I Want You

antony-and-the-johnsons-i-am-a-bird-now-2005-album-cover

Elvis Costello ustanın ülkemiz topraklarında pek sevilen bir şarkısıdır ‘I Want You’. İnişli çıkışlı temposuyla mesajı karşı tarafa çok net veren bir şarkıdır. Şarkıdan ilhamla İngilizlerin üretken yönetmeni Michael Winterbottom tarafından çekilen aynı isimli bir filmi de vardır. Bir şehir efsanesine göre ‘I Want You’ filmi bir dönem ülkemizde 3 Film Birden konseptli sinemalarda gösterilmiştir. Şimdi aynı yönetmenin 2004 tarihli bol müzikli, sanat pornosu ‘9 Songs’ filmi nerelerde oynatılır siz düşünün artık.

 411_n

Ülkemizde bu şarkının çok sevilmesine rağmen, sıkı Costello hayranları ‘I Want You’yu çok önemsemezler. Hatta onun sadece basit bir romantik komedi filminin soundtrack şarkısı olacağını savunurlar. Evet büyük usta Costello ülkemize her uğradığında bu şarkıyı repertuarına eklemeden geçmiyor. 2005 tarihli konserinde şarkıya başladığı an birden alkış, kıyamet kopmuş. Costello’nun tozlu raflarda beklettiği bu şarkı yeniden bir fenomen haline dönüşüyordu. Laf aramızda başrolünde Rachel Weisz’ın oynadığı 1998 tarihli ‘I Want You’ hayatın karanlık tonlarını barındıran etkileyici bir filmdir.

Filmde işlediği bir suç nedeniyle dokuz yıl hapis yatan Martin’nin yaşadığı kasabaya ve onu bekleyen kız arkadaşına dönüşüne şahit oluyoruz. Bu geri dönüş aslında onca yıl biriken saplantılara ve takıntılara gebedir. Özetle hayat denen yolculukta yaşanan bir “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” sendromu. Tıpkı Milan Kundera’nın dediği gibi; “Aşkı ölçmek, sınamak, denemek ve kurtarmak için aşka yönelttiğimiz bütün bu sorular belki de her şeyin yanı sıra aşkı kısaltmaya da yarıyor. Belki de sevemememizin nedeni çok sevmek istememiz, yani karşımızdaki kişiden hiçbir istekte bulunmaksızın, ondan onunla birlikte olmaktan başka bir şey istemeksizin kendimizi ona verecek yerde ondan bir şey (aşk) talep etmemizdir.”

 i-want-you-1998-12874-1584961495

Cidden hastalıklı aşklar ve aşıklar büyük bir hastalık. Üstelik yurdum delikanlılarının dilinden düşürmediği ‘Ya benim olursun ya da kara toprağın’ lafını hatırladıkça bu hastalığın boyutu memleket sınırları içinde büyük bir yara. Zaten bu ülkede yaşanan, taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerini düşünce, kadınlar için yaşamak bir kamyon arkası yazısına dönüşüyor. ‘Hayırlısı Be Gülüm’….

Elvis Costello – I Want You

YouTube Preview Image