Gitarın dokusunu yöneten tür: Post Rock

Son bir kaç yıldır deli gibi dinlediğim, dinledikçe başka gruplar, albümler dinleme isteği ile yanıp tutuştuğum fakat engin denizinde kaybolduğum tür, Post Rock hakkında bir şeyler yazayım dedim.

90’lı yıllarda kendini gösteren bu akım, esasında sadece gitar ve baterinin beraberliğinden doğan, enstrümental müziğin hakim olduğu bir türdür. Post rock akımı dahilinde müzik yapan gruplarda ilk dikkati çeken şey grup isimlerinin çok uzun olması ve de grup ismi anlamında çok yaratıcı olduklarıdır. Bazen saçma sapan ama bir o kadar da komik bazen ise bir paragraf niteliğinde anlamlı isimlerle karşılaşıyorsunuz.Ayrıca çok da güzel albüm kapaklarına sahip bir türdür.Her ne kadar post rock adı altında bir kalıba soksak da, türü incelediğinizde içinde bin bir akım olduğunu göreceksiniz.Açıkçası o kalıpları pek de kaale alan biri olmayarak, kulağıma güzel gelen, beni farklı duygulara iten, ruhsal anlamda derinden etkileyen her müziği severim.İşte post rock da böyle bir tür.Bakarsınız hüzünlü, melodiktir, bir bakarsınız elektronik alt yapılı bir rock parçasıdır, bir bakarsınız  sizi transa geçiren, tribe sokan bir tür olur.

Şöyle bir araştırma yaptığınızda ilk karşılaşacağınız isimler ”God Is an Astronaut, This will destroy you, Sigur Ros, Mogwai, Explosion in the sky” vb.’dir. Hepsi de esasında birbirinden çok farklı alt yapılara sahip olan gruplar.Son yıllarda her ne kadar birbirini çok tekrar eden grup olsa da aralarında mutlaka denemeniz gereken kaliteli yapıtlar olduğunu belirtmek isterim. Zaten biraz zaman verip, bu müziği keşfetmeye başlayınca kimin iyi kimin sıradan olduğunu çabucak kavrıyorsunuz. Artık sadece davul-gitar birleşimi de yok.Son yıllarda elektronik öğeler, yaylı çalgılar, piyano ve lirikler de bu müziğin içerisinde kendini bulmaya başladı.Türe yeni başlayanların eşsiz şarkılarla karşılacaklarını garanti edebilirim.Bu arada ülkemizde de türü icraa eden gruplar var.(Bakınız On your horizon, Kafa Bi Dünya)

Son olarak Post rock dinlerken sabırlı olunması gerekiyor. Giriş kısımları genelde biraz uzun olur, asıl güzel müziğe geçişleri ”aman ne sıkıcı yahu gıygıyıgıy” deyip, atlamayın zira sonraki şahaneliği kaçırabilirsiniz. Uyaralım:)

Post Rock hüzünlüdür, yer yer öfkelidir, derindir, hayatın fon müziği gibidir.Yani Post Rock iyidir!

Naçizane bir kaç grup-şarkı önerim olacak.Post Rock denizinde kaybolmadan önce size ilaç gibi geleceğini garanti edebilirim :) Hepsi de birbirinden farklı alt yapılara, tarzlara sahiptir.Post Rock kalıplara sığmaz!

This Will Destroy You-There are some remedies worse than the disease:

YouTube Preview Image

Godspeed you black emperor-East Hasting:

YouTube Preview Image

Don’t look back-All day long:

YouTube Preview Image

*shels-Journey to the Plains:

YouTube Preview Image

God Is an Astronaut-Suicide By Stars:

YouTube Preview Image

Pillow-With The Passing Of The Season:

YouTube Preview Image

Archive-Again:

YouTube Preview Image
Comments
  1. Mustafa Gündoğdu

    hazır godspeed you! black emperor yeni albüm çıkarmışken post-rock’a değinmek çok iyi olmuş.. aklımdaydı yazayım edeyim diye post-rock’ı, okumak kısmet oldu, güzel de oldu (:

  2. Seyhan Ahen

    Oh yeni albüm mü çıkardı, yine haberim yok:) Vallahi bu aralar yine sardım post rock’a.