Guillermo Del Toro’dan “Mamá”

 

Haftalar önce fragmanını izlediğimde içimi bir heyecan kaplayan Del Toro’nun beklediğim filmi Mamá, sonunda 18 Ocak 2013 tarihinde vizyona girdi. Tabi ki de korku filmleri seven ve Del Toro hayranı biri olarak hemen filmi izledim.

Şimdiye kadar Mimic, Pan’ın Labirenti, Hellboy, Yetimhane, The Hobbit gibi beğeniyle izlenen ve milyonların kalbinde taht kuran filmlerin kimi zaman yönetmenliğini kimi zaman yapımcılığını üstlenen ya da senaryosuna destek veren Meksikalı yönetmen Guillermo Del Toro, Mamá’nın yapımcılığını üstleniyor.

Filmin konusuna geçmeden önce paylaşmak istediğim bir kaç nokta var sevgili okurlar. Dedim ya korku filmlerini küçüklüğümden beri hep çok sevmişimdir. Korku filmlerinde en sevdiğim unsurlardan birisi “çocuk” olgusudur, çocuklar üzerinden düşünülen ve beyaz perdeye aktarılan korku filmleri bana hep daha başarılı gelir. Mamá da bu açıdan çok başarılı olmuş ayrıca filmin iki küçük oyuncusu Megan Charpentier ve Isabelle Nelisse ‘in oyunculukları da büyük bir alkışı hak ediyor bence.

Jeffrey, karısını öldürdükten sonra iki küçük kızını alarak şehirden kaçarken bir trafik kazası geçirirler. Kazayı minik sıyrıklarla atlatan Jeffrey ile kızları Victoria ve Lilly ormanın içindeki bir kulübeye sığınırlar. Önce çocukları sonra da kendini öldürme planı yapan Jeffrey, kulübedeki doğaüstü bir varlık tarafından öldürülür.

5 yıl boyunca ormandaki kulübede tek başlarına yaşam mücadelesi veren Victoria ve Lilly kardeşler 5 yıl sonunda amcaları Lucas’ın onları bulmak için kurduğu arama ekibi tarafından bulunur. Yalnız artık onlar Lucas’ın geride bıraktığı yeğenleri değildir. 5 yıl boyunca hayat mücadelesi veren kızlar konuşamayan, saldırgan, vahşi birer canlıdır.

Çocukları eski hallerine döndürmek için psikiyatrist desteği eşliğinde sahiplenen ve velayetini üstlenen Lucas ve sevgilisi Annabel’in bilmediği bir şey vardır. 5 yıl boyunca çocukları sahiplenen ve çocukların Mamá diye seslendikleri hayalet kadının çocuklarını onlara bırakmaya hiç niyeti yoktur.

Başından sonuna güzel bir kurgu ve sıkmayan hikayesiyle ortaya başarılı bir hikaye koyan Guillermo Del Toro’nun Mamá’sını izlemenizi tekrar tavsiye ederim. İyi seyirler…

Filmin fragmanı

YouTube Preview Image