Gençlik başımda duman: Submarine

submarineus

Submarine martıların bile sıkıntıdan intihar ettiği Büyük Britanya’nın rüzgarlı bir deniz kasabasında yaşayan 15 yaşındaki entellektüel ergen Oliver’ın anne ve babasının evlilik sorunları ile Jordana isimli kız arkadaşı arasında yaşanan duygusal karmaşaları anlatan 2010 yapımı sıcacık bir film.

The IT Crowd dizisindeki komik Moss karakteri ile tanınan Richard Ayoade’nin ilk yönetmenlik denemesi olan Submarine, Galli yazar Joe Dunthorne imzalı aynı adı taşıyan romandan uyarlanmış. Göz kamaştıran kurgusuyla dikkat çeken film üç bölüm halinde bir prolog ve epilog şeklinde gayet yenilikçi olmuş. Oliver rolüne adeta can veren Craig Roberts’ın önderliğinde, diğer karakterlerin oldukça parlak performansı, ironik diyaloglar, filme çok güzel bir hava katan pastel renkler, sarsıcı görsel kareler ve büyüleyici geçiş sahneleri ile film baştan sona yormadan su gibi akıp gidiyor.

fireworks

Filmin etkileyici müziklerini Arctic Monkeys grubundan tanıdığımız Alex Turner’ın yaptığı film tıpkı bir kasedin A” ve B yüzü” gibi ikiye ayrılmış. Kasedin A yüzü yaşanan ilişkinin heyecanlı kısmını anlatırken, B yüzü ise depresif ve karanlık yününe vurgu yapıyor. Ergen olmanın dayanılmaz zorluğu üzerine çok güzel film olan Submarine kesinlikle izlenilmeyi hakeden ve çekinmeden başkalarına tavsiye edilebilecek rüya gibi bir film.

submarine

Yaşamasını bilene aşkın “E” hali her zaman güzeldir be kardeşim. Turgut Uyar‘ın dediği gibi:

“Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım…”

Filmin Fragmanı

YouTube Preview Image
Comments
  1. Tolga ALTAŞ

    bence geç tanışmışsın bu filmle, altyazısını sabırsızlıkla beklemiştim.