HBO’dan yeni mockumentary: Family Tree

Family-Tree-HBO

Buradan tüm HBO çalışanlarına sesleniyorum: bana hisselerinizden yüzde 0,5’lik gibi bir pay verin! Çünkü sizden daha iyi bir TV oluşumu tanımıyorum!.. HBO’yu anlık olarak seyretmeyi o kadar isterdim ki; işten eve gelip, kumandayı elime alıp ayaklarımı uzatarak dizilerime gömülmek.. Çünkü bazı dizileri bazen bekleyemiyorum. Bir de öyle bir geçmişi var ki bende bu kanalın, öyle bir pozitif ön yargı oluşmuş ki; yeni çıkardığı her yapıma gözüm kapalı atlıyorum. Birazdan bahsedeceğim yeni dizide de yine aynısı oldu. Malum ortamlardan dizilerime ulaşırken, yeni bir dizi afişi ve altında da şu ibareyi gördüm: HBO/BBC Two..

family-tree-1800

Family Tree adından mürekkep yeni bir komedi dizimiz var artık. İki hafta önce başladı yayınlanmaya ve meşnei de İngilistere. Öncelikle şöyle açıklayayım: ‘mockumentary’ nedir bilir misiniz? Efendim mockumentary dediğimiz şey, ‘mock’ ve ‘documentary’ kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Yani bir belgesel havası yaratılmaya çalışılan, ama baştan aşağı düzmece olan güldürü çeşidi. Daha basit anlamla belgesel adı altında dalga geçen bir komedi türü mockumentary. Woody Allen’in efsanevi Zelig’i, Rob Reiner’in efsane ötesi This Is Spinal Tap’i, uçuk The Onion Movie; yine dizilerden The Office, Louie ve Parks and Recreation bu tür için en iyi örnekler.

Family-Tree-family-tree-tv-series-hbo-34207675-681-1024HBO da bu segmentte yeni dizisini iki hafta önce izleyicilerine tanıttı. This Is Spinal Tap’in yazarı ve başrol oyuncusu Christopher Guest’in Jim Piddock’la birlikte senaryosunu yazdığı, başrolünde Chris O’dowd’ın oynadığı Family Tree, sezonun ağır toplarından biri değil, bunu söylemem gerek. Çünkü zor bir tür mockumentary ve hedef kitlesi de azınlıkta. Anlatılan farazi bir belgesel var; hepsi yalan, hepsi kurgu.. Ama komik.. Komiklikten kastım How I Met Your Mother ya da Friends tarzı bir komiklik değil; hatta hiç değil. Bu daha çok Larry David tarzı, bir miktar It’s Always Sunny in Philadelphia tarzı, eser miktarda Louie tarzı komedileri sevebilen insanların yönelebileceği bir tarz.

İlk iki bölümü yayınlandı dediğim gibi Family Tree’nin. Dizinin konusu ise yok.. Dizide ne anlatılıyor derseniz, hiçbir şey anlatılmıyor ve hiçbir olay örgüsü de yok.. Kuvvetle muhtemel ileriki bölümlerde de hiçbir şey olmayacak, ama beni her hafta kendisine 25 dakikalığına çivileyecek bir yapım Family Tree. Tamamen deneysel şeyleri seviyorum çünkü. Chris O’dowd’un bir aile yemeği ile başlayan ve kendisine içinde antika öteberi miras kalan bir sandıktaki şeyleri, antikacıya götürmesiyle başlıyor olay. Sonrası çeşitleme. Chris’in kız kardeşi bir gün bir kuşu kendine mastürbasyon yaparken görüyor ve bu olayı kendine yapılmış olarak alıyor. Bu da onda birtakım bozukluklar yaratıyor ve psikoloğu onun bir kuklayla yaşamasının iyi olacağını söylüyor. Yıllardır da bu kuklayla yaşıyor kız.

Family-Tree-family-tree-tv-series-hbo-34207669-600-399

Bahsettiğim gibi bir şey anlatmıyor bu hikaye ve sanırım bu yüzden de çok komik. Yukarıda ismini geçirdiğim dizi ve filmleri seviyorsanız Family Tree sizi tatmin edecektir. Deneysel şeyler arayanlara öncelikli tercihimdir bu yapım. 25 dakikanızı ayırın, sevmezseniz ne yapacağınızı biliyorsunuz zaten. Hepsinize iyi seyirler efem..

Family Tree Season 1 – Invitation to the Set:

YouTube Preview Image