Haftanın soruları

soru-isaretiGün içinde bin bir saçma sapan şey düşünen, kendi meşrebince sorgulayıcı bir kişiyim. Can sıkıntısından mı kaynaklanıyor, yoksa gerçekten ilgilenmem gereken şeylerden kaçmak için alakasız konulara mı meylediyorum bilinmez ama, bu hafta içinde durup dururken kendime sorduğum ve cevabını bulamadığım soruların bir listesini yaptım. Şöyle bir göz atmanızı rica edicem – belki aralarından cevap verip içimi rahatlatabilecekleriniz çıkar? Haydi inşallah.

1)      Fiziksel anlamda hiçbir sorunu olmayan insanlar neden birinci kattan zemin kata inmek için asansör kullanıyorlar? Bak “inmek için” diyorum. Merdivenlerden inerek en az 2 dakika kazanacaklarını bildikleri halde, neden 5 dakika boyunca asansör bekleyecek kadar değişikler?

2)      İnsanlar neden asansörle ulaşım sağlarken kafalarını asansörün camına yaslayarak “yağlı kafa izi” dediğimiz oval ve kırçıl kırçıl bir iz bırakıyorlar? 4 katı bir yere dayanmadan çıkmak çok mu zor? Eğer illa dayanmamız gerekiyorsa, niçin kafamızla dayanıyoruz? Kafa izi bir tek benim mi midemi bulandırıyor?

3)      Angora Halı reklamlarında evlerimizi şenlendiren Ebru Gündeş’in, reklamın en sonunda yaptığı parende atmaya yakın kafa hareketinin manası ne? Bir insan bir halıyı böylesi bir hararetle onaylar mı?

YouTube Preview Image

4)      Nasıl bir yeni nesil yetiştiriyoruz ki, google’a “ask.fm atarlı ergen” yazdığımızda karşımıza çıkan videolardaki 12-17 yaş arası gençlerin ettiği küfürlerin hiçbirine hakim değiliz? Türkçe’nin küfür haznesi ne ara bu kadar genişledi? Bizden bir önceki nesil bu çocukları yetiştirirken neyi eksik (ya da fazla) yaptı?

5)      Otobüs/metrobüs/minibüs/dolmuş şoförleri niçin otobüs sanki şahsi taşıtlarıymış da, içindekileri amme hizmeti olsun, hora geçsin diye taşıyormuşçasına davranıyorlar?

dikkat şöfer!

dikkat şöfer!

6)      Sokakta kendi halinde yatan hasta bir kediyi durup dururken tekmeleyen temizlik görevlisi bir kadına sille tokat girsem bunun cezası tahminen ne olur? Temizlik görevlisini gidip çalıştığı pasajın sahibine şikayet etsem bana kıçlarıyla kaç dakika gülerler? Hayvanlar bu ülkede ne zaman canlıdan sayılmaya başlanacak?

7)     Düğün fotoğraflarında gelinin elinde salkım salkım uçan balon tutması klişesi ne zaman sona erecek? Aynı şekilde antika otomobillerin içinde, dışında, üstünde, altında ve yanında fotoğraf çektirme meselesi sizce yakında biter mi?

balon-temalı-düğün-fotoğrafları

8)      Bahar depresyonu çok saçma bir şey değil mi? Kış depresyonunu anladım da, bahar gelince her şey uykusundan uyanırken, insanoğlu neden günde 32 saat uyumak istiyor?

9)      İnsanları konfor alanlarından çıkartmak için niçin bu kadar çok uğraşılıyor? “Leave your comfort zone” ne zaman bir motto haline geldi? İnsanlara eziyet etmenin bu yeni yolu sayesinde hangi kişisel gelişim uzmanı para kazanıyor? Kişi comfort zone’unda mutluysa bundan kime ne?

ComfortZone

Bu sorulardan herhangi birine verecek cevabınız mı var? Bunları yer yer sizin de kendinize sorduğunuz mu oluyor? O zaman neden yorum bölümüne iki satır bişey yazmıyorsunuz? Unutmayın ki sevgi paylaştıkça çoğalır. İygünner.