Hannibal Lecter ve Psycho ile sil baştan

Diziseverlere, hem de gerilim severlere çok güzel haberlerim var, geçmişin hayaletleri saklandıkları deliklerinden çıkıp yeniden canlanıyor. Onları özleyenleri ve henüz hiç tanışmayanları korkutmak için…  İki efsane birden canlanıyor hem de!

Neler olduğuna bir göz atalım…

HANNIBAL: NBC müjdeyi verdi: Thomas Harris’in kan donduran roman kahramanı, Anthony Hopkins’in aşılamaz performansı ile zihinlerimize kazınan Hannibal Lecter geri dönüyor. İlk bölümün yayın tarihi de belirlendi. 4 Nisan 2013.

Hannibal Lecter’i bu kez Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen canlandırıyor. Mikkelsen’i hatırlayabileceğiniz, ilk aklımıza gelen birkaç film ise: Casino Royale, Clash of The Titans ve King Arthur.  Aldığım duyumlara göre dizi temel olarak Thomas Harris’in “Red Dragon” kitabını (dolayısıyla filmi de) kullanıyormuş. Seri katil profili uzmanı FBI ajanı Will Graham’ı (daha önce Edward Burns oynamıştı) bu kez aktör Hugh Dancy canlandırmış. Dancy daha önce Basic Instinct 2, King Arthur ve Black Hawk Down gibi önemli filmlerde boy göstermişti.

Dizide Graham peşinde olduğu seri katili yakalayabilmek için başka bir efsane seri katil olan Dr. Hannibal Lecter’ın tecrübelerine başvuruyor. Ancak bu tehlikeli işbirliğinde, giderek bulanıklaşan sınırlar sonucu Lecter, davaya Graham’ın amaçladığının çok ötesinde dâhil oluyor.

Hannibal’in diğer oyuncularına baktığımızda Hannibal’ın diziseverlerin iştahını fazlasıyla kabartacağını söylemek yanlış olmaz. Kimler yok ki! Laurence Fishburne (nam-ı diğer Morpheus) Gillian Anderson (X-Files’ın efsane ajanı Dana Scully), Ellen Greene (Heroes ve Pushing Daisies’den hatırlayabilirsiniz. Leon’da Mathilda’nın annesini de canlandırmıştı) ve Gina Torres (CSI, 24, Gossip Girl ve The Vampire Diaries gibi pek çok dizi ve Matrix serisi ile Serenity ilk akla gelen işleri)

Gelelim ikinci müjdemize:

BATES MOTEL: 18 Mart 2013’de (oyy az kalmış) ilk gösterimini yapacak olan Bates Motel geçmişi hortlatacak başka bir yeni dizi. A&E kanalı için Universal Television tarafından çekilen dizi, Norman Bates’in gençliği ve annesi ile arasındaki ilişkiyi anlatıyor. İlk anda o da kim diyen bir iki kişi çıkabilir. Hadi en bilinen adıyla söyleyelim: Alfred Hitchcock’un Anthony Perkins’in muhteşem performansı ile ölümsüzleşen meşhur Sapık’ı (Psycho) Norman Bates’in ve annesi Norma’nın hayatını…

İlginç bir şekilde pilot bölüm atlanarak ilk sezonun 10 bölümü kanal tarafından şimdiden sipariş edilmiş yapımcı şirkete. Başrollerde 15 Minutes, Source Code gibi filmlerden hatırlayacağınız Vera Farmiga (Bates’in annesi Norma rolünde),  Charlie and the Chocolate Factory, Arthur and the Invisibles, August Rush (Nefis bir filmdir, mutlaka izleyin), The Golden Compass ve The Spiderwick Chronicles gibi filmlerden hatırlayacağınız Freddie Highmore (Norman Bates rolünde), The Dark Knight ve The Dark Knight Rises’dan hatırlayabileceğiniz Nestor Carbonell gibi isimler var.

İşin özü iki tane yeni hastalığımız olacak gibi gözüküyor bu bahar. Hazır Dexter da muhteşem final sezonu öncesi yaza kadar ara vermişken bu iki yeni bebek ile oyalanacağız gibi görünüyor. Bates Motel’in çok çatlak bir web sitesi var bu arada. Bir göz atın. Adres şöyle:

www.batesmotel.com/12rooms/

 

HANNIBAL

YouTube Preview Image

 

BATES MOTEL