Gezici Festival başlıyor

Ankaralı sinema dostlarının ilk göz ağrısı Gezici Festival bugün başlıyor. Özellikle Ankara’da üniversite hayatım boyunca Gezici Festival, hem izleyici hem gönüllü çalışan olarak bir çok güzel anıya ev sahipliği yapmıştı.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival, 18. yolculuğuna çıkıyor. 30 Kasım–10 Aralık 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan başlayacak, 30 Kasım–6 Aralık’taki gösterimlerin ardından 7-10 Aralık tarihleri arasında Sinop’a konuk olacak.

Fetivalde, bir kez daha dünyanın önemli festivallerinde gösterilen ve ilgi çeken filmlerden oluşan bir Dünya Sineması seçkisini izleyicilere sunulacak. Cannes, Berlin, Locarno, Rotterdam gibi önemli uluslararası festivallerde ödül alan filmler bu bölümde izleyicilerle buluşacak.Ayrıca ülkemizde bu yıl çekilen uzun metrajlı filmlerden derlenen bir bölümde bulunuyor. Festivalin bu yıla özel sürpriz bölümleri ise Tuncel Kurtiz’in En Sevdiği Filmler, Savaşla Büyümek, Üretim Hatası ve Larry Jordan Toplu Gösterimi. Artık bir gelenek haline gelen Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri: Hollanda bölümleriyle beraber, sürpriz toplu gösterimler ve küçük izleyiciler için bir çalışma atölyesi de Gezici Festival programının parçası olacak.

Gösterimler Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde, Sinop’ta ise Deniz Sineması’nda gerçekleşecek. İstanbul’da yapılan eşdeğerlerinden hiçbir eksiği bulunmayan Gezici Festival tüm sinema severleri bekliyor diyelim. Bende BirinciBlog adına izlediğim filmleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Gezici Festival hakkında daha geniş bir bilgiye Gezici Festival internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Öyleyse Gezici Festival başlasın…