Hansel ve Gretel’le yeniden

Yıl 1980lerin sonları, 4-5 yaşlarındayım yüksek ateş ve grip nedeniyle annem beni yatırmış babam da başımda bana masal anlatıyor. O zamanlar hatırlıyorum babam her zaman olmasa da böyle hasta olduğum zamanlarda nazın niyazın tavan yaptığı zamanlar oluyor bunlar hep masal anlatırdı bana…

Babam anlatıyor; bir zamanlar iki kardeş varmış Hansel ve Gretel… Hikayeyi hemen hepimiz biliyoruz aslında. Anne kocasını çocuklarını ormana bırakıp terketmesi konusunda ikna eder, iki kardeş ormanda yolunu kaybeder hava kararmaya başlar sığınacak bir yer ararlar ve bir de ne görsünler. Ormanın ortasında her yeri şekerleme ve çikolatayla kaplı bir ev. Açlıktan ve şaşkınlıktan gözü dönen Hansel ve Gretel evin tadına bakmaya başlar o sırada içeriden bir kadın çıkar ve onları içeri davet eder. Aslında o bir cadıdır ve amacı çocukları bir güzel fırına atıp yemektir  fakat kendi kazdığı kuyuya kendi düşer.

Gelelim günümüze, çocukluğumuzdan bildiğimiz hatırladığımız Hansel ve Gretel masalı bu günlerde yönetmen Tommy Wirkola’nın gözüyle beyaz perdeye aktarıldı. 3D olarak izleyebileceğiniz Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları filminin başrollerinde  Bourne’un Mirası ve Yenilmezler gibi filmlerden hatırladığımız Jeremy Renner ve Gemma Arterton’u izliyoruz.

Filmin hikayesine gelirsek Hollywood herkesin sıkılmadan izleyeceği bol aksiyonlu fantastik bir filme imza atmış. Konu ise şöyle gelişiyor çocukken cadının tuzağına düşmeye ramak kala hayatta kalan kardeşlerin gençlik yıllarına gidiyoruz. Onlar artık önlerine çıkan her cadıyı öldürmeye and içen birer cadı avcısıdırlar.

 

Filmde güzel işlendiği kadar bana belki de hikayeyi bilip de bizim kuşaktan olan birçok kişiye komik gelen öğeler de var. Mesela Hansel’in çocukken cadının şeker evini bolca kemirip de şeker hastası olması ve nasıl olduysa o dönemlerde insülin iğnesi kullanması gibi : ) Yeni jenerasyonun bunları takacağını sanmıyorum çünkü filmde hızını hiç düşürmeyen bolca aksiyon sahneleri ve birçok fantastik öğe var.

Bugün kafasını dağıtmak isteyenler varsa yaklaşık 1.5 saat boyunca bunu sağlayabilecek güzel bir film olmuş Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları. Şimdiden iyi seyirler…

 Fragmanı izlemek için:

YouTube Preview Image