Gurme kahve ve kahve barları

ray-gurme-kahve

Birbirinin peşi sıra ortaya çıkan kahve barlarının hızına artık ben yetişemiyorum. Adımbaşı bir kahveci görmekten gına mı geldi derseniz, aslında evet. Birçoğu’nun menüsü farklı değil. Biraz çeşit olsa, yaratıcılık olsa, hiç fena olmazdı. Ancak bakıyorum da çok da birbirlerinden farklı değiller.

Eskinin erkek egemen kahvehaneleri, artık yeni formatı ile unisex bir kılığa büründü desek uyar belki. Ancak kahvehanelerden beri maksat sosyalleşme mecrası olduğuna göre, kahve bahane, sohbet şahane der, kafaya bunları pek de takmayız. Sonuçta bu kadar da talep var.

types-of-italian-coffee

Şu sıralar gelen haberler yeni kahve zincirlerinin de pazara girmek üzere olduğu yönünde. Hatta son bir yıl içerisinde iki – üç ayrı zincir faaliyetlerine başladı bile. Bunların içerisinde dünya kahve devleri de bulunmakta. Ülkemizin kahveye olan tutkusu, artık uluslararası arenada cazibe yaratmakta malum. Hayırlısı diyorum.

Birkaç sene önce Gloria mı Starbucks mı muhabbeti yapardık. O zamanlar bir tek bu ikisi varken, git gide artan bu markalar ve kahve barlarından hangisi gelecekte tercihimiz olacak, görücez. Bu arada Gloria demişken, yakın bir zamanda Türkiye’deki isim hakları sahibi firma tarafından faaliyetine son verilen Gloria Jeans Coffee zinciri, el değiştirdi. Grup DNC tarafından devralınan zincirin Türkiye isim hakları, yakın zamanda Gloria Jeans’in kahvelerinin geri döneceğini gösteriyor.

Ventuze-I

Kahve kültürünün potansiyelinin keşfedilmesi ile birlikte, ülkemizde kahve yatırımları da gerçekleşmeye başladı. Yeni üreticiler, kahve kavurma zanaatini ileriye götürme konusunda oldukça iddialılar. Yurtdışından ithal gelen farklı yörelere ait kahve çekirdekleri, çeşitli kahveler ve lezzetler yaratmak için kavruluyor. Bu kahvelerden farklı oranlarla karışımlar elde edilip, yeni tadlar ortaya çıkartılıyor.

Gurme kahve olarak da adlandırılan bu karışımlar, ülkemizde yeni kahve markalarının da kahve pazarına çok yakın zamanda kendi markaları ile gireceğini gösteriyor. Yurtdışı gezilerimde en çok gezmeyi sevdiğim dükkanlar arasında, kahve ve çay satılan, ihtisaslaşmış dükkanlar vardır. Umarım bir gün bunlar da sokaklarda yerlerini alacaklar.

kahve kavruluyor

Bizim kahve satıcılarımız, özellikle de eşin dostun tavsiye ettiği çarşı pazar içerisindeki dükkanlar, genellikle Türk Kahvesine özgü çekirdekleri, espresso ya da filtre kahve için kavurup çekerler. Haliyle çoğunlukla içtiğiniz tek tip bir kahve vardır. Espressosu bile Türk kahvesi tadar.

Peki farklı çekirdeklerden gurme kahveler sunan neresi var derseniz, maalesef bu konuda gene Starbucks demek zorundayım. Sizi tatmin etmediğini biliyorum. Ancak eğer bu dünyaya adım atmak istiyorsanız, bu konuda iyi sanal mağazalar bulabilirsiniz. Hatta az evvel yukarıda belirttiğim yerli üreticilere ve markalara da ulaşabilmeniz mümkün.

coffee blend shop

Bu bahsettiğim işletmelerden birisi de CC Gıda. Yaratmış olduğu markası Albero Del Caffe aracılığı ile şu an otel restoran ve cafe gibi noktalarda sizlere kahvelerini sunmakta. Evinizde denemek isterseniz de, ürünlerine Gurme 212 web sitesinden ulaşabilirsiniz. Açıkcası ben denedim, gayet memnun kaldım ve bu vesileyle Türkiye’de kahve gurmeliğine soyunmuş bu firmalara destek vermek istedim.

Afiyet olsun, iyi seyirler…