Halkın teknik adamı: Slaven Biliç

291186_heroa

Malum futbolumuzun boş beşiği Süper Lig’imiz başladı. Ve son günlerde en çok konuştuğumuz takım ise Beşiktaş. Evet Beşiktaş 2007-2008 sezonundan bu yana ilk kez sezona üst üste üç galibiyetle başladı ve şampiyonluk adayları arasında anılmaya başladı. Bu başarının ardında elbette Önder Özen ve Biliç ikilisinin payı çok büyük. Beşiktaş bir kolej takımı edasıyla güzel futbol oynuyor. Slaven Biliç, yaptığı  açıklamalarda “biz Sosyalist bir takımız” diyor. Ve açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Takım olarak oynuyoruz ve halkın gücüne inanıyoruz. Oyunculara bunu anlatmaya çalışıyorum. Takımda zenginler, fakirler ve sınıflar yok. Sadece halkın desteği var.”

bilic_slaven_velika

Peki bu başarıda önemli bir paya sahip Biliç kimdir? 1968 yılında Hırvatistan’ın Split kentinde doğan Biliç, 9 yaşında girdiği Hajduk Split altyapısından profesyonel oldu. Daha sonra 1993’te Karlsruhe’ye transfer oldu. 1996’da West Ham’a transfer olduğunda 1 milyon 300 bin sterlinle West Ham tarihinin en pahalı transfer rekorunu kırdı. Mevkii olarak sağlam bir defans oyuncusuydu. West Ham’dan Everton’a giden Biliç, daha sonra Hajduk Split’e dönerek futbolu bıraktı.

Teknik Direktörlük kariyerine de Split’te başlayan Biliç, 2004-2006 arasında Hırvatistan U21, 2006-2012’de Hırvatistan A Takımı’nı çalıştırdı. Biliç, geçen sezon ise Rusya’nın Lokomotiv Moskova takımını çalıştırdıktan sonra bu yıl Beşiktaş’a geldi.

b2

Hukuk fakültesi mezunu bir avukat olan Bilic, bir dönem çocuk hakları için Unicef’e gönüllü avukatlık yaptı. Biliç, aynı zamanda sıkı bir rock müzik hayranı. Sol kulağından küpesi hiç eksik olmayan Hırvat teknik adamın, Rawbau adında bir müzik grubu da bulunuyor ve grupta elektro-gitar çalıyor. Grubuyla birlikte 2 albüm çıkarmışlığı var. Üç dil bilen Biliç, bütün bunlara ilave olarak Unicef Barış Elçisi. Son olarak adamın ne kadar karizmatik olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Ayrıca futbolseverler Bilic’i, Milli Takımın Euro 2008’de karşılaştığı Hırvatistan maçından hatırlarlar. O dönem Hırvatistan’ın başında olan Bilic, Fatih Terim’e yaptığı “sus” hareketiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Bir tarafta egosu tavan yapmış Fatih Terim, diğer yanda Biliç. Kısaca yorumsuz…

Kesinlikle Beşiktaş ve Çarşı ruhuna en uygun insan şu an teknik adam olarak Beşiktaş’ın başında. Ve şayet Biliç, Gezi olayları sırasında Beşiktaş’ın başında olsaydı, nasıl bir tavır sergileyeceğini tahmin etmek zor olmazdı. Endüstriyel futbol çağında hala halkın gücüne inanan birikimli bir futbol insanı. Elbette Çarşı, Slaven Biliç’e hemen bir marş yazmayı ihmal etmemişti. Anlaşılan hangi takımı tutarsanız tutun, uzun bir süre daha yükseleniniz Çarşı ve Biliç olmaya devam edecek.

 bilic7

Sen çal Gitarını çArşı Söylesin
Soframızda Üçlü Çektirsin
Votka, Bira Yasak. Sen Ayran İç
Hoş geldin Slaven Biliç…

Son olarak Bilic ve grubu Rawbau sizler için söylüyor….

Rawbau – Ludilo

YouTube Preview Image
Comments
  1. aktan

    “iron maidens gibiyiz” aciklamasi uzerine..
    “it ain’t that easy”..
    desole slovan…