Google ve TOG’dan Bilinçli İnternet Projesi

İnternetsiz bir dünyayı düşünemediğimiz günlerdeyiz. Masamızda bilgisayarımız, elimizde akıllı telefonumuz, televizyonumuzda İnternet bağlantımız olmadığı zaman adeta hayattan kopuyoruz. Bunun ne denli sağlıklı olduğu tartışılır; bizzat ben bile her şeyden bu kadar haberdar olup, insanları kendimden bu denli haberdar etmekten mutsuzluk duyuyorum bazen. Gel gelelim sosyal ağları işin dışında tuttuğumuz sürece İnternet’in bin bir türlü faydası var. Google nimetleri, banka işlemleri, alışveriş kolaylığı derken, insana inzivaya çekilmeyi ikinci defa düşündürtecek kadar kolaylaştırıyor hayatımızı.

Tabii bir de işin “güvenli” ve “sağlıklı” içerik yönü var. Herkesin kolaylıkla ulaşabildiği İnternet ortamı, adeta bir açık hava kürsüsü. Kaliteli ve güvenli içerikten çok laf kalabalığıyla boğuşuyor, cevabını aradığımız soruyu unutacak kadar fazla gereksiz bilgiye maruz kalıyoruz. İşte, toplumu güvenli İnternet konusunda bilinçlendirmek ve bu tip sıkıntıları uzun vadede en aza indirmek üzere Toplum Gönüllüleri Vakfı, Google ve İnternet Geliştirme Kurulu’nun işbirliğiyle geçtiğimiz günlerde yeni bir proje başlatıldı: KEŞF@ Bilinçli İnternet Hareketi

Proje “İnternet bilgisi demek, hayat bilgisi demek,” fikrini kerteriz alıyor. Hedef kullanıcıları bilinçlendirmek kadar, İnterneti yaygınlaştırmak ve dijital okur-yazarlığı da artırmak. Zira an itibarıyla 2 milyar olan İnternet kullanıcısı sayısının 2020’de 5 milyarı bulması bekleniyor. Özellikle Facebook söz konusu olduğunda Türkiye de İnternet kullanımı oranında dünya ülkelerinin başını çektiğinden,  bu ulaşılması beklenen sayıdan büyük ölçüde nasiplenecek gibi görünüyor. Bilinçli İnternet kullanıcısının kaliteli içerik üreteceğini de vurgulayan yetkililer, bunun uzun vadede İnternet kullanıcılarının doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşması için önemli olduğunun altını çiziyor. Kaliteli içerik, kullanıcı açısından olduğu kadar, içerik üreticisi açısından da mühim. Gelecekteki meslek kollarının büyük çoğunluğu İnternet’le yakından alakalı olacağından, gençleri şimdiden kaliteli içerik konusunda bilinçlendirme konusunda atılan bu adım için projenin fikir babalarını tebrik etmek gerek.

Proje ilk etapta İskenderun, Gaziantep, Bursa ve Sakarya’da pilot olarak uygulanmaya başlanacak.