Harlem Shake çılgınlığı

İnternet dünyasını etkisi altına alan bazı çılgınlıklara çok gülüyorum şu sıralar. Biraz da merak ettiriyor. İnsan içindekini dışarıya çıkartmak istediğinde, nedenler çok önemli değildir. Benim de merakım bunun neden yapıldığı değil zaten, nasıl bu denli bir fenomen haline geldiği. Siz karar verin; ama bana sorarsanız eğlenceli gözüküyor.

Yukarıdaki resimlerde verilen poz planking. Planking döşemek, yaymak, sermek, yan yana koymak gibi fiiller için kullanılır. Kendini döşemek şeklinde göbek üstü kendini bir yere bırakmak, fenomenin konsepti. Biraz internette dolaştığınızda, insanların bu eğlenceye katkı sağlayabilmek için girdiği çok enteresan pozları bulabilirsiniz.

Batmaning, plankingin çok da eğlenceli olmadığını düşünen bazıları için bir fikirdi. Cool duruşu ancak zorluğu, biraz daha eğlenceli ve kolay olan owlingin hemen akabinde çıkmasına neden oldu. Owling ve balling gibi yeni akımlar gitgide plankingden sıkılan ancak bu eğlenceden çok keyif alan internet kullanıcılarının çıkarttığı yeni fikirlerden türedi.

Pillaring denilen dimdik durma pozu ise plankingin daha da yaygınlaşması ile ortaya çıktı. Sonuçta her yerde göbek üstü poz çektirmek kolay değil. Diğer alternatifleri planking kadar eğlenceli görmeyen katılımcılar işi biraz modifiye etti kısacası.

Çaydanlık olmanın eğlenceli olduğunu keşfeden ilk kimdi inanın bilmiyorum, ancak bu enteresan dışavurum, ardından binlerce insanı sürükleyeceğinin herhalde farkında değildi. Teapotting Rize’den çıksa belki anlarsınız ama Avusturalya kökenli olması da şaşırtıcı. Bir çocuk şarkısından ortaya çıkan bir hareket olması, bana anaokuldan çıkan bir kültür olduğunu düşündürüyor açıkcası. Gene de eğlenceli sanki.

HARLEM SHAKE:

YouTube Preview Image

Şimdilerde ise dünya Harlem Shake ile sallanıyor. Henüz şubat ayının başlangıcında YouTube’a yüklenen ‘Do The Harlem Shake’ videosu, şimdiden bir fenomen haline geldi. Dünyanın dört bir yanından yüklenen videolar, içlerinde eğlenceli kurgular ve temalar bulunduruyor. Eklenen videolarda Norveç ordusunun, Futbol klüplerinin, hatta İsveç polisinin bile bu çılgınlıktan nasibini aldığını göreceksiniz.

YouTube Preview Image

Daha çok bir ekip çalışması halinde yaratılan videoların başlangıcında bir sakinlik varken, ortam bir anda çoşuyor. Bu yeni dans stiline eşlik eden parça ise, dansa ismini veren Do The Harlem Shake adlı bir dubstep kaydı. Filthy Frank adlı vlogger’ın yüklediği bu video sayesinde ortaya çıkan dansın Harlem ile bir ilgisi yok, belirtelim. Dans, iki omuzun vücuttan ileriye ve geriye doğru hızlıca hareket ettirilmesiyle yapılıyor. Ancak bunu yaparken iki omuzunuz farklı yönlerde hareket etmeli ve çalkalanmalısınız.

YouTube Preview Image

Acaba biz de bize ait bir poz mu bulsak. BirinciBlog okuyucuları, tavsiyeleriniz varsa #BirinciBlog hashtagi ile instagramlayın. Bir bakalım neler çıkacak. İyi seyirler…

YouTube Preview Image