‘Geri dönüş yılı’: 2013

2013’e girerken, güzel haberlerle başlayalım dedik. Zira önümüzdeki aylar güzel geçecek gibi duruyor. Çünkü müzik dünyası şu sıralar oldukça hareketlenmiş durumda. En güzel haberi en baştan verelim. Pearl Jam hayranlarına güzel bir haberimiz var. Grup, 2013 Mart ayında 10’uncu albümünü kaydetmek üzere stüdyoya giriyor. Şu sıralar 2013′te ilk albümlerini yayınlayan RNDM ile çalışmaları devam eden PJ basçısı Jeff Ament’in söylediğine göre yakında sanatçı enerjisini diğer grubuna verecek. Sabırsızlıkla bekliyoruz…

 

The Black Crowes verdikleri 2 yıllık araya nokta koyduklarını duyurdu. 1984 Atlanta çıkışlı, Amorica adlı albümlerini kapağı yüzünden yasaklanmış, south rock’ın önemli temsilcilerinden, harbi rock grubu diyebileceğimiz, “Bizim zamanımızda” diye başlayan cümlelere konu olabilecek, ve ‘She talks to angel’, ‘Seing things for the first time’ gibi muhteşem şarkılara imza atmış olan bu baba grup 90′lı yılların en Rock ‘n’ Roll grubu olarak anılır.  Ve bir güzel haber de kendilerinden geldi geçtiğimiz günlerde… The Black Crowes, iki yıllık aranın ardından 2013 Mart ayında sahnelere dönecek. Turne İngiltere’de başlayacak, Kuzey Amerika’da Nisan’a kadar devam edecek.

 

Nisan ayında geri dönüş albümlerini dinleyeceğimiz heavy metal topluluğu Black Sabbath’ın gitaristi Tony Iommi güzel bir haber verdi. Topluluk 2013′ü sahnede geçirmeyi planlıyor. 2011 Kasım ayında eski kadrosu yeniden toparlanan, yakın tarihli bir ankette İngiltere’nin en önemli hard rock oluşumu seçilen Black Sabbath’ın geri dönüşünü temsil edecek albümde söylentilere göre 15 yeni kayıt yer alıyor. Albümün çıkış tarihiyle paralel olarak Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’yı ziyaret edecek. Türkiye’ye de gelirler mi dersiniz?

 

Geçtiğimiz günlerde iki yıl süren yeniden bir araya gelme maceralarını sonlandırmaya hazırlandıklarını ilan eden Pulp’tan da güzel bir haber geldi. Hayır devam etmeyecekler ama arkalarında eskilere ait bir demo kaydının toparlanmış versiyonunu bırakacaklar ve hayranlarına güzel bir süpriz yapacaklar. 2001′de servis edilen 7. stüdyo albümleri We Love Life‘a giremeyen ‘After You’, grup tarafından yeniden kasım ayında kaydedilmiş.

 

Patti Smith ödüllü biyografisi Just Kids‘in devamını yazacak. Şair, anne, müzisyen ve punk akımının en önemli temsilcilerinden muhteşem kadın Patti Smith, 2010′da Türkçe’ye Çoluk Çocuk olarak çevrilen, ailesinin yanından ayrılışından Robert Mapplethorpe ile ilişkisine, o dönem tanıştığı rock yıldızlarından parasız geçen günlerine kadar herşeyi olduğu gibi anlattığı biyaografisi ile National Book Award’ı almış, birçok kitap evinin en çok satanları arasında yer almıştı. Okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim, özellikle Patti Smith hayranıysanız… Bu defa, daha çok müziğin baş rolde olacağı, henüz adı paylaşılmayan kitap 2013′ün bir zamanında raflardaki yerini alacak.

 

Bristol’lu triphop 3′lüsü Portishead turneye çıkıyor. Yaklaşık 10 yılımı Portishead dinlemeye verdiğim ve bence triphop’un en muhteşem temsilcisi Portishead’in kalbi Geoff Barrow, Eylül 2011′de Rolling Stone dergisine verdiği röportajda yeni albüm için harekete geçtiklerini açıklamış ve şunları söylemiş: “Yani bir 10 yıl daha beklemeniz anlamına gelebilir (that could mean another fucking 10 years)” yeni albüm servis edilmeden önce. Dolayısıyla yeni albüm müjdesi için beklemeye devam ediyor, eski repertuarı canlı dinlemeyi umuyoruz. Hatta muhteşem şarkıları Glory Box ile de yazıyı noktalayalım.

 

Portishead’den Glory Box’ı dinlemek için:

YouTube Preview Image