Hard Rock Cafe Safranbolu açıldı !

Hard Rock Cafe’leri çok severim. Yanılmıyorsam ilk kez 1998’de, 20 yaşındayken, Berlin’de gitmiştim. Rock müzikle geçmiş bir çocukluğun ardından içerideki ambiyans beni son derece etkilemişti. Hatta ilk Hard Rock Cafe tshirt’ümü ve şapkamı da Berlin’den almıştım.

Daha sonraki yıllarda dünyanın dört bir yanındaki Hard Rock Cafe’lere gitme şansım oldu. Amsterdam, New York, Paris, Kuala Lumpur, Madrid, Barcelona, Münih, Atina, Dubai, Londra, Roma ve daha birçok şehir…İki Amerikalı Isaac Tigrett ve Peter Morton tarafından 1971’de ilk Londra’da açılan Hard Rock Cafe, bugün 53 ülkede 175 restoranla yolculuğuna devam ediyor.

Takipçileri bilir, Hard Rock Cafe bir dönem Türkiye’de de vardı. Şirket kuralları gereği yeni bir ülkeye girildiği zaman ilk şehrin başkent olması gerektiği için, bizim Hard Rock Cafe’miz de Ankara’da açılmıştı. 1998’de Çankaya’da açılan cafeye ilk haftasında gitmiştim. Aslında hiçte fena bir yer değildi. Ünlü Rock yıldızlarının 40 binden fazla özel eşyasının bulunduğu bir koleksiyonun, tam 300 parçalık bir bölümü Ankara’da sergileniyordu. Memorabilia’da Bob Dylan, Tom Pettey, Billy Medley, Al di Meola gibi yıldızların gitarları, Janet Jackson, Elvis Presley, David Bowie ve Phil Collins’in giysileri, Bon Jovi ve Madonna’nın altın plakları yer alıyordu. Ne yalan söyleyeyim hiçte fena bir yer değildi. Fakat markanın Türkiye macerası çok da uzun sürmedi. İstanbul ve Antalya’da şube açma planları yapılırken, birkaç yıl içerisinde Türkiye pazarından çıkıldı.

Tüm bunları niçin mi anlattım? Hemen söyleyeyim. Bayram tatilinde dostlarım Umut ve Müge Demirer ile birlikte Amasra ve Safranbolu gezisindeydik. Buralara ilk kez gidiyorduk ve dört gün boyunca da son derece keyifli zaman geçirdik. Yolumuz üçüncü gün Safranbolu’ya düştüğünde bir duvara yapıştırılan “Hard Rock Cafe Safranbolu” afişi bir anda hepimizde tatlı bir tebessüme neden oldu. Nasıl yani diye sormaya başladık birbirimize. Hemen gidip görmeliydik burayı. Meğer yanı başımızda bir Hard Rock Cafe varmış da bizim haberimiz yokmuş.

Tabelaları takip edip mekana ulaştığımızda şaşkınlığım bir kat daha arttı. Bildiğin Hard Rock Cafe logosunun duvarında olduğu son derece şık bir binaya geldik. İçeri girdiğimizde minik ve sevimli bir bar ile karşılaştık. İyi bir Rock dinleyicisi ve motosiklet tutkunu olan Yılmaz Karahan açmıştı burasını. İçeride 7-8 masa, duvarda Gür Akad gibi yerli Rock sanatçılarının imzalı resimleri… Karahan kendi çapında sevimli bir hard Rock Cafe yaratmıştı.

Eşi Karabük Üniversite’nde bölüm başkanı olunca Karahan’da tası tarağı toplayıp soluğu Safranbolu’da almış. Bir bina kiralayıp üstünü butik hotel, altını Hard Rock Cafe yapmış. Evet, doğru duydunuz, cafe’nin üstünde altı odalı son derece şık bir otel var.

Karahasan’a tabii ki Hard Rock Cafe ismini nasıl kullandığını da sordum. Kendisinden gayet samimi bir şekilde, “Bunu herkes yapıyor. Logomuz zaten tam aynı da değil. Hatta bence Hard Rock Cafe yöneticilerin gelip bana teşekkür etmesi hatta desteklemesi gerek. Sonuçta Safranbolu’ya güzel bir mekan kazandırdım” cevabını aldım.

Uzun lafın kısası, yolunuz Safranbolu’ya düşerse buraya mutlaka uğrayın derim. Yılmaz Karahan son derece keyifli biri. İki bira atıp bir merhaba demelisiniz. Müzikler de son derece iyi. Hatta önceden arayıp otelinde bile kalabilirsiniz !

www.kayrabutikhotel.com