tabii ki. Ve benim için o isim Ferhan Şensoy’du. Ortaokula başladığım yıl ağabeyimin onun günümüzde de devam eden ‘Ferhangi Şeyler’ oyununun kasetini eve getirip sürekli dinliyordu. Duyduklarımdan, alkışlardan epey etkilenmiştim. Zaman içerisinde, farkında olmadan oyunu ezberlemişim” cevabını vermişti. Aslında bu, onun oyuncu olmaya karar vermesinde de çok etkili olmuş. Yalabık “Oyuncu olmamın sebebi budur. Ezberlediğim bu oyunu, edebiyat öğretmenimden izin isteyip boş bir derste sınıfa oynamıştım. Herkesin beğenmesi, eğlenmesi, oyuna gülmesi ve alkışlaması beni çok etkilemişti” diye de eklemişti.

Pargalı İbrahim “olmak”, onu canlandırmak için sadece senaryoyu okumak yeterli oldu mu?

Olmadı tabii ki. Neyse ki o dönem ve Pargalı İbrahim’le ilgili kaynaklar var. Böyle bir karaktere çalışırken ön çalışma yapmak şart. (Okan Yalabık “Muhteşem Yüzyıl” sayesinde tarih kitaplarına olan ilginin artmasının da hoşuna gittiğini belirtimiş hatta “Burada kendimden örnek verebilirim: Okulda, sunuluş biçimi yüzünden olsa gerek, tarih dersleriyle hiç ilgilenmezdim. Bu dizi sayesinde fark ettim ki, şimdiki zamanı ve bizi çevreleyen şeyleri anlamak için tarihi bilmeliyiz” demişti.)

Çok izlenen bir dizide rol almak, oyuncu üzerinde baskı yaratır mı? Pargalı İbrahim’i canlandırmak, bundan sonra gelecek teklifler açısından işinizi zorlaştırdı mı?

Zorlaşan bir şey yok. Böyle hissetmek istemiyorum, bunun çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bundan sonra ne olur? İşe devam, değişen bir şey olmaz.

Boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz?

Benim boş zamanım yok. İnsanların boş zaman diye adlandırdığı vakitlerde mesleğimle ilgili bir şeylerle meşgul oluyorum. Boş zamanlarımda film izlemiyorum, film izlemek zaten benim işim. Ve ben de herkes kadar çok fotoğraf çekmeyi seviyorum. “Zamanı gelince çocuklarım baksın” diye düşündüğüm şeyleri çekiyorum.

İzleyici, İbrahim ve Hatice Sultan’ın ilk bölümlerdeki aşkını imrenerek izledi…

O döneme baktığınızda bırakalım aşkı, insan ilişkileri bile çok farklı. Günümüzden bakıp da algılayabileceğimiz durumlar değil. Şimdiki dünyada ilişkileri ve diğer her şeyi çok çabuk tüketip içini boşaltarak yaşadığımız için o dönemdeki ifadeler, ilişkiler çok başka; daha dolu.

Siz aşka inanıyor musunuz?

İnanıyorum tabii. Ancak bunun cevabı bazen birlikte olduğunuz kişiyle de ilgili. Bazen sırf bu yüzden “Aşk diye bir şey yokmuş” da diyebilirsiniz.

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Elif Sarıoğlu

    o değil de pargalının ardından muhteşem yüzyıl hatice sultanın yolu diye dizi yapmazlar inşallah :)