Ha ha ha ha ha hapşu!

Ne diyordu sevgili Barış Manço o unutulmayan şarkısının sözlerinde;

Sonunda şifayı kapıpta şaşırınca
Bana gel beni dinle iyi yaz
Defteri kalemi al iyi yaz
Nane limon kabuğu bir güzel kaynasın aman
Ha ha ha ha ha içine hatmi çiçeği biraz çörek otu katasın
aman
Ha ha ha ha ha hatta biraz tarçın bir tutam zencefil aman
Ha ha ha ha ha bin derde deva geliyor biraz daha sabret
güzelim
Ha ha ha ha ha hapşu
Çok yaşa
Sende gör
Rahat ve iyi yaşa!

Malumunuz kış bir türlü gelmedi ya da gelemedi aslında. Geçtiğimiz günlerde kısa süreli bir kar yağışı gördük İstanbul’da ama hava ülkemiz genelinde mevsim normalleri dışında seyrediyor diyebiliriz. Ne idüğü belirsiz havalar insanı hem psikolojik hem de biyolojik olarak hasta ediyor efem. İçinde bulunduğumuz ay itibariyle tam kışın ortasındayız diyebiliriz, önümüzdeki günler ne gösterir bilemeyiz ama bu belirsiz havalarda bünyemize iyi bakmamız şart. Şahsım adına hayatım boyunca ilaç kullanmaktan haz etmedim etmeyeceğim de! Peki hastalanmamak için ne yapacağız? Tabii ki en önce beslenmemize dikkat edecek daha sonra da yapmamız gereken diğer şeyleri yapacağız. Kışın hastalanmamak adına tükettiğimiz besinler ciddi bir önem taşıyor sevgili BB okurları. O yüzden ya bu yazıyı bir yere kaydedin ya da önerileri aklınızda tutun ama mutlaka ve mutlaka uygulayın!

C vitamini çok önemli!
C vitamini önemli bir antioksidan; vücudumuzdaki zararlı maddeleri atıyor ve vücudun direncini güçlendiriyor. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda C vitamini bulunuyor. C vitaminini bol tüketmek kadar tıpkı meyvesularında yaptığımız gibi salataları da tüketmeden hemen çnce hazırlamak çok önemli.

Omega 3
Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega 3 bağışıklık sistemimizin güç kazanmasında büyük rol oynuyor. Bunun yanı sıra zeytin yağı ve fındık yağı gibi yağlarda bulunan omega 9 da bağışıklık sistemimize olumlu yönde etki ediyor. Bunun için öğün aralarında miktarını fazla abartmadan fındık, badem, ceviz gibi besinleri tüketmeli, haftada en az iki gün mevsim balıklarından seçtiğimiz iki tanesini tüketmeli, salatalara muhakkak bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklemeliyiz.

Çinko direncimizi arttırır
Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi vücut direncimizin artmasındaki bir diğer önemli faktör de çinko’dur. Çinkoyu alabileceğimiz en iyi kaynaklar kırmızı et ve kabuklu deniz mahsülleri iken orta düzey kaynaklar ise fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler süt, peynir ve kuru baklagillerdir. Haftada en az iki kez et tüketimi (ağırlıklı tavuk ve balık) ile kahvaltıda süt, peynir ve yumurtadan bir veya ikisi ya da hepsini bulundurmak direncimizi güçlendirecektir.

A vitamini savunmada görev alır
Lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu artıran A vitamini vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur. Anti enfeksiyon vitamin olarak da bilinen A vitamini yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunur.

Yoğurt ve kefir tüketmek şart
Prebiyotikler, probiyotiklerin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Prebiyotikler ise başta anne sütü ve lifli gıdalarda ( enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz ve muz gibi ) bulunurlar. Yoğurt prebiyotiktir yani probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir ise probiyotiktir. Kefir tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Kefir içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yaparlar. Günlük beslenmemizde yoğurt, ayran ya da kefir tüketmeye özen göstermeliyiz.

Sarımsağı her yemekte kullanın!
Antibakteriyel ve virüs karşıtı olan sarımsak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahiptir. Güçlü bir selenyum kaynağı olan sarımsak, sağlıklı bir yaşam için gereken sülfürü de içerir. Mide ve bağırsakları güçlendiren sarımsağı mutlaka her yemeğin içine bir diş atarak ya da taze olarak tüketin.

Zencefil
Vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde yardımcı olur, toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kanserle savaşta da etkili olduğu bilinen zencefili, çay olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklere ve tatlılara da ekleyebilirsiniz.