Hepsinin ortak noktası:Kısa boy!

Madonna, Johnny Depp, Robbie Williams, Hazal Kaya, Okan Bayülgen, Beren Saat ve daha sayamadığım pek çokları… Bu isimlerin çoğu dünya çapında ün yapmış, kimi müzikte kimi oyunculukta gönüllerimizde taht kurmuş ünlüler. Ve öyle bir özellikleri var ki şöhret dünyasına atılan ilk adımda aklımızda yer etmiş bazı klişeleri yerle bir ediyorlar.

Nedir bunlar? Ünlü olacaksan, kamera karşısında ya da sahnede binlerce hatta milyonlarca insanın gözü önüne çıkacaksan boyun uzun, fiziğin yerinde olacak! Yok öyle bir şey! Evet bu insanların çoğunun fiziği yerinde, yakışıklılığı güzelliği sağlam olabilir ama hiç birinin boyu uzun değil! Ve bu ünlü olmalarına engel de değil zaten olmadı da! Konumuz zaten onların boyunun kısalığından çok elde etmiş oldukları başarı. Boy kısalığı ise onların ortak noktası. Ben hep kısa boyluları uzun boylulara göre daha sempatik ve ne olursa olsun daha başarılı bulmuşumdur. Özellikle şov dünyasında uzun boyun bosun yakalayamadığı bu başarının sırrı ne peki? Hiç üşenmedim ve araştırdım araştırınca da tabii siz okurlarla da paylaşmak istedim. Bu durumun ilimde, bilimde, tıp dünyasında geçen adı: Kısa Boy Enerjisi!

Psikologların kısa boy enerjisi olarak adlandırdığı bu durum pek çok uzun boylu insanda yok. Kısa boylu insanlar ömürleri boyunca bir şeyleri yapabilmek için uzun insanlara göre daha çok çaba harcalar; en basiti bu insanlar sürekli yükselmek zorunda kalırlar. Mesela raftan bir şey almak, kendinden daha uzun boylu birini öpmek, otobüste tutacaklara tutunmak gibi… Uzun boyluların ömürleri boyunca bu tip şeylerle uğraşmaya ihtiyaç duymaması onları bir rehavete iter. Kısaların bir şeyleri başarmak için daha fazla çabalıyor olması onları birçok alanda başarıya itmiştir, çünkü onlar fark edilmek için daha fazla çalışmıştır.

Konuyla ilgili ünlü yönetmen Fatih Aksoy, geçtiğimiz yıllarda TV’de yayınlanan ve izlenme rekorları kıran dizisindeki başrol oyuncusu Hazal Kaya (1.56 cm) yı örnek göstererek konuyu kısa boy enerjisine bağlıyor ve ekliyor “Benim kısa boylu enerjisine ihtiyacım var. Çünkü kısa boylular hep kendilerini eksik hissederler ve öne çıkmak için içlerinde biriktirdikleri enerji her zaman çok fark eder. O yüzden dünyanın en büyük starları kısa boyludur.”