Hafta sonu nereye kaçsak?

Bu sene kış gitmeyecek sandık hepimiz!Ta ki bu hafta sonuna kadar İstanbul’da hava hala kapalı ve soğuktu. Bugün günlerden 20 Nisan 2013 Cumartesi bendeniz şu an sizlere Ege’nin incilerinden Kuşadası’ndan sesleniyorum sevgili okurlar. Bildiğim kadarıyla da bu hafta sonu İstanbul’da hava fena olmayacak. Bahar mevsimini yavaş yavaş hissetmeye başladığımız bu günlerde İstanbul’un o hepimizi sinir stres sahibi yapan kalabalığından, gürültüsünden, trafiğinden uzaklaştıracak bir kaç “kaçamak” mekanlarını tanıtacağım sizlere.

Eğer sizler de benim gibi lüks olmasın ama temiz olsun rahat olsun ve en önemlisi KEYİFLİ olsun diyenlerdenseniz, ister sevdiceğinizle ister en yakın dostunuzla isterseniz de yalnız gidip rahat rahat kafa dinleyip baharın tadını çıkarabileceğiniz mekanlar için yazının devamına göz atsanız iyi edersiniz : )

kiyikoy

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı, tarihi ilkçağa kadar uzanan bir balıkçı beldesi Kıyıköy.  İstanbul’a 164 km, Kırklareli il merkezine 92 km, ilçe merkezi Vize’ ye ise 38 km uzaklıkta bulnuyor. Belde, tarihi varlıkları, zengin doğası, yürüyüş mesafesi kadar uzaklıkta ki keşfetmeye hazır koyları ve tabi ki lezzetli balık ve yemekleriyle tatilcilerin gözdelerinden.

Eski bir rum köyü olan Kıyıköy’ün 1940’a kadar ki resmi adı “midye” kasabasıydı, Rumların Medea kasabası adını verdiği midye kasabası 1940’tan sonra şimdi ki adı olan Kıyıköy adını almış. Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş ama hala yıkılmayan surlarıyla sizleri karşılayacak olan Kıyıköy, ahşap ve taştan yapılma eski Rum evleriyle ortaçağ kasabalarını andırıyor. Daha önce de söylediğim gibi lüksle alakası olmayan ama iliklerinize kadar dinlenebileceğiniz, ruhunuzu yenileyebileceğiniz bu yer günübirlik seyahatler ya da tek gecelik konaklamalar için birebir.

Bir kaç pansiyonun ya da yarı ev yarı pansiyon olarak hizmet veren yerlerin yıl boyu sizleri en güzel şekliyle ağırladığı Kıyıköy hem doğal güzelliği, hem tarihi dokusu (örn. Ayo Nikola Manastırı) hem de taze ve lezzetinden sual olunmayan yemekleriyle sizleri büyüleyecek.

kulindağı-yaylası

Kulindağ

Kulindağ Kavacık ile Riva arasında, Kavacık’a 14 km. mesafede, Mahmut Şevket Paşa Köyü çıkışında bulunan çok güzel bir kaçamak mekanı.

Dilerseniz bir hafta sonu kahvaltısı ya da tek gece konaklamalı minik bir tatil için değerlendirebileceğiniz Kulindağ’da bungalovlarda kalabilir ya da havalar biraz daha ısındığında çadır bile kurabilirsiniz.

İstanbul’a hem çok yakın hem de aslında bir o kadar uzak olan Kulindağ, temiz havası ve doğal güzelliğiyle tam kafa dinlemelik.

İğneada-fener

İğneada

Trakya’nın en güzel tatil yerlerinden olan İğneada, İstanbul’a yaklaşık 260 km. Uzaklıkta Kırklareli’ne bağlı bir belde. 1972’de belde olan İğneada’nın tarihteki ilk adının pirguplu olduğu söylenir, eski yunan döneminde buraya thynia denildiği de bilinir. Bugüne kadarki diğer isimleri arasında tinyop ve yeni ada da vardır. Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en büyük Longoz Subasar Ormanları’na sahip olan İğneada tam bir doğa harikası.

İğneada içerisindeki bir kaç balık lokantası, bakkalı ve moteliyle yine lüksten uzak ama ruhani zenginliğiyle hafta sonlarınızı değerlendirmek için birebir. Yaz mevsiminde boylu boyunca uzanan sahilinde denize de girebileceğiniz İğneada, akşam oturacağınız rakı balık sofrasında tüm sıkıntılarınızdan uzaklaşabileceğiniz bir belde.

Siz bu hafta sonu hangisine giderseniz gidin çok mutlu ve memnun kalacağınızdan eminim. Şimdiden hepinize iyi dinlenceler : )