Hayaller gerçek olsa III: Sigur Rós geliyor!

660x400-220512114800_sigurros

tjú..

Bir yazıya bir ninninin nakaratıyla başlamak çok güzel geldi bana: tjú.. Sanırım Balmorhea konserini buradan müjdelerken şuna yakın bir cümle kurmuştum: “İnsanın beklediği bazı konserler vardır. Düşünmesi bedava, ama o grupların gelmesi de bir hayal kadar uzaktır.” Bu cümleyi geçirirken örnek verdiğim gruplar arasındaydı Sigur Rós.. Şimdi diyorum ki Sigur Rós, 2 Temmuz’da, o sıcak Salı akşamında; kapıların saat 18:00’de açılacağı o güzel konser alanında, Maslak Parkorman’da biz dinleyicileriyle olacak.. Şaka değil, gerçek bu sefer!!

sigur r—s ’ ‡sbyrgi, t—nleikar, t—nlist

Sigur Rós denince aklınızdan neler geçiyor bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim ben, son iki albümünü adam akıllı dinlemesem de ilk dört albümüyle benim için bir figürdür onlar.. İzlanda’yı İzlanda yapan, yıllar içindeki gelişimine şahit olabildiğim için kendi çocuğum gibi sevdiğim; Radiohead’in alt grubu olan bir gruptan çok zaman içinde kendi türlerini dünyaya bağışlayan bir efsane onlar. İşte bu yazdıklarımı genelde iki kelime ile ifade ediyorlar: Sigur Rós..

sigur-ros-sydney_h

2000 sonu, 2001 başı gibi hayatımıza bir daha çıkmamacasına giren İzlandalı dörtlü, o ilk dört albümü zamanında Türkiye’ye gelmese de en azından son albümünün turnesi dahilinde burada olacaklar, gözümüzün önünde. Bilet fiyatları ise gerçekten komik: saha içi 90 TL iken, sahne önü 150 TL olarak belirlenmiş! Türk şarkıcılarının bile bu rakamlardan çok daha üstünü aldığına şahit olmuşuzdur. Biz ise Sigur Rós’tan bahsediyoruz.. Kaçırılan bir konser olursa, sıkıntı verir tüm hayatınız boyunca. Üzülürsünüz..

sigur-ros

Şımarıklık olarak almayın lütfen, sadece umut ediyorum. Bir Svefn-G-Englar, bir Ny Batteri ya da Olsen Olsen; bir Ágætis Byrjun, ne bileyim Untitled #1 (Vaka), Untitled #6 (E-bow), en olmadı bir Ara Batur duymak isteyeceğim o konserde. Her ne kadar yeni albümleri Kveikur’un turnesi olsa da ben, ‘ tjúúúúúúú..’ diye bağırmak istiyorum o konserde.. Jónsi’ye yalvarıyorum, çalın bu geçirdiğim şarkıları! Birgisson, Orri Páll ve Goggi.. Hatta klavyeci Kjartan Sveinsson.. Duyun bu tiz çığlımı.. Orada nefis bir ambient/post-rock gecesi yaşatacaksınız bize. Ama eskilere de abanın hacılar. Bizi eskiye götürün, isterseniz orada bırakın.. Yine de, her şeye rağmen, hele bir gelin de..

Sigur Rós – Svefn-G-Englar:

YouTube Preview Image


Sigur Rós – Hoppipolla (live):

YouTube Preview Image