Hedwig ve kızgın çıkıntısı

O da ne mi dediniz? İlk duyduğumda ben de aynen bu tepkiyi vermiştim. Aslında orijinali şöyle Hedwig And The Angry Inch… Bu bir film hem de harika bir film. Yıllar önce Umut Sanat’ta çalıştığım yıllarda tanışmıştım bu başyapıt ile. Filmi iki gösterim için İstanbul Film Festivali’ne vermiştik. İlk gösterime gitmiştim. Hiç unutmuyorum Emek Sineması’nda tıklım tıklım dolu bir salonda yapılmıştı gösterim.

Ve gösterim bittiğinde salonda elle tutulabilecek kadar yoğun bir duygu hatırlıyorum. Beğenme, hayranlık, saygı ve tatmin duygularının hepsinin karışımından oluşan…  Hepimiz ayaktaydık ve dakikalarca çılgıncasına alkışlamıştık bu müthiş filmi.

Hedwig’in büyüsü nedir bir göz atalım. Her şeyden önce 2001 yapımı Hedwig And The Angry Inch  punk-rock biyografisi denebilecek bir müzik filmi. Kısaca filmin öyküsünü özetlemek gerekirse Doğu Alman transseksüel punk-rock yıldızı ve grubu mütevazi bir Amerika turnesine –aslında sefil restoranlarda, barlarda çalmaktadırlar-  çıkar. Bir yandan Hedwig’in kendi ağzından hayat hikâyesini dinleriz bir yandan da onun bestelerini çalıp Amerika’ya kaçtıktan sonra meşhur olan eski erkek arkadaşı Tommy “Gnosis”in (Yunanca “Bilgi”) izini sürmesini izleriz. Hedwig bir yanda kalp kırıklığı diğer yanda da intikam tutkusu arasında bocalamaktadır. Sonuçta Platon felsefesinden de beslenen diyalogların ustaca yedirildiği tam anlamıyla müzikal ve görsel bir şölen vaat ediyor Hedwig And The Angry Inch…

Her şeyden önce bu enteresan filmi hiçbir ön yargıya kapılmadan seyretmek lazım. İşinin ehli olmayan kaçak bir doktorun başarısız operasyonuyla transseksüel olan Hedwig’in organının küçük bir parçası kalır. O nedenle grubunun adı Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı! Enteresan öyküsüne ilaveten filmde öncelikle başrol ve sonrasında tüm oyunculuklar muazzam. Ve tabii ki soundtrack çalışması… Bunca yıldır film sektöründe çalışmışlığım var bu kadar iyi bir soundtrack görmüş değilim. Bu benim kişisel fikrim tabii ama tüm parçaların müthiş olduğu film sountrack’ı pek görülmüş bir şey değildir. Toplama bir soundtrack olmadığını söylemek lazım bu arada.

Filmin yönetmeni başrol oyuncusu ve her şeyi John Cameron Mitchell’in bu filmde çıkardığı oyunculuğa şapka çıkarmamak mümkün değil.  Mitchell’in yönetmenliğini yaptığı yakın tarihten hatırlayabileceğiniz iki filmi var. Biri 2006 tarihli Shortbus. İlişkilerinde sorunlar yaşayan gay bir çift ve onlara bir şekilde bağlanan yan hikâye ve karakterler ile New York’un alternatif eğlence dünyasına da bir bakış atar bu film. Cüretkâr sahneleriyle her bünyenin kaldırabileceği bir film değil Shortbus. Hele uzaktan kumandalı bir vibratörle bara giden seks terapisti ve kocasının kumandayı kaybetmeleri ve ele geçiren gencin bu kumandayı televizyonun sanması üzerine gelişen bir sekansı var ki bu filmin izleyeni koltuktan düşürür!

Diğer filmi ise daha edepli bir Hollywood işi sayılabilecek Rabbit Hole. Mutlu bir evlilikleri olan Nicole Kidman ve Aaron Eckhart, oğulların trajik bir kaza sonrasında ölmesinin ardından evliliklerinde sorunlar yaşamaya başlar. Girdiği bunalımdan çıkmak için bir yol arayan Kidman’ın canlandırdığı Becca, bir dizi tesadüf sonrası oğlunu öldüren arabayı kullanan gençle tanışır ve olaylar giderek garipleşmeye başlar.

Sözün özü gerçekten özgün, ezber bozan ve hayat dolu bir filme hasret kaldıysanız bulup buluşturun (maalesef ticari kaygılarla çıkmadı DVD’si. Festival’den sonra Digitürk’te oynamışlığı var.) Hedwig And The Angry Inch’i seyredin pişman olmazsınız. Filmi sevmeseniz de müthiş bir albümle tanışmış olursunuz. Hatta benim favorim “Tear Me Down”ın sözlerini ve videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

“Tear Me Down”

Don’t you know me Kansas City,
I’m the new Berlin wall
Try and tear me down.

I was born on the other side
of a town ripped in two
I made it over the great divide
now I’m coming for you

Enemies and adversaries
they try and tear me down
You want me, baby, I dare you
Try and tear me down

I rose from off of the doctor’s slab
like Lazarus from the pit
Now everyone wants to take a stab
and decorate me
with blood graffiti and spit

Enemies and adversaries
they try and tear me down
You want me, baby, I dare you
Try and tear me down.

On August 13th, 1961,
a wall was erected
down the middle of the city of Berlin.
The world was divided by a cold war
and the Berlin Wall
was the most hated symbol of that divide
Reviled. Graffitied. Spit upon.
We thought the wall would stand forever,
and now that it’s gone,
we don’t know who we are anymore.
Ladies and Gentlemen,
Hedwig is like that wall,
standing before you in the divide
between East and West,
Slavery and Freedom,
Man and Woman,
Top and Bottom.
And you can try to tear her down,
but before you do,
you must remember one thing.

Hey.
There ain’t much of a difference
between a bridge and a wall
Without me right in the middle, babe
you would be nothing at all.

Enemies and adversaries
they try and tear me down
You want me, baby, I dare you
try and tear me down.

Enemies and adversaries
they try and tear me down
You want me, baby, I dare you
try and tear me down

From East Berlin to Junction City
Hello New York hello Missouri
What you try and tear me down
come on and tear come on and tear me down.

Song written by Stephen Trask

“Tear Me Down”

YouTube Preview Image

Fragman

YouTube Preview Image