Her bulutun ardında bir güneş var

WorldSunshine

O koca güneş, bir yerlerde batarken, aynı anda bir yerlerde doğar ya, sanki içimdeki umutların resmidir. Birileri batarken, hep tutunacak ötekileri doğar. Gün ne olursa olsun devam eder. Onu geceye çeviren algılarımızdır. Bir fotoğrafın, güneş doğarken ya da batarken, aynı görüntüye sahip olduğunu öğrendiğimde, ne kadar ilginç gelmişti. Meğer aslında yalnızca bir ters ışıkmış aradaki fark. Kaçırdığımız her şeyin sebebi bir ters açı gibi, ters bir bakış işte.

Hani kış olur da gıpgri bulutlar başına çöker. Üşütür hasta olursun. Hep soğuğu ya da havayı suçlarsın ve güneşi özlersin. Ah bir yaz olsun, ya da şu bulutlar yarılsa da saçak saçak güneş açsın dersin. Bir başka coğrafyaya oysa, bereket ışıldar, toprak açar, çiçekler doğar, yaz olur. Sense güneş gitti sanırsın ve aldanmış hissetmezsin kendini. İşte öyle yanıltıcıdır gökyüzündeki bulutlar.

aircraft-wallpaper-soaring-above-the-clouds-boeing-737-welz

Kasvetli ve kopkoyu bir günde, günlerdir süren sağanaklar boşanırken dışarıda, bir uçak koltuğuna, sıkı bağlamıştım kendimi. Kalkıyorduk. Git gide ufaldı şehir ve kaos dediğim aşağıdaki her şey. Yükseldikçe yok oluyordu bir bir. Gökyüzüne doğru, yağmurun, şimşeklerin, rüzgarların ve gök gürlemelerinin tam ortasına doğru gidiyorduk. Tanrının bizi terk ettiği bir yere doğru sanki. Her yer karardı, yanımdaki adam kitabını okuyabilmek için ışığını açtı. Görmediğimiz bir yere, son sürat gidiyorken, adam ne kadar da rahattı. Derken bulutlardan çıktık, bir anda güneş açtı. Pırıl pırıl karşımda sonsuz bir gökyüzü uzandı ve altımda kalan siyah bulutlara baktığımda artık beyazdı.

Giden güneş değildi. Onu kapatan bulutlar, biraz yoğunlaştı mı, kasveti davet etmekteydi. Güneşin her daim var olduğu gibi, hayalleriniz de her daim var olmalıdır. Hayalleriniz uzak bile görünse, siz bulutları, yağmurları suçlayın ama asla güneşinizi kaybettiğinizi sanmayın. Güneşin her an orada olduğunu bilin. Güneşsiz bir gün olmadığı gibi, umutsuz bir yaşamınız da olmasın. Mevsimi geldiğinde, size vaad edilen, size gelecektir. Sizin için tasarlanmıştır yaşam. O yüzden biraz izin verin kendinize. Bütün kışlarınızın sebebi, havada suda kalsın. İçinizdeki güneşin, her zaman bir başka yerinize de olsa tüm görkemiyle ışıldadığını, asla unutmayın.

sun-shining-through-the-clouds-1920x1200