Hollywood’da bir iş bitirici: Ray Donovan

0r2k

Yayınlanan ilk üç bölümünün akabinde 2. Sezon onayını alarak izlenecek bölümlerin kalitesine  dair insanda güven duygusu yaratan Ray Donovan’ı nihayet izleme fırsatı buldum. Malumunuz uzun süredir yazıyı, diziyi, sinemayı bir kenara bırakmış vaziyetteydik. İlk tadışta ağızlarda güzel bir lezzet bırakan bir yapımla geri döndük diyelim.

Terzi kendi söküğünü dikemez mi?

21002113_20130429154022817Görünen o ki dikemiyor. Öncelikle bilmeniz gereken şudur; Hollywood’da yapım şirketlerinin milyon dolarlık projelerinde yer alan bir isimseniz ve tek gecelik kaçamağınızın sonunda sabah ölü bir kadınla uyanıyorsanız yada gişe rekorları kırma ihtimali yüksek bir yapımın baş rolünde olup da kaldırımdan travesti kaldırırken görüntüleniyorsanız başınız ve kariyeriniz büyük belada demektir. Tanıştırayım, karizmanızı ve kariyerinizi yerle bir edebilecek böyle bir durumda arayabileceğiniz tek isim Ray Donovan’dır! Siz derdinizi anlatır kenara çekilirsiniz oda sizin kirli çamaşırlarınızı özenle temizler.

Fakat mevzu kendi  özel hayatına geldiğinde Ray için işler her zaman daha zordur. İki çocuğu ve karısıyla Hollywood’da güzel bir malikanede yaşayan sıfırdan olduğu noktaya gelmiş olan bu adamın hapisten şartlı salınmış hikayeleri hiç barışmamış bir babası, çocukken tacize uğradığı için sürekli terapi gören bir erkek kardeşi, girdiği boks müsabakalarında yediği darbeler sonucu parkinsona yakalanmış bir ağabeyi, intihar etmiş bir kız kardeşi…  bu kadarı yetmez derecede daha bir çok derdi  vardır. Her bölümde arka planda Hollywood’un başı belada sakinlerine pratik çözümler sunan iş bitirici Ray ön planda aile labirentinde ter dökecektir.

1002742_1_0_prm-generic2_1024x640

Ray ilk bölümlerde izleyiciyle hemen kaynaşacak bir karakter olarak çizilmemiş olsa da zamanla sağlam bir yer edineceği kesin. Liev Schreiber’in hayat verdiği Ray’in babasını usta oyuncu Jon Voight canlandırıyor. Seyri güzel kadronun kalanı şöyle; Eddie Marsan, Dash Mihok, Paula Malcomson, Elliott Gould.

RayDonovanPOW-1

Dexter sonrası Showtime’da taze kan niteliğinde yayınlanan dizi ilk bölümüyle sağlam bir giriş yapıp Dexter, Breaking Bad gibi hatırı sayılır dizilerin prömiyer reytinglerini geride bırakıp The New York Times’da ‘The Sopranos on Sunset Boulevard’  şeklinde tanıtıldı. İyi seyirler.