Güle Güle Emmanuelle

“Kendimi biraz aşağılanmış hissediyorum. Özgür bir kadın olan Emmanuelle, neredeyse şişme bir bebeğe dönüşmek üzere.”

24 Ocak 1976’da Sylvia Kristel’in Paris-Match Dergisine verdiği bir röportajdan…

Bizim için “Ne güzel ablamızdın sen Fahriye Abla” edasıyla, bir dönem tüm erkeklerin rüyalarını ve hayallerini süsleyen hepimizin “Emmanuelle”i Sylvia Kristel 60 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gören Kristel 1970 ve 80’li yılların en ünlü erotik yıldızlarından biriydi. Aktrisin ölümü hakkında açıklama yapan Hollanda’nın Features Creative Management ajansından Marieke Verharen, Kristel’in Temmuz ayında geçirdiği kısmı felcin ardından Amsterdam’da hastaneye kaldırıldığını ve dün akşam uykusunda öldüğünü belirtti.

“Kızıl Efsane” Sylvia Kristel, 28 Eylül 1952 yılında Hollanda Utrecht’de dünyaya gelir. Küçüklüğünden beri dansa ve aynalara meraklı olan Kristel, eğitimini bir manastırda, rahibelerin gözetiminde tamamlar. Oyunculuk kariyerine başlamadan önce annesinin teşvikiyle “Avrupa Televizyon Güzeli” yarışmasını kazanır. Bu yarışmanın ardından  modellik yapan Kristel’in ilk önemli filmi, bir Hollanda yapımı olan Because of the Cats’dir (1972). Oyuncunun uluslar arası alanda ilgi çeken ilk rolü ise, 1970’lerin başında yönetmen Just Jaeckin’in çektiği “Emmanuelle”dir. Başroldeki Sylvia Kristel’in büyük çıkış yapmasını sağlayan ve adını filmle özdeşleştiren “Emmanuelle” geniş kitlelere ulaşmış, Sylvia Kristel’ın başrolünü üstlendiği iki devam filmi (Emmanuelle 2, Goodbye Emmanuelle) dışında, kimi zaman onun da konuk oyuncu olarak katıldığı, sinema ve TV dizisi olarak pek çok devamı, hatta taklitleri yapılmıştı.

Oyuncunun 55 filmden oluşan kariyeri iki döneme ayrılabilir: Avrupa ve Amerika dönemi çalışmaları… Kristel, 1979 yılına kadar Alain Robbe-Grillet, Claude Chabrol, ve Fons Rademakers gibi Avrupa sanat sinemasının tanınmış yönetmenlerinin çektiği filmlerde rol aldı.  1979 tarihli “Airport 79 – The Concorde” ise rol aldığı ilk Hollywood projesidir. Yapımcı Jennings Lang’ın desteğiyle yer aldığı bu projeyi, yine Lang’ın yapımcılığını üstlendiği “The Nude Bomb” takip etti. İnişli çıkışlı filmografisinde Emmanuelle serisinden gelen ünü sayesinde ağırlıklı olarak erotik rollerde yer alan oyuncu, ara ara komedi ve korku-gerilim türlerini de denemiştir.

55 filmden oluşan kariyeri boyunca pek çok role bürünen Sylvia Kristel’i hepimizin ortak hafızasına kazıyan rolü kesinlikle ve tartışmasız Emmanuelle olmuştur. Yarı çıplak oturduğu bambu koltuktaki pozu neredeyse nesilden nesile anlatılan bir efsanedir. Kristel’in masum ve çocuksu güzelliğini müthiş bir erotizm ile birleştirdiği Emmanuelle serisinin erotizm dozu o kadar iyi ayarlanmıştır ki hiçbir zaman ucuz ve klişe bir seks filmi izlediğiniz hissine kapılmazsınız. Fimleri neredeyse sanat sinemasına yakındırlar.

Aslına bakarsanız oynadığı tüm roller, Sylvia Kristel’in kariyerinin en önemli filmi olan “Private Lessons”a (Özel Dersler) bir hazırlık mahiyetindeydi. 15 yaşındaki Eric Brown’a seksin güzelliklerini öğreten hizmetçi rolüyle tüm dünyada büyük üne kavuştu. Film, tüm dünyada 50,000,000 Dolar’ın üzerinde bir hasılat yapmıştır. Oyuncunun son rol aldığı filmlerden biri ise ilginç bir şekilde Sinan Çetin’in çektiği 2002 tarihli “Banka” dır.

Şu an kapanmış olan Palermo firmasında DVD ürün Müdürü olarak çalışırken Emmanuelle serisinin DVD haklarının lisansını aldığımızı öğrenince içim bir garip olmuştu. Bir dönemin efsane serisine DVD seti üretecektik. Hakikaten gurur duyulacak bir onur olduğunu düşünmüş ve çalışmalara başlamıştım. Sonunda kadife hissi veren özel bir malzeme ile kırmızı üzerine altın yaldızlı bir tasarımla aşağıda resmini gördüğünüz tasarımı gerçekleştirmiştik. Sonuç gerçekten tatmin edici ve serinin ününü taşıyacak kalitedeydi. Şu an açık arttırma sitelerinden bulabileceğinizi düşündüğüm bu sete denk gelirseniz kaçırmayın ve Kristel’i bir kez daha anmak için televizyonun karşısına kurulun.

Emmanuelle filminin Pierre Bachelet imzalı muhteşem şarkısı, gerçek aşkı bulmak isteyen ama sadece ‘vücuduyla ilgilenen’ erkeklerle karşılaştığı için hayal kırıklığı yaşayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Bu güzel şarkının filmden sahneler eşliğinde izlenebileceği linki aşağıda. 1974 Amerika fragmanının başındaki bilgilerde oldukça ilginçtir.

YouTube Preview Image

1974 US Trailer

YouTube Preview Image