Hay bin kokmuş köfte!

Tanıdık geldi mi bu replik? Tombraks’tandır… Yaşı benimle aynı olan erkek tayfa –kızlardan hatırlayan ve okumuş olan varsa büyük saygı duyarım- arasından eminim hatırlayanlar çıkacaktır.  Fonksiyonsuz kankaları köfteden başka bir şey yemeyen (yukarıdaki replik buradan çıkma) Köfteci Tonton ve ne menem bir adam olduğu belli olmayan Baron ile beraber maceradan maceraya koşarlardı. Daha önce size eskinin Süper Korku’su yeninin Creepy’si üzerine yazdığım yazıda, ilk gençliğimde nasıl bir çizgi roman tutkunu olduğumdan bahsetmiştim. Adamın dibi Zagor, sarı yele Teksas, tıfıl Yüzbaşı Tommiks, madrabaz Mandrake, unutulmaz Mister No, tabii ki Kaptan Swing, bazen Teks, Zembla sonraları Martin Mystere ile saatlerce başka boyutlarda mutlu mesut zaman geçirirdim. Çok kanallı televizyon yok, bilgisayar yok; twitter, facebook, cep telefonu, tablet pc, Ipad v.b. daha icat edilmemiş. Varsa yoksa kitaplar, çizgi romanlar ve Gırgır, Fırt gibi mizah dergileri…

X Kuşağı ve benim beş yaşındaki kızımın da dâhil olduğu ve Z Kuşağı diye adlandırılan kuşaklar için ne garip ve anlaşılmaz bir durum değil mi?

O zamanlar en çok takipçili facebook hesabına sahip olmak ya da twitterda bilmem kaç takipçin olması havalı değildi. Elinde Zagor’un eksiksiz tam dört ciltlik macerasını bulunduran arkadaş mahallenin kralıydı! Geçirilen en güzel zamanlar Cumartesi sabahı ya da öğleden sonrasında arkadaşlarla buluşulup çizgi roman değiş tokuşunun yapıldığı zamanlardı. Saatlerce kitaplar karşılaştırmalı incelenir ve değer tespiti yapılırdı. Nasıl mı? Biraz açalım: Örneğin devamı olmayan bir çizgi roman beş para etmez bir çöptü. Çünkü kimse sonunu öğrenemeyeceği bir macerayı ortasından okumak istemezdi. Ancaaak eğer arkadaşın elindeki bir sayı Zagor ya da Mister No sizin elinizdeki tek bir eksiği olan seriyi araya atılan okey taşı gibi tamamlıyorsa o sayı hazine gibiydi. Bir sürü başka çizgi romana karşı tek bir sayı, borsada en değerli kâğıt durumuna anında geçebilirdi.  Hele ki elinizdeki 6 sayılık serinin 7.ve final bölümü ise bu sayı neredeyse paha biçilemez olurdu. Neyse lafı uzattık o zamanlar çizgi roman böyle bir şeydi işte. Ticareti, sosyalleştiğimiz; okuma kısmı ise dünyadan koptuğumuz zamanlardı.  Artık öyle bir duruma gelmiştik ki en sevdiğimiz kahramanların repliklerini, özel çığlıklarını, dostlarını v.b. birbirimize sorup hatırlama yarışmaları yaptığımızı hatırlarım. Zaten bu yazı da buradan geldi aklıma bu hafta sonu. Size Pazartesi günü için interaktif sayılabilecek eğlenceli bir yazı hazırlamaya karar verdim. Aşağıda çok sevdiğim çizgi roman kahramanlarından derlediğim ve ortaokul-lisede hepimizin girdiği  quizlere benzer bir test düzenledim. Bakalım ne durumdasınız? Bu tarz çizgi roman testlerini en son üniversitede yıllarımda, çok sevdiğim bir arkadaşımla bar taburesi üzerinde yaptığımızı hatırlıyorum. Okuyorsan buradan selam olsun sana Karacığım!

Hadi sorular gelsin başlasın bakalım:

Soru 1: Zagor’un çığlığı nasıldır?

Soru 2: Kaptan Swing ve arkadaşlarının genel lakabı nedir?

Soru 3: Mandrake’nin malikane benzeri evinin adı nedir? Bonus soru: Afro-Amerikalı uşağının adı nedir?

Soru 4: Tommiks’in müstakbel eşinin adı nedir ve pişirmeyi en çok sevdiği tatlı hangisidir? Bonus soru:  Tommiks’in görevli olduğu kalenin adı nedir?

Soru 5: Kızılmaske’nin gözlerden uzak yaşadığı üssünün adı ve yakın dostları olan yerli halkın adı nedir?

Soru 6: Teksas’ta sömürgeci İngiliz askerlerini asiler hangi isimle adlandırırlar?

Soru 7: Mister No’nun Güney Amerika’da yaşayan ve eski bir Nazi olan arkadaşının adı nedir?

Soru 8: Martin Mystere’in yardımcısı ve can dostu mağara adamının adı nedir?

Soru 9: Zagor hangi ormanda yaşar? Bir numaralı silahı nedir?

Soru 10: Uzman sorusu: Mister No’nun her zaman arıza çıkaran hurda uçağı son çare olarak nasıl çalışır ve uçağın çalışırken çıkarttığı ses nasıldır?

Cevapları yorumlar bölümüne bekliyorum. Bilemediklerinizi haftaya tam liste olarak yazımı revize ederek ve/veya yorumlar bölümünde vereceğim.

Comments
 1. Enis Hazan

  Mandrake’nin malikanesinin adı XANADU ve yardımcısı Abdullah :)

 2. Uğur Alkapar

  1. Ahyaak
  3. Xanadu-Abdullah
  4. Suzi
  5. Kafatası Mağarası
  6. Kırmızı urbalılar

 3. Orhan Meriç

  Cevaplar birikmeye başlamış hadi devam…

 4. gurcansarı

  1. ahyaaak
  2. ontario kurtları
  3. xanadu
  4. suzi – turta – kulver kalesi
  5. kafatası mağarası – pigmeler
  6. kırmızı urbalar
  7. ss
  8. java
  9. darkwood – yuvarlak kafalı taş balta ( ki bu baltada taşın sapa o şekilde bağlanmasının imkansız olduğu ispatlanmıştır :) )
  10. tekme ile – put put put

 5. Metin Tiryaki

  Ben de hepsini severek yıllarca okudum. Cevapların hepsini de biliyordum ama geç kaldım :) Eline sağlık Orhan’cığım bence bu seri devam etmeli…

 6. hizmetli ali

  Tüm sorulara doğru yanıt verdim..Eskiden biz okuduğumuz çizgi romanları değiştirme işini sinema yakınlarına tezgah açan kişilerden yapardık..